Nauka
Muzeum Chopina ponownie otwiera się w Warszawie z nowymi oryginalnymi wystawami
Barokowa warszawska rezydencja, w której mieści się muzeum poświęcone polskiemu pianiście i kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi, zostaje ponownie otwarta w tym tygodniu po miesiącach renowacji wywołanych pandemią
WARSZAWA, Polska — Barokowa warszawska rezydencja, w której mieści się muzeum poświęcone jednemu z największych XIX-wiecznych muzyków w Europie, polskiemu pianiście i kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi, zostaje ponownie otwarta z nowym naciskiem na oryginalne artefakty po miesiącach renowacji wywołanych pandemią.
„Głównym powodem tego remontu było stworzenie dobrej atmosfery, dobrych warunków powietrza dla oryginalnych obiektów” – powiedział w czwartek Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
„Jednocześnie chcieliśmy zmienić niektóre idee samej wystawy, pokazując więcej oryginałów” – powiedział Associated Press.
W muzeum, w którym przechowywany jest ostatni fortepian Chopina, Pleyel, oraz rękopisy jego muzyki, zostaną wyeksponowane nowe eksponaty, m.in. portret olejny. Chopina przez jego przyjaciela Teofila Kwiatkowskiego, również Polaka.
Odnowiona wystawa koncentruje się na oryginalnych rękopisach, które zastępują poprzednie kopie, oraz na odtworzeniu nastroju i stylu epoki, do której należą, powiedzieli przedstawiciele muzeum.
„Zwłaszcza po pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie są przeładowani, przesyceni rzeczami, które nie są oryginalne, mają dość i chcą więcej oryginałów, chcą grać to, co prawdziwe” – powiedział AP rzecznik Instytutu Chopinowskiego Aleksander Laskowski. „Oczywiście nie mogą dotykać tekstów, ale prawie mogą”.
„To był powód zmiany: być oryginalnym. I jesteśmy” – powiedział Laskowski.
Widząc litery pisma Chopina, napisane „piękną polszczyzną iw bardzo pomysłowy sposób”, nie można nie poczuć się „przeniesionym do jego wieku i jego salonu” – powiedział Laskowski.
Duża część renowacji polegała na stworzeniu odpowiednich warunków technicznych powietrza i światła do ekspozycji rękopisów i innych obiektów z XIX wieku, z poszanowaniem architektury XVII-wiecznego Zamku Ostrogskich.
Popularne zarówno wśród Polaków, jak i zagranicznych turystów, muzeum odnotowało 85% spadek liczby odwiedzających podczas pandemii. Okazało się to bodźcem – i szansą – do zmian. Został zamknięty jesienią 2022 roku z powodu remontu i reorganizacji.
Globalna trauma spowodowana śmiertelną pandemią doprowadziła także do pewnych zmian lub usunięcia eksponatów, zwłaszcza w sali dokumentującej śmierć Chopina – mówi kurator Seweryn Kuter.
Otwarto również miejsce na więcej przedmiotów należących do kompozytora epoki romantyzmu lub z nim związanych, który spędził połowę życia w Paryżu, poinformowali przedstawiciele muzeum.
Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli pod Warszawą w rodzinie Polki i Francuza. Pragnąc rozwijać swój talent, wyjechał w 1830 do Wiednia, a następnie do Paryża, gdzie osiadł aż do śmierci w 1849.
Pochowany jest na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, ale jego serce zostało sprowadzone do Polski i jest zapieczętowane w filarze kościoła św. Krzyża w Warszawie. Muzeum ponownie otwarte w sobotę.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”