technologia
Moment polskiej pompy ciepła – Emerging Europe
Dwóch głównych producentów pomp ciepła dużo inwestuje w Polsce, a kraj ten staje się kluczową lokalizacją, ponieważ firmy starają się sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energooszczędne urządzenia.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni Polska, która odnotowała największy wzrost sprzedaży pomp ciepła w Europie w 2022 r., stała się preferowaną lokalizacją dla producentów pomp ciepła, którzy chcą otwierać nowe zakłady, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energooszczędny sprzęt.
Pompy ciepła stanowią wydajną energetycznie alternatywę dla tradycyjnych kotłów i klimatyzatorów i są odpowiednie dla wszystkich klimatów, ponieważ przekazują ciepło zamiast je wytwarzać. Zimą pompy ciepła przenoszą ciepło z chłodnego świata zewnętrznego do ciepłych domów, podczas gdy latem mogą przenosić ciepło z domów na zewnątrz, podobnie jak klimatyzator.
7 kwietnia Daikin, japoński producent, ogłosił wmurowanie kamienia węgielnego pod warty 300 mln euro projekt budowy fabryki pomp ciepła w Ksawerowie pod Łodzią, którego zakończenie zaplanowano na 2024 rok.
„Decyzja o utworzeniu zupełnie nowej fabryki w Polsce pokazuje, że Daikin zdecydowanie reaguje na rosnący popyt w Europie. Polska jest krajem o dużej wykwalifikowanej sile roboczej, a nowa fabryka będzie zatrudniać 1000 osób do 2025 roku” – mówi Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe.
Jako nowa baza produkcyjna japońskiej firmy w Europie, nowy zakład w Polsce posłuży do rozszerzenia obecnej produkcji w Niemczech, Belgii i Czechach, czterokrotnie zwiększając moce produkcyjne do 2025 roku.
Jako dalszy impuls dla polskiej produkcji, inwestycja Daikin została w tym tygodniu uzupełniona przez niemieckiego giganta inżynieryjnego Bosch, który ogłosił, że zamierza zainwestować 255 milionów euro w nowy zakład produkcyjny pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, około 70 kilometrów od Wrocławia.
„Technologia pomp ciepła to europejska historia sukcesu, którą chcemy kontynuować” — mówi Christian Fischer, wiceprezes zarządu firmy Bosch odpowiedzialny za energetykę i technologię budowlaną oraz sektor dóbr konsumpcyjnych.
Rozpoczęcie budowy nowego zakładu zaplanowano na 2024 rok, a rozpoczęcie produkcji na koniec 2025 roku. Ma powstać około 500 nowych miejsc pracy.
„W Unii Europejskiej spodziewamy się niezwykle wysokiego wzrostu w tym bardzo dynamicznym środowisku i postawiliśmy sobie za cel rozwój znacznie szybszy niż rynek. Wraz z naszymi istniejącymi fabrykami w Europie, nowa fabryka w Polsce pomoże nam osiągnąć te cele rozwojowe” – dodaje Jan Brockmann, dyrektor generalny Bosch Home Comfort Group.
Nadążanie za popytem
Popyt na pompy ciepła w Europie wzrósł do rekordowo wysokiego poziomu w 2022 r., przy wzroście o prawie 38 procent, dzięki czemu całkowita liczba podłączonych pomp ciepła i ciepłej wody użytkowej w Europie wyniosła około 20 milionów, wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA). , stowarzyszenie branżowe.
Pompy ciepła ogrzewają obecnie około 16 procent domów i firm w Europie, a EHPA spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży – o ile producenci będą w stanie nadążyć. Nowe obiekty w Polsce powinny się do tego przyczynić.
„Wiele osób w Europie nadal nie posiada pompy ciepła z różnych powodów, od wykorzystania sektora po koszty początkowe i brak jasnych informacji” — mówi sekretarz generalny EHPA Thomas Nowak. „Ściśle współpracujemy z koalicją organizacji i Komisją Europejską w celu stworzenia unijnego planu pompy ciepła, który rozwiązuje te krytyczne problemy”.
Pompy ciepła są zwykle trzy razy bardziej wydajne niż kotły gazowe, ale ponieważ działają na energię elektryczną, ich ekonomiczność zależy od cen energii elektrycznej.
Koszty inwestycyjne pomp ciepła są również znacznie wyższe niż w przypadku urządzeń grzewczych na paliwa kopalne. Kilka wschodzących krajów europejskich, w tym Polska, Litwa, Słowacja i Czechy, oferuje dotacje na instalację pomp ciepła.
UE od dawna sygnalizowała, że chce przeforsować ogólnoeuropejski zakaz kotłów gazowych, aby osiągnąć swój cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent poniżej poziomu z 1990 r. do 2030 r. (Fit for 55).
Oczekuje się, że nastąpi to stopniowo, począwszy od zakazu ich instalowania w nowych domach do 2029 roku.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać za darmo i zawsze będzie. Nie ma tutaj paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy dla wschodzącej Europy tego, co najlepsze, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.
Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję bardzo.