Nauka
Mroźna pogoda nawiedza większość Europy, od Polski po Turcję
Ekstremalne zimno uderzyło w duże obszary Europy, a mrozy uszkodziły tory kolejowe w Polsce, śnieg pokrywający tureckie miasto Stambuł i smog wzbierający podczas spalania węgla w celu wytworzenia ciepła.
W Szwajcarii narciarz, który został pochowany w lawinie w weekend, zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń, poinformowali w poniedziałek urzędnicy.
Kraj wydał ostrzeżenia lawinowe kilka dni wcześniej, po tym, jak w kilka regionów spadły obfite opady śniegu. Urzędnicy powiedzieli, że narciarz i jego dwaj towarzysze zostali pogrzebani w lawinie podczas jazdy na nartach na oznakowanych szlakach w rejonie Gstaad w niedzielne popołudnie.
Jeden człowiek był w stanie uwolnić się od śniegu, a następnie uwolnić jednego z pozostałych, ale trzeciego mężczyznę znaleźli tylko ratownicy, którzy później przybyli na miejsce zdarzenia. Został zabrany do szpitala w stanie krytycznym i wkrótce potem zmarł.
Temperatury spadły do minus 28 stopni Celsjusza (minus 18 Fahrenheita) w niektórych rejonach Polski w nocy, najzimniejszej nocy od 11 lat. Wiele pociągów było opóźnionych w poniedziałek po zerwaniu torów na dwóch warszawskich dworcach.
Wraz z zimnem nastąpił wzrost zanieczyszczenia w Warszawie i innych częściach Polski, ponieważ zimno wzmogło spalanie węgla do ogrzewania. Poziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie był tak wysoki, że władze miasta poprosiły ludzi o pozostanie w domu.
Po drugiej stronie południowo-zachodniej granicy Polski Czechy doświadczyły najzimniejszej nocy tego roku, kiedy temperatury w wielu miejscach spadały poniżej minus 20 stopni Celsjusza (minus 4 Fahrenheita).
Najniższą temperaturę, minus 27 stopni Celsjusza (minus 16 Fahrenheita), odnotowano w poniedziałek w Orlicke Zahori, górskiej wiosce położonej 160 kilometrów (100 mil) na wschód od Pragi, w pobliżu granicy z Polską. Czeski Instytut Hydrometeorologiczny.
Instytut podał, że marznąca pogoda ustąpi i zostanie zastąpiona przez obfite opady śniegu w północno-wschodnich Czechach.
W ostatnich dniach na Bałkanach odnotowano również zimową pogodę i mrozy, co spowodowało problemy z dostawami energii w niektórych częściach Serbii, a nawet spowodowało śnieg na wyspach chorwackiego Adriatyku.
We wschodniej Albanii temperatura spadła poniżej 13 stopni Celsjusza (9 Fahrenheita) w Peszkopi, 110 kilometrów (70 mil) na wschód od stolicy Tirany.
Głęboki mróz spowodował zamarznięcie rur doprowadzających wodę i stworzył niebezpieczne warunki jazdy. Oblodzone drogi w mieście Pogradec uniemożliwiły strażakom dotarcie na czas do pożaru domu, w którym zginął mężczyzna w poniedziałek rano.
Brat mężczyzny, Nikolin Xhukellari, powiedział portalowi internetowemu Balkanweb, że udało mu się wyciągnąć dwoje dzieci i żonę z budynku, ale jego brat, który był na drugim piętrze, nie mógł uciec.
W Stambule ruch został zakłócony przez warstwę śniegu pokrywającą miasto, a samochody zatrzymywały się lub ślizgały na drogach.
W Niemczech świeży śnieg, śliskie drogi i zwalone drzewa spowodowały kilka wypadków samochodowych w niedzielę i w nocy, podała agencja dpa. Kierowca zginął w południowo-zachodnich Niemczech po tym, jak jego samochód przejechał przez zaspę.
W regionie skandynawskim również odnotowano śnieg i ujemne temperatury, przy czym można było przewidzieć, że najzimniejsze temperatury odnotowano w Arktyce. Norweski instytut meteorologiczny zamieścił w poniedziałek na Twitterze ironiczną wiadomość: „Zachęcamy wszystkich miłośników robienia na drutach do wysyłania wełnianych ubrań znajomym na północy”.
(Ta historia nie była edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana na podstawie syndykowanego kanału).
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”