Nauka
Muzeum patologii naukowej: najbardziej wpływowi socjolodzy w Polsce | Artykuł
Zygmunt Bauman jest jedynym socjologiem na tej liście, który mógłby rzucić wyzwanie Znanieckiemu o tytuł najbardziej wpływowego polskiego socjologa. Choć Znaniecki jest powszechnie uznawany za swój wkład metodologiczny i badania empiryczne, Bauman dał się poznać jako wnikliwy obserwator współczesnych społeczeństw i jeden z najczęściej cytowanych współczesnych uczonych w humanistyce. Najbardziej znany jest ze swoich analiz nowoczesności i ponowoczesności, terminu, który pomógł spopularyzować.
Zdaniem Baumana współczesny świat charakteryzuje się postępującą decentralizacją i rosnącymi wpływami międzynarodowego kapitału, który swobodnie przepływa ponad granicami i kulturami. Uważał, że dzisiejsza rzeczywistość ma charakter „płynny”, który objawia się ciągłymi zmianami – ludzie nie mają już stałych pozycji w świecie, ale zmieniają pozycje społeczne i geograficzne niczym współcześni nomadzi, którzy nie są już przywiązani do tradycyjnych struktur społecznych i są zmuszeni wziąć odpowiedzialność za stworzenie własnego sposobu życia. Dla jednych może to oznaczać większą swobodę wyboru pożądanej drogi życiowej, inni natomiast mogą postrzegać to jako ciągły stan niepewności.
Napisał Michał Wieczorek, wrzesień 2020
Źródła: red. Jerzy Szacki, „Sto Lat Socjologii Polskiej”, 1995; Marta Bucholc, „Socjologia w Polsce: czy będzie kontynuowana?”, 2016
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”