Najważniejsze wiadomości
Mówi się, że Polska jest najgorszym krajem ocalonym w całej UE: raport
Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że średnie oprocentowanie lokat otwartych w lipcu br. Wyniosło zaledwie 0,36 proc. W raporcie Expandera do porównań z innymi krajami wykorzystano natomiast roczne stopy depozytowe, które w Polsce wynosiły średnio 0,2 proc. Według raportu Expandera jest on bardzo niski, ale w wielu krajach UE jest jeszcze gorzej.
Jeśli chodzi o nominalne stopy depozytów, jesteśmy mniej więcej przeciętni. W przypadku depozytów rocznych średni wskaźnik dla krajów UE wynosi 0,33 proc. Najgorzej pod tym względem wypada Dania (-0,06 proc.), A jeśli weźmiemy pod uwagę również kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarię (-0,17 proc.). Najwyższe oprocentowanie depozytów jest w Rumunii (2,1 proc.) I Holandii (1,06 proc.).
Jednak odsetki nominalne to nie wszystko. Ważne jest również to, jak szybko pieniądze tracą na wartości depozytu. Dane Eurostatu pokazują, że w lipcu mieliśmy drugą najwyższą stopę inflacji w UE, wynoszącą 3,7 proc. Przed nami tylko Węgry, gdzie ceny wzrosły o 3,9 proc. corocznie.
„Dostosowując nominalne oprocentowanie depozytów poprzez wzrost ceny, otrzymujemy realną stopę procentową. W tym przypadku jesteśmy niestety najgorsi w Unii Europejskiej. Z wynikiem -3,38 proc. Przebiliśmy się nawet przez Węgry (-3,24 proc.), Które mają nieco wyższą inflację, ale jednocześnie wyższe niż w Polsce oprocentowanie depozytów ”- czytamy w raporcie.
Biorąc pod uwagę realne stopy procentowe, najbardziej opłaca się oszczędzać w Grecji (+ 2,41 proc.), Cyprze (+2,16 proc.) I Estonii (+1,93 proc.).
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.