Najważniejsze wiadomości
Morawiecki gra w Waszyngtonie europejskiego anty-Macrona – POLITICO
Naciśnij przycisk odtwarzania, aby wysłuchać tego artykułu
Wyrażona przez sztuczną inteligencję.
Cień w kształcie Emmanuela Macrona unosi się nad wizytą polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w USA w tym tygodniu.
W przeciwieństwie do prezydenta Francji, który w rozmowie z POLITICO próbował zdystansować USA i Europę w przyszłej konfrontacji z Chinami o Tajwan i wzywał do wzmocnienia „strategicznej autonomii” kontynentu, polski przywódca podkreśla kluczową 1 Znaczenie sojuszu między Ameryką a Europą, nie tylko dlatego, że jego kraj jest jednym z najsilniejszych sojuszników Kijowa w wojnie z Rosją.
„Zamiast ustanowienia strategicznej autonomii od Stanów Zjednoczonych, proponuję strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział przed lotem do Waszyngtonu.
W stolicy USA Morawiecki kontynuował kopnięcia pod stołem prezydenta Francji.
„Nie widzę alternatywy i jesteśmy tutaj absolutnie na tych samych falach, aby zbudować jeszcze bliższy sojusz z Amerykanami. Jeśli kraje na zachód od Polski rozumieją to mniej, to prawdopodobnie wynika to z okoliczności historycznych” – powiedział zwany we wtorek w Waszyngtonie.
W przeciwieństwie do Francji, której od dziesięcioleci nie podoba się zależność bezpieczeństwa Europy od Stanów Zjednoczonych, Polska jest jednym z najbardziej zagorzałych amerykańskich sojuszników na kontynencie. Warszawa od lat mocno naciska, aby na jej terytorium stacjonowały wojska amerykańskie, a wiele jej ostatnich kontraktów obronnych trafiło do amerykańskich firm. Na początku tego roku podpisał umowę o wartości 1,4 miliarda dolarów na zakup drugiej partii czołgów Abrams, a także zgodził się wydać 4,6 miliarda dolarów na zaawansowane myśliwce F-35.
„Cieszę się, że ta propozycja jeszcze głębszego partnerstwa strategicznego znajduje tak podatny grunt tutaj, w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wiemy, że istnieją różne koncepcje, które zostały sformułowane przez innych w Europie, koncepcje, które stwarzają więcej zagrożeń, tworzą więcej znaków zapytania, więcej niewiadomych” – powiedział Morawiecki. „Polska stara się prowadzić jak najbardziej rozsądną politykę opartą na ścisłym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Unii Europejskiej i to jest dla Polski najlepsza droga”.
szybcy przyjaciele
Polska stała się jednym z kluczowych sojuszników Ukrainy, a dostęp do jej dróg, linii kolejowych i lotnisk ma kluczowe znaczenie dla dostarczania Ukrainie broni, amunicji i innej pomocy.
Pomogło to zmienić postrzeganie Polski – która przed wojną była postrzegana jako coraz bardziej marginalny członek zachodniego klubu ze względu na problemy z rządami prawa – jako kluczowego członka sojuszu NATO.
Warszawa widzi też rosyjski atak na Ukrainę jako usprawiedliwienie dla swoich od dawna podejrzeń co do swojego historycznego wroga i nie boi się wskazać palcem na Paryż i Berlin za to, że myliły się co do zagrożenia ze strony Kremla.
„Stara Europa wierzyła w porozumienie z Rosją, a stara Europa upadła” – powiedział Morawiecki zwany na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem USA Kamalą Harris. „Ale jest nowa Europa – Europa, która pamięta, czym był rosyjski komunizm. A Polska jest liderem tej nowej Europy”.
Dlatego wypowiedzi Macrona zostały podchwycone przez Warszawę.
„Całkowicie nie zgadzam się z prezydentem Macronem. Uważamy, że Europie potrzeba więcej Ameryki… Chcemy więcej partnerstwa z USA” – powiedział Marcin Przydacz, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. polityki zagranicznej. powiedział Polskie Radio Zet dodało, że promowana przez Macrona idea autonomii strategicznej „ma na celu zerwanie więzi między Europą a Stanami Zjednoczonymi”.
Podczas gdy Polsce zależy na tym, aby kraje europejskie spełniły cel NATO, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. z USA – powiedział Sławomir Dębski, szef finansowanego przez państwo Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Ostrzegł, że rozmowy Macrona o oddaleniu Europy od Ameryki w przypadku konfliktu z Chinami „grożą pęknięciem UE, co jest sprzeczne nie tylko z interesami Polski, ale i większości krajów europejskich”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.