Nauka
Misje kosmiczne NASA identyfikują źródła emisji CO2 na Ziemi
Odpowiedzialne są za to emisje z dużych obiektów, takich jak elektrownie i rafinerie około połowy globalnej emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych. Działająca od 1988 roku Elektrownia Bełchatów jest największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym, o raportowanej mocy 5102 MW. Węgiel brunatny zazwyczaj powoduje wyższą emisję na wytworzony megawat niż antracyt (węgiel). Polski rząd przygotował plany zamknięcia fabryki do końca 2036 roku.
Ray Nassar, starszy badacz w kanadyjskim Environment and Climate Change i główny autor badania, zauważył, że większość raportów na temat emisji dwutlenku węgla powstaje na podstawie szacunków lub danych zebranych na powierzchni Ziemi. Naukowcy liczą masę zakupionych i zużytych paliw kopalnych, a następnie obliczają oczekiwane emisje; generalnie nie dokonują rzeczywistych pomiarów atmosferycznego dwutlenku węgla.
„Drobniejsze szczegóły dotyczące tego, kiedy i gdzie występują emisje, często nie są dostępne” – powiedział Nassar. „Dostarczenie bardziej szczegółowego obrazu emisji dwutlenku węgla mogłoby pomóc w śledzeniu skuteczności polityk mających na celu redukcję emisji. Nasze podejście z OCO-2 i OCO-3 można zastosować w większej liczbie elektrowni lub zmodyfikować pod kątem emisji dwutlenku węgla z miast lub krajów.
Dzięki obserwacjom w trybie mapowania OCO-3 dane NASA można w przyszłości szerzej wykorzystać do ilościowego określania emisji punktowych źródeł CO2. NASA ogłosiła niedawno, że operacje misji na pokładzie stacji kosmicznej zostaną przedłużone o kilka lat, a instrument będzie współpracował z innym obserwatorem gazów cieplarnianych na pokładzie stacji kosmicznej – Earth Surface Mineral Dust Source Investigation (WYDANIE).
„To naprawdę ekscytujące myśleć, że będziemy mieli kolejne pięć do sześciu lat operacji z OCO-3” – powiedział Chatterjee. „Widzimy, że wykonywanie pomiarów we właściwym czasie i we właściwej skali ma kluczowe znaczenie”.
Dodał, że OCO-3 może służyć jako „wyznacznik” misji satelitarnych nowej generacji. Projektami OCO-2 i OCO-3 zarządza JPL. Caltech zarządza JPL dla NASA.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”