Świat
Mohamed Al Fayed: Były właściciel Harrodsa umiera w wieku 94 lat
Mohamed Al Fayed, były szef Harrodsa, którego syn Dodi zginął w wypadku samochodowym z księżną Walii Dianą, zmarł w wieku 94 lat.
Urodzony w Egipcie, zanim w latach 70. przeniósł się do Wielkiej Brytanii, zbudował imperium biznesowe na Bliskim Wschodzie.
Nigdy jednak nie zdawał sobie sprawy ze swoich ambicji zdobycia paszportu dla adoptowanego kraju.
Późniejsze lata spędził na kwestionowaniu okoliczności śmierci Dodiego i Diany.
Przez ostatnią dekadę Al Fayed pozostawał poza centrum uwagi opinii publicznej, mieszkając w swojej rezydencji w Surrey wraz z żoną Heini.
W oświadczeniu wydanym w piątek jego rodzina przekazała: „Pani Mohamed Al Fayed, jej dzieci i wnuki pragną potwierdzić, że jej ukochany mąż, jej ojciec i dziadek Mohamed odeszli spokojnie ze starości w środę 30 sierpnia 2023 r. ”.
„Cieszył się długą i satysfakcjonującą emeryturą w otoczeniu bliskich”.
Klub piłkarski Fulham, do którego przez wiele lat należał Al Fayed, stwierdził, że „niezwykle smutno przyjęło wiadomość o jego śmierci”.
„Mamy wobec Mohameda ogromny dług wdzięczności za to, co zrobił dla naszego klubu, a nasze myśli są w tym mrocznym czasie z jego rodziną i przyjaciółmi” – napisali w oświadczeniu.
Jego następca w klubie, Shahid Khan, złożył kondolencje w hołdzie na stronie internetowej klubu.
„Nie można opowiedzieć historii Fulham bez rozdziału poświęconego pozytywnemu wpływowi pana Ala Fayeda na stanowisko przewodniczącego” – powiedział.
„Jego dziedzictwo zostanie zapamiętane dzięki naszemu awansowi do Premier League, finałowi Ligi Europy i magicznym chwilom zarówno dla zawodników, jak i drużyn”.
Khan powiedział, że Al Fayed był „mądry, kolorowy i oddany Fulham”, a jego dziedzictwo „zawsze będzie w sercu naszej tradycji” klubu.
Pan Al Fayed przeszedł drogę od sprzedaży napojów gazowanych na ulicach swojej rodzinnej Aleksandrii w Egipcie do pozycji dużej marki w biznesie, posiadającej wszystkie właściwe kontakty.
Przełom nastąpił po tym, jak poznał swoją pierwszą żonę, Samirę Khashoggi, siostrę milionera saudyjskiego handlarza bronią Adnana Khashoggi, który zatrudnił go w swojej firmie importującej do Arabii Saudyjskiej.
Ta rola pomogła mu nawiązać nowe kontakty w Egipcie i chociaż małżeństwo trwało niewiele ponad dwa lata, pan Al Fayed założył własną firmę spedycyjną.
W 1966 roku został doradcą jednego z najbogatszych ludzi na świecie, sułtana Brunei.
W 1974 roku przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, a pięć lat później kupił wraz z bratem Alim hotel Ritz w Paryżu za 20 milionów funtów.
Po zaciętej wojnie przetargowej z grupą wydobywczą Lonrho Group w 1985 roku przejęli Harrods za 615 milionów funtów.
Pod jego przywództwem Fulham FC awansował z trzeciej ligi do Premier League.
Hojnie przekazał darowizny na rzecz organizacji charytatywnych, w tym szpitala Great Ormond Street Hospital, a jako ojciec pięciorga dzieci wykazywał szczególne zainteresowanie pomaganiem dzieciom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji lub chorym.
Założył fundację charytatywną Al Fayed w 1987 roku, aby poprawić jakość życia zubożałej, po traumie i bardzo chorej młodzieży.
Jego syn Dodi, producent filmowy, i jego ówczesna partnerka Diana, księżna Walii, opuścili jego hotel Ritz w Paryżu przed wypadkiem samochodowym w 1997 r., w którym zginęli oboje.
Al Fayed nigdy nie otrząsnął się z szoku wywołanego katastrofą i jego obsesją stały się spekulacje na temat ofiar śmiertelnych.
Jego oświadczenia złożone podczas śledztwa w lutym 2008 r. obejmowały twierdzenie, że śmierć nastąpiła na rozkaz księcia Filipa i za zgodą MI6.
Zostały one uznane przez koronera za „teorię spiskową” i odrzucone przez ławę przysięgłych.
Próba uzyskania obywatelstwa brytyjskiego Al Fayedowi dwukrotnie się nie powiodła.
Za drugim razem, w 1995 r., zdenerwowany odmową, powiedział prasie, że zapłacił dwóm konserwatywnym ministrom, Neilowi Hamiltonowi i Timowi Smithowi, za zadawanie pytań na temat jego zainteresowań w Izbie Gmin.
Obaj opuścili rząd, a Hamilton, który zaprzeczył zarzutom, również przegrał sprawę o zniesławienie przeciwko Alowi Fayedowi.
Trzeci polityk, Jonathan Aitken, będący wówczas ministrem gabinetu, również złożył rezygnację po tym, jak Al Fayed ujawnił, że przebywał bezpłatnie w hotelu Ritz w Paryżu w tym samym czasie, co grupa saudyjskich handlarzy bronią.
W 2010 r. Al Fayed sprzedał Harrods państwowemu funduszowi majątkowemu Kataru. Prawie połowę ceny nabycia przeznaczono na spłatę zadłużenia spółki.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”