technologia
Mówi się, że Intel pracuje nad „Raptor Lake Refresh”, AMD Ryzen 7000X3D może (na razie) być ograniczony do 8 rdzeni
Pamiętaj, że ten post jest oznaczony jako plotka.
Intel Raptor Lake Refresh i AMD Ryzen 7000X3D z 8 rdzeniami
Odpowiedni ECSMZarówno Intel, jak i AMD wydadzą w przyszłym roku zaktualizowane architektury procesorów.
Począwszy od pierwszej połowy 2023 roku, powinniśmy spodziewać się wprowadzenia na rynek Intel Core i9-13900KS, specjalnej jednostki SKU, którą Intel już zapowiadał jako swój pierwszy procesor 6 GHz. Na razie będzie to najszybszy konsumencki procesor do komputerów stacjonarnych, przynajmniej do czasu wydania przez AMD zaktualizowanej serii Ryzen 7000 z 3D V-Cache.
Chińskie media nie znają żadnych 12- czy 16-rdzeniowych wariantów z dodatkową pamięcią podręczną. Oznacza to, że Ryzen 7000X3D może być ograniczony do konfiguracji 6- i 8-rdzeniowych, przynajmniej na razie. Nie wyklucza to jednak późniejszej większej liczby rdzeni. Ponadto ECSM analizuje pogłoski o APU AM5, które mogą być również ograniczone do 8 rdzeni. Według informacji będą one obsługiwać tylko pamięć DDR5-4800.
2023-2024: Raptor Lake Refresh, Meteor Lake i Arrow Lake
Później w tym samym roku, między połową a końcem 2023 r., Intel podobno wypuści zaktualizowane procesory Raptor Lake o 100 do 200 MHz wyższych częstotliwościach zegara. Niektóre plotki mówią, że możemy zobaczyć Meteor Lake-S już pod koniec 2023 roku, ale ECSM twierdzi inaczej.
Intel uruchomiłby Arrow Lake i Meteor Lake w 2024 roku. Mówi się, że ta ostatnia jest ograniczona do konfiguracji 6P + 16E, co oznacza, że żadne wysokiej klasy modele komputerów stacjonarnych nie będą oparte na tej architekturze. Zamiast tego Intel używałby Arrow Lake do swoich desktopowych jednostek SKU Core i7 i Core i9. Media wyjaśniają węzły procesowe używane przez przyszłe architektury, które wydają się co najmniej mylące.
Intel dokona zmiany gniazda w 2024 roku, najprawdopodobniej o nazwie LGA1851. To gniazdo miało być podobno używane przez procesory Meteor i Arrow Lake, a być może nawet ich następcę o nazwie Panther Lake. Architektury te będą konkurować z architekturą AMD Zen5, która powinna być obsługiwana przez istniejące gniazdo AM5.
Źródło: ECSM_Urzędnik #1, #2
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”