Connect with us

Zabawa

Ministerstwo Kultury odwołuje dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego

Published

on

Ministerstwo Kultury odwołuje dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego

Ministerstwo Kultury zwolniło Radosława Śmigulskiego ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Było to posunięcie, które wywołało szok w lokalnej branży filmowej, choć nie było całkowicie nieoczekiwane.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w czwartek na konferencji prasowej o dymisji Śmigulskiego.

Więcej z Deadline

Śmigulski znalazł się w gronie trzech dyrektorów instytucji kultury i szefa instytutu badawczego, którzy zostali powołani za rządów byłego prawicowego rządu Prawa i Sprawiedliwości i usunięci ze swoich funkcji wyborczych.

Zwolnienia stanowią część szerszych wysiłków trwającego od czterech miesięcy centroprawicowego rządu Donalda Tuska na rzecz przywrócenia niezależności instytucji państwowych, która jego zdaniem została nadszarpnięta pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

W grudniu ubiegłego roku Sienkiewicz machnął toporem w stronę polskiego nadawcy państwowego i strzelił z góry Zarząd oskarżony Uczynili z niego rzecznik prawicowej polityki poprzedniego rządu.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i na koncie X zacytowano Sienkiewicza, który stwierdził, że czwartkowe zwolnienia „odzyskają” dotknięte instytucje dla wszystkich „Polaków i kobiet”.

„Wierzę, że te instytucje można zachować, naprawić i przekształcić w coś znacznie więcej niż tylko źródło finansowania partii” – powiedział.

Śmigulski został mianowany dyrektorem PFI w 2017 roku przez były prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości, zastępując Magdalenę Srokę.

Nominacja wywołała protesty profesjonalistów filmowych w Polsce i całej Europie. Ówczesny prezes Europejskiej Akademii Filmowej Wim Wenders opublikował list otwarty do ministra kultury Piotra Glińskiego, w którym potępił to posunięcie.

Ministerstwo Kultury poinformowało w czwartek, że przyczyną zwolnienia Śmigulskiego była kontrola finansowania kin prowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz skargi lokalnych twórców na cenzurę i brak przejrzystości.

Jeszcze w lutym główne stowarzyszenia filmowe w Polsce, reprezentujące około 5 tysięcy twórców filmowych, wysłały list do Sienkiewicza, w którym domagają się usunięcia Śmigulskiego.

READ  Poszukiwanie zemsty trwa w czerwcu

„Kilka tysięcy filmowców apelowało do mnie o zwolnienie reżysera Śmigulskiego ze względu na stosowanie cenzury, ograniczenia nałożone na artystów, trudności w rozpatrywaniu wniosków i dotacji oraz brak przejrzystości w podejmowanych decyzjach” – cytuje Sienkiewicz.

Na stanowisko dyrektora placówki powołano Kamila Dorbach, a Ministerstwo Kultury obiecało powołanie nowego stałego dyrektora w drodze konkursu na to stanowisko.

Dodał, że działalność instytucji zostanie utrzymana, a rundy finansowania odbędą się zgodnie z planem.

Śmigulski wydał krótkie oświadczenie dla polskich mediów potwierdzające jego odejście.

„Dzisiaj, po ponad sześciu latach, przestałem być dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Chciałbym podziękować twórcom filmu, mediom i pracownikom za ostatnie lata współpracy. „Życzę mojemu następcy i całemu polskiemu środowisku filmowemu wielu sukcesów w nadchodzących latach” – napisano.

Najlepszy termin

Zapisać się do Termin biuletynu. Aby uzyskać najświeższe informacje, śledź nas dalej Facebook, ŚwiergotI Instagrama.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *