Gospodarka
Mołdawia świętuje 30-lecie niepodległości spod władzy sowieckiej
Kiszyniów, Mołdawia (AP) – Prozachodniej prezydent Mołdawii towarzyszyli w piątek w stolicy Kiszyniowie jej odpowiednicy z Rumunii, Polski i Ukrainy, aby świętować trzy dekady niepodległości tego kraju od sowieckich rządów.
Mołdawia, najbiedniejszy kraj Europy, leżący między Rumunią a Ukrainą, ogłosił niepodległość od Związku Radzieckiego 27 sierpnia 1991 roku.
Uroczystość rocznicowa odbyła się na placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego, gdzie prezydent Maia Sandu spotkała się z Rumunem Klausem Iohannisem, Polakiem Andrzejem Dudą i Ukraińcem Wołodymyrem Zełenskim.
Sandu powiedział w piątek, że niepodległość nauczyła Mołdawię „jak ciężki może być ciężar wolności”.
Od lat ten 3,5-milionowy kraj jest nękany nędzą, korupcją na wysokim szczeblu i powszechnym rozczarowaniem, co prowadzi do masowego exodusu obywateli Mołdawii, gdy setki tysięcy wchodzą na pokład w poszukiwaniu lepszej przyszłości.
Rocznica przypada po przedterminowych wyborach parlamentarnych 11 lipca, w których założona przez Sandu Partia Reform Działań i Solidarności, znana jako PAS, zdobyła przytłaczającą liczbę 53% głosów. Pobili prorosyjski blok wyborczy złożony z komunistów i socjalistów, kierowany przez dwóch byłych prezydentów, który uzyskał 27% głosów.
Dało to PAS, który opowiadał się za bliższymi więzami z Unią Europejską i walką z endemiczną korupcją, wyraźną większość w liczącej 101 mandatów władzy ustawodawczej tego kraju.
„Nauczyliśmy się, że musimy zaprowadzić porządek w naszym kraju” – powiedział Sandu, który studiował na Harvardzie. „Dzisiaj wiemy, że nasz los, nasz dobrobyt i nasza przyszłość są w naszych rękach… nasza dzisiejsza umowa jest taka, że budujemy dostatnią i wolną Mołdawię”.
W 2014 roku Mołdawia podpisała porozumienie z UE, aby zacieśnić więzi polityczne i gospodarcze, ale korupcja i brak reform utrudniają rozwój.
Premier Natalia Gavrilita, ekonomistka, której rząd został zatwierdzony przez parlament 6 sierpnia, powiedziała, że Mołdawianie muszą współpracować, aby mieć „kraj ze sprawiedliwością, … (i) szacunkiem dla uczciwej pracy”.
„Niech następne 30 lat będzie lepsze” – powiedział Gavrilita w filmie opublikowanym w piątek. „Niech lekcje się uczą i nie powtarzają błędów”.
Na konferencji prasowej w Kiszyniowie rumuński Iohannis powiedział, że popiera „proces reform i integrację europejską” Mołdawii.
W czerwcu Komisja Europejska ogłosiła, że Mołdawia otrzyma od UE „bezprecedensowy” pakiet stymulacyjny o wartości 600 mln euro (705 mln USD), ale stwierdziła, że jest uzależniona od reform sądowniczych i antykorupcyjnych.
Prawa autorskie 2021 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani rozpowszechniany w jakikolwiek sposób bez pozwolenia.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”