Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Morawiecki gra w Waszyngtonie europejskiego anty-Macrona – POLITICO

Published

on

Morawiecki gra w Waszyngtonie europejskiego anty-Macrona – POLITICO

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby wysłuchać tego artykułu

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

Cień w kształcie Emmanuela Macrona unosi się nad wizytą polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w USA w tym tygodniu.

W przeciwieństwie do prezydenta Francji, który w rozmowie z POLITICO próbował zdystansować USA i Europę w przyszłej konfrontacji z Chinami o Tajwan i wzywał do wzmocnienia „strategicznej autonomii” kontynentu, polski przywódca podkreśla kluczową 1 Znaczenie sojuszu między Ameryką a Europą, nie tylko dlatego, że jego kraj jest jednym z najsilniejszych sojuszników Kijowa w wojnie z Rosją.

„Zamiast ustanowienia strategicznej autonomii od Stanów Zjednoczonych, proponuję strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział przed lotem do Waszyngtonu.

W stolicy USA Morawiecki kontynuował kopnięcia pod stołem prezydenta Francji.

„Nie widzę alternatywy i jesteśmy tutaj absolutnie na tych samych falach, aby zbudować jeszcze bliższy sojusz z Amerykanami. Jeśli kraje na zachód od Polski rozumieją to mniej, to prawdopodobnie wynika to z okoliczności historycznych” – powiedział zwany we wtorek w Waszyngtonie.

W przeciwieństwie do Francji, której od dziesięcioleci nie podoba się zależność bezpieczeństwa Europy od Stanów Zjednoczonych, Polska jest jednym z najbardziej zagorzałych amerykańskich sojuszników na kontynencie. Warszawa od lat mocno naciska, aby na jej terytorium stacjonowały wojska amerykańskie, a wiele jej ostatnich kontraktów obronnych trafiło do amerykańskich firm. Na początku tego roku podpisał umowę o wartości 1,4 miliarda dolarów na zakup drugiej partii czołgów Abrams, a także zgodził się wydać 4,6 miliarda dolarów na zaawansowane myśliwce F-35.

„Cieszę się, że ta propozycja jeszcze głębszego partnerstwa strategicznego znajduje tak podatny grunt tutaj, w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wiemy, że istnieją różne koncepcje, które zostały sformułowane przez innych w Europie, koncepcje, które stwarzają więcej zagrożeń, tworzą więcej znaków zapytania, więcej niewiadomych” – powiedział Morawiecki. „Polska stara się prowadzić jak najbardziej rozsądną politykę opartą na ścisłym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Unii Europejskiej i to jest dla Polski najlepsza droga”.

READ  Rekord Polski w walce z LGBTQ + przyćmiewa zwycięstwo olimpijskie - POLITICO

szybcy przyjaciele

Polska stała się jednym z kluczowych sojuszników Ukrainy, a dostęp do jej dróg, linii kolejowych i lotnisk ma kluczowe znaczenie dla dostarczania Ukrainie broni, amunicji i innej pomocy.

Pomogło to zmienić postrzeganie Polski – która przed wojną była postrzegana jako coraz bardziej marginalny członek zachodniego klubu ze względu na problemy z rządami prawa – jako kluczowego członka sojuszu NATO.

Warszawa widzi też rosyjski atak na Ukrainę jako usprawiedliwienie dla swoich od dawna podejrzeń co do swojego historycznego wroga i nie boi się wskazać palcem na Paryż i Berlin za to, że myliły się co do zagrożenia ze strony Kremla.

„Stara Europa wierzyła w porozumienie z Rosją, a stara Europa upadła” – powiedział Morawiecki zwany na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem USA Kamalą Harris. „Ale jest nowa Europa – Europa, która pamięta, czym był rosyjski komunizm. A Polska jest liderem tej nowej Europy”.

Dlatego wypowiedzi Macrona zostały podchwycone przez Warszawę.

Zdaniem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego „rozmowy Emmanuela Macrona na temat dystansowania się UE od Ameryki grożą zerwaniem bloku” | Ludovic Marin/AFP za pośrednictwem Getty Images

„Całkowicie nie zgadzam się z prezydentem Macronem. Uważamy, że Europie potrzeba więcej Ameryki… Chcemy więcej partnerstwa z USA” – powiedział Marcin Przydacz, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. polityki zagranicznej. powiedział Polskie Radio Zet dodało, że promowana przez Macrona idea autonomii strategicznej „ma na celu zerwanie więzi między Europą a Stanami Zjednoczonymi”.

Podczas gdy Polsce zależy na tym, aby kraje europejskie spełniły cel NATO, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. z USA – powiedział Sławomir Dębski, szef finansowanego przez państwo Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Ostrzegł, że rozmowy Macrona o oddaleniu Europy od Ameryki w przypadku konfliktu z Chinami „grożą pęknięciem UE, co jest sprzeczne nie tylko z interesami Polski, ale i większości krajów europejskich”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *