Świat
Miss Universe Indonesia: Zawodnicy zarzucają wykorzystywanie seksualne
- Autorzy: Joel Guinto i Pijar Anugerah
- w Singapurze i Dżakarcie
Kilka kandydatek Miss Universe Indonesia złożyło skargi na policję, oskarżając organizatorów o wykorzystywanie seksualne.
Jeden z jej prawników powiedział, że zawodniczki musiały zdjąć bluzki do „kontroli ciała” i sesji zdjęciowych na dwa dni przed finałem 3 sierpnia.
Organizatorzy podobno powiedzieli kobietom, że muszą „zbadać wszelkie blizny, cellulit lub tatuaże na ich ciałach”.
„Czuję, że moje prawa zostały naruszone” – powiedział jeden z uczestników.
„To wpłynęło na mnie psychicznie. Miałem problemy ze snem” – powiedziała wraz z innymi skarżącymi, rozmawiając z mediami na początku tygodnia. Lokalna telewizja zamazała ich twarze w programie, aby chronić ich tożsamość.
Mellisa Anggraeni, prawniczka reprezentująca trzech skarżących, powiedziała, że zgłosiło się wielu innych.
Policja w stolicy, Dżakarcie, wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że przeprowadzi dalsze śledztwo. Organizacja Miss Universe Indonesia zbada zarzuty, powiedziała w oświadczeniu jej właścicielka celebrytka, Poppy Capella. Globalna organizacja Miss Universe poinformowała również, że analizuje sprawę i „bardzo poważnie” traktuje zarzuty o niewłaściwe zachowanie seksualne.
Podczas gdy kontrole ciała są normalne w tym kraju, zawodnicy zwykle nie są proszeni o rozebranie się do naga, powiedziała Maria Harfanti, była Miss Indonezji. Dodała, że organizatorzy często proszą uczestników o BMI, czyli wskaźnik masy ciała, aby sprawdzić ich proporcje ciała.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej jeden ze skarżących powiedział, że kontrole ciała przeprowadzono w zamkniętym pomieszczeniu, ale obecni byli również niektórzy mężczyźni. Dodała, że drzwi nie były całkowicie zamknięte, więc ludzie na zewnątrz mogli zerknąć.
Chociaż konkursy piękności od dawna są dozwolone w Indonezji, organizatorzy starają się nie denerwować konserwatywnej części społeczeństwa. W 2013 r. runda bikini konkursu Miss World została odwołana, ponieważ odbywała się w kraju w większości muzułmańskim.
Miss Universe, która ma już 73 lata, cieszy się ogromną popularnością w Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Indonezji, na Filipinach i w Tajlandii, gdzie zwycięzcami zostają celebrytki i osoby mające wpływ na media społecznościowe.
Właścicielka Anne Jakrajutatip, tajska transpłciowa kobieta i potentat medialny, podjęła próbę przekształcenia marki, aby uczynić ją bardziej inkluzywną, umożliwiając konkurowanie kobietom zamężnym, transpłciowym i samotnym matkom.
Pijar Anugerah jest reporterem w BBC News Indonesia
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”