Międzynarodowa Agencja Energetyczna ogłosiła dzisiaj, że więcej znanych osobistości w dziedzinie energii i klimatu z całego świata – w tym ministrowie i przywódcy społeczeństwa obywatelskiego – dołączyło do jej organizacji Globalna Komisja ds. Transformacji Czystej Energii Osobistej, które odbędzie się 15 marca.
Pod przewodnictwem duńskiego premiera Mette Frederiksena, Komisja Globalna – znana również jako Nasza integracyjna przyszłość energetyczna – Będzie szukać sposobów, aby zapewnić, że ludzie na całym świecie będą w centrum przejścia na czystą energię. Spotkanie zostało zwołane przez Fatiha Birola, dyrektora wykonawczego IEA, a przewodniczy mu Dan Jørgensen, minister klimatu, energii i usług komunalnych Danii oraz Sophie Gladima, minister ds. Ropy i energii Senegalu.
Wybitnymi urzędnikami rządowymi, którzy dołączyli do Komisji od jej powołania pod koniec stycznia, są Roberto Cingolani, włoski minister ds. Zmian ekologicznych; Leonore Gewessler, Minister ds. Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii Austrii; Hiroshi Kajiyama, japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu; Michał Kurtyka, polski minister klimatu i środowiska; Joe Manchin, senator Stanów Zjednoczonych i przewodniczący senackiej komisji ds. Energii i zasobów naturalnych; Kadri Simson, komisarz UE ds. Energii; oraz Simonetta Sommaruga, radna federalna ds. środowiska, transportu, energii i komunikacji.
Liderzy społeczeństwa obywatelskiego, którzy zostali członkami, to Christiana Figueres, partner założyciel Global Optimism Group i były sekretarz wykonawczy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu; oraz Beniamin Strzelecki i Chiagozie Udeh, globalne punkty kontaktowe dla młodzieżowego okręgu SDG 7. Pełną listę wszystkich 26 członków do tej pory można znaleźć poniżej. W listopadzie Komisja przedstawi ważne zalecenia, aby wnieść wkład w COP26 w Glasgow.
„Przejście na czystą energię będzie miało wpływ na warunki życia ludzi. Zaoferują nowe kariery i stworzą nowe miejsca pracy – ale wpłyną również na pracowników i społeczności, które są uzależnione od przemysłu i paliw, które mają spaść ”- powiedział dr hab. Birol, dyrektor wykonawczy IEA. „Bardzo się cieszę, że tak zróżnicowana i wpływowa grupa przywódców z rządu i społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie zebrała się, aby utworzyć Globalną Komisję, aby zająć się tymi krytycznymi kwestiami. Przemiany czystej energii nie powiodą się, jeśli nie skupią się na ludziach. „
Jeśli kraje spróbują posunąć się naprzód w przejściu na czystą energię, powodzenie tych wysiłków będzie zależało od wykorzystania przez obywateli możliwości i umiejętności radzenia sobie z zakłóceniami. Obejmuje to społeczne i gospodarcze skutki dla osób i społeczności, a także kwestie przystępności i uczciwości.
Nasza integracyjna przyszłość energetyczna dogłębnie przeanalizuje te kwestie, biorąc pod uwagę potrzebę postrzegania ludzi jako aktywnych uczestników przemian związanych z czystą energią – poprzez zbiorowe decyzje oraz indywidualne działania i zachowania. Badane są również kwestie równości i integracji, w tym równości płci.