Nauka
Mołdawia rozważa wprowadzenie zakazu importu ukraińskiego zboża
06.05.2023 – 23:51 •
Najświeższe wiadomości z Ukrainy
Rząd Mołdawii, sąsiada Ukrainy, rozważa przystąpienie do unijnego zakazu ukraińskiego zboża, powiedział minister rolnictwa Mołdawii Władimir Bolea. powiedział po dzisiejszym spotkaniu z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy.
Mimo planów wprowadzenia na Ukrainę zakazu zboża, Mołdawia zezwoli na tranzyt ukraińskich produktów żywnościowych przez swoje terytorium, powiedział Władimir Bolea.
W odpowiedzi na ograniczenia nałożone przez Mołdawię, rząd Ukrainy przygotowuje uchwałę o zakazie importu z Mołdawii, Taras Kachka, wiceminister gospodarki i przedstawiciel handlowy Ukrainy, policzone Jewropejskiej Prawdy.
„Informujemy rząd Mołdawii, że wszelkie ograniczenia nałożone przez Mołdawię zostaną uznane za wyjątkowo wrogie środki i będą oznaczać natychmiastowy zakaz wszelkiego importu z Mołdawii” – powiedział. — powiedział ukraiński urzędnik. Wprowadzenie takiego zakazu zostało już uzgodnione i jest przygotowywane – zapewnił Taras Kachka.
6 maja 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa Mołdawii ogłosiło plany wykonania decyzji UE o czasowym zakazie importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy.
Zdrada na polach: unijny zakaz importu ukraińskiej żywności narusza traktaty i uderza w gospodarkę wojenną
Według ministra rolnictwa Mołdawii Vladimira Bolei w mołdawskich magazynach znajduje się znaczna ilość zboża, co budzi obawy lokalnych rolników o potencjalny brak miejsca na nowe uprawy w Mołdawii.
Według dla Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy import z Mołdawii na Ukrainę wyniósł w 2022 r. 151 mln USD. W szczególności Ukraina importowała paliwo (28 mln USD), wino (16 mln USD), ekstrakty garbników (15 mln USD), przetworzone rośliny strączkowe i warzywa (16 mln USD) mln), orzechy (15 mln USD) i metale żelazne (10 mln USD) z Mołdawii.
2 maja 2023 r. Komisja Europejska zakazała importu zboża z Ukrainy do pięciu krajów UE, a mianowicie do Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii, zapewniając jednocześnie ukraiński tranzyt przez te kraje. Unijny zakaz będzie obowiązywał do 5 czerwca 2023 r.
Powiązany:
Tagi: Bułgaria, Węgry, Mołdawia, Polska, Rumunia, Słowacja, stosunki Ukraina-UE, ukraiński eksport, ukraińskie zboża
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”