Connect with us

Nauka

Muzeum w Oświęcimiu potępia polskie nagranie z obozu

Published

on

Muzeum w Oświęcimiu potępia polskie nagranie z obozu

Film autorstwa rządzących w Polsce nacjonalistów Prawo i Sprawiedliwość (PiS), który wykorzystuje materiał filmowy z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, jest obrazą dla tych, którzy tam stracili życie, podało w środę muzeum, które przechowuje to miejsce.

Krótkie wideo, które PiS umieściło w mediach społecznościowych, ma zniechęcić ludzi do udziału w marszu opozycji, który odbędzie się w Warszawie w niedzielę.

Odnosi się do tweeta wybitnego krytyka rządu i byłego polskiego redaktora Newsweeka Tomasza Lisa, który powiedział, że zostanie znaleziona „izba” dla lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i sojusznika PiS prezydenta Andrzeja Dudy.

Na tle osławionej bramy „Arbeit macht frei” (praca czyni wolnym) i obrazu tweeta Lis, wideo pyta: „Czy naprawdę chcesz maszerować pod tym hasłem?”.

Obóz koncentracyjny Auschwitz w Oświęcimiu (źródło: Wikimedia Commons)

Od tego czasu Lis przeprosił za tweeta, ale powiedział, że jego słowa zostały źle zinterpretowane i że zamierzał napisać „komórkę”.

Ogłoszenie potępiło Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau

Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, które przechowuje obóz zagłady Auschwitz założony na ziemiach polskich przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej, potępiło to ogłoszenie.

„Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i zginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz – po obu stronach sporu politycznego – jest obrazą pamięci ofiar” – napisało muzeum na Twitterze.

„To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej”.

Nie można było od razu uzyskać komentarza od rzecznika rządu.

Ponad 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, zginęło w obozie Auschwitz w komorach gazowych lub z głodu, zimna i chorób.

Utworzony przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce w 1940 r., początkowo dla polskich więźniów politycznych, stał się największym z ośrodków zagłady, w których zrealizowano plan Adolfa Hitlera wymordowania wszystkich Żydów – „ostateczne rozwiązanie”.

READ  Rumunia podpisuje umowy Artemis o współpracy w eksploracji kosmosu

Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku.

W latach 1941-1945 nazistowskie Niemcy i ich kolaboranci systematycznie mordowali około sześciu milionów Żydów w okupowanej przez Niemców Europie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *