Świat
Mówi się, że Izrael dał Palestyńczykom szczepionki na koronawirusa
JEROZOLIMA (AP) – Izrael zgodził się na przekazanie Palestyńczyków 5000 dawek szczepionki na koronawirusa w celu uodpornienia pracowników medycznych pierwszej linii, poinformowało w niedzielę biuro ministra obrony Izraela Benny’ego Gantza.
Był to pierwszy raz, kiedy Izrael potwierdził przekazanie szczepionek Palestyńczykom, którzy pozostają daleko w tyle za agresywną kampanią szczepień Izraela i nie otrzymali jeszcze żadnych szczepionek.
Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła obawy dotyczące nierówności między Izraelem a Palestyńczykami na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, a międzynarodowe grupy praw człowieka i eksperci ONZ oświadczyli, że Izrael jest odpowiedzialny za dobrobyt Palestyńczyków na tych obszarach. Izrael twierdzi, że na mocy tymczasowych porozumień pokojowych zawartych w latach 90. nie ponosi odpowiedzialności za Palestyńczyków i w żaden sposób nie zwrócił się o pomoc.
Biuro Gantza ogłosiło wczesną niedzielę, że transmisja została zatwierdzona. Nie było dalszych szczegółów, kiedy to się stanie. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony palestyńskich urzędników.
Izrael jest jednym z wiodących światowych dostawców szczepionek dla swoich ludzi po podpisaniu umów o zakupach z międzynarodowymi gigantami narkotykowymi Pfizer i Moderna. Ministerstwo Zdrowia podaje, że prawie jedna trzecia z 9,3 miliona ludzi w Izraelu otrzymała pierwszą dawkę szczepionki, a około 1,7 miliona osób otrzymało obie dawki.
Kampania obejmuje arabskich obywateli Izraela i Palestyńczyków mieszkających w anektowanej Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy mieszkający na Zachodnim Brzegu pod rządami Autonomii Palestyńskiej i Palestyńczycy żyjący pod rządami Hamasu w Gazie nie są uwzględnieni.
Autonomia Palestyńska próbowała uzyskać dawki za pośrednictwem programu WHO o nazwie COVAX. Jednak program zdobywania szczepionek dla potrzebnych krajów powoli zyskiwał akceptację.
Spór odzwierciedla globalne nierówności w dostępie do szczepionek, ponieważ bogate kraje pochłaniają lwią część dawek, a biedniejsze kraje jeszcze bardziej pozostają w tyle w walce ze zdrowiem publicznym i ekonomicznymi skutkami pandemii. Okazało się również, że jest kolejnym centralnym punktem trwającego od dziesięcioleci konfliktu na Bliskim Wschodzie, pomimo siejącego spustoszenie po obu stronach wirusa.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”