technologia
Monumentalne Muzeum Historii Polski jest już otwarte
Roberta Strybla,
Korespondent warszawski
WARSZAWA – W Warszawie otwarto niedawno ogromne, długo oczekiwane muzeum historii Polski. W sześciopiętrowym budynku o powierzchni 53 000 metrów kwadratowych będzie można zobaczyć ponad 7 000 wystaw stałych i około 1300 wystaw czasowych. Wystawy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zwiedzający mogli na nowo przeżyć chwałę i siłę militarną starożytnej Polski królewskiej z jej królami i rycerzami w zbrojach, po której nastąpił produktywny architektonicznie i kulturowo renesans.
Potem nadeszły rozbiory, 123 lata obcej okupacji, które zakończyły się dopiero w 1918 roku. Jednak tragedia wydarzyła się ponownie w 1939 r., rozpoczynając sześć lat brutalnego niemieckiego zniewolenia i kolejne 45 lat rządów sowieckich. Drugie odrodzenie Polski w XX wieku nastąpiło w roku 1989 i powstaniu III RP.
Muzeum mieści się w nowoczesnym, minimalistycznym budynku przypominającym ogromny blok kamienia, który kontrastuje z kolorowymi marmurowymi wstawkami na fasadzie. Znajdują się w nim sale wystawowe, centrum konferencyjne, sala kinowo-teatralna, biblioteka, sale wykładowe i restauracja. Jest uważany za najnowocześniejszy w Europie obiekt wystaw historycznych, wyposażony w najnowocześniejszą technologię muzealną i otoczony publicznym terenem rekreacyjnym zwanym Parkiem Historii Polski.
Kiedy w 2002 roku Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy, przejął długo dyskutowane i wielokrotnie odkładane na później plany upamiętnienia największego powstania antyhitlerowskiego w Europie. Dwa lata później otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 60. rocznicy tego tragicznego przewrotu. Następnie jako prezydent Polski Kaczyński przystąpił do budowy w stolicy prawdziwego muzeum historii Polski. Jednak po jego tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku projekt został odrzucony przez Platformę Obywatelską. Została wznowiona dopiero w 2016 roku, po ponownym wyborze na urząd PiS Kaczyńskiego.
Muzeum Historii Polski wraz z mieszczącym się w nim dawniej Muzeum Wojska Polskiego otoczone są imponującymi, grubymi murami obronnymi Cytadeli Warszawskiej. Jej budowę zlecił car Mikołaj I po stłumieniu przez jego wojska powstania listopadowego 1830–1831. Twierdza stoi na 90-hektarowym klifie z widokiem na Wisłę.
Twierdza, będąca symbolem panowania rosyjskiego, przez pokolenia służyła za loch dla polskich patriotów, a wśród jej więźniów był Józef Piłsudski, ojciec polskiej niepodległości. Romuald Traugutt, przywódca nieszczęsnego powstania styczniowego 1863-1865, był jednym z rozstrzelanych tam polskich bojowników o wolność.
Stary loch jest obecnie częścią żywego pomnika historii, który wyjaśnia obcokrajowcom często tragiczną i zawiłą historię Polski. Wzmocni także wiedzę i dumę obywateli Polski, a także tysięcy PolAmów i innych Polaków, którzy co roku odwiedzają ojczyznę swoich przodków.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”