Zabawa
Ministerstwo Kultury zwalnia dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego
Ministerstwo Kultury odwołało Radosława Śmigulskiego ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Posunięcie to wywołało falę uderzeniową w krajowym przemyśle filmowym, ale nie było całkowicie nieoczekiwane.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w czwartek na konferencji prasowej o dymisji Śmigulskiego.
Więcej z Deadline
Śmigulski był jednym z trzech dyrektorów instytucji kultury i szefa instytutu badawczego, którzy zostali powołani za rządów byłego prawicowego rządu PiS na czele i usunięci ze stanowisk w ramach czystki.
Zwolnienia są częścią szeroko zakrojonych wysiłków trwającego od czterech miesięcy rządu centroprawicowego premiera Donalda Tuska na rzecz przywrócenia niezależności instytucji państwowych. Zostało to podważone za rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Sienkiewicz rzucił siekierą na polską telewizję państwową już w grudniu ubiegłego roku Zarząd wśród zarzutów Uczynili z niego rzecznika prawicowej polityki poprzedniego rządu.
W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i jego koncie X zacytowano Sienkiewicza, który stwierdził, że czwartkowe zwolnienia „odzyskają” dotknięte instytucje dla wszystkich „Polaków”.
„Wierzę, że te instytucje można zachować i naprawić, że można z nich zrobić coś więcej niż tylko źródło finansowania partii” – powiedział.
Śmigulski został mianowany dyrektorem PFI w 2017 r. przez były prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości, zastępując Magdalenę Srokę.
Nominacja wywołała protesty filmowców w Polsce i całej Europie. Ówczesny prezes Europejskiej Akademii Filmowej Wim Wenders opublikował list otwarty do Ministra Kultury Piotra Glińskiego, w którym potępił to posunięcie.
Ministerstwo Kultury poinformowało w czwartek, że przyczyną zwolnienia Śmigulskiego była kontrola finansowania kin przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz skargi lokalnych twórców na cenzurę i brak przejrzystości.
Już w lutym główne polskie związki filmowe, reprezentujące około 5 tysięcy profesjonalistów, wysłały list do Sienkiewicza, w którym domagają się zwolnienia Śmigulskiego.
„Kilka tysięcy filmowców prosiło mnie o zwolnienie reżysera Śmigulskiego ze względu na cenzurę, ograniczenia nałożone na artystów, trudności w rozpatrywaniu wniosków i dotacji oraz brak przejrzystości w podejmowanych decyzjach” – cytuje Sienkiewicz.
Na p.o. dyrektora placówki powołano Kamila Dorbach; Ministerstwo Kultury obiecało powołanie nowego stałego dyrektora w drodze selekcji.
Stwierdzono, że działalność instytucji zostanie utrzymana, a rundy finansowania odbędą się zgodnie z planem.
Śmigulski złożył krótkie oświadczenie dla polskich mediów, w którym potwierdził swoją rezygnację.
„Dzisiaj, po ponad sześciu latach, rezygnuję z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Chciałbym podziękować twórcom filmu, mediom i pracownikom za współpracę na przestrzeni ostatnich kilku lat. Życzę mojemu następcy i całemu polskiemu środowisku filmowemu wielu sukcesów w kolejnych latach” – mówi.
Najlepsze z Deadline
Zapisać się do Termin biuletynuAby uzyskać najświeższe informacje, śledź nas dalej Facebook, ÞjórsárdenI Instagrama.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.