Najważniejsze wiadomości
Minister sprawiedliwości wzywa do uchylenia immunitetu posła opozycji
Prokurator generalny Adam Bodnar, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości, zwrócił się do parlamentu o uchylenie immunitetu opozycyjnego parlamentarzysty, aby mógł być sądzony pod zarzutem popełnienia 11 przestępstw związanych z jego sprawowaniem funkcji wiceministra sprawiedliwości w byłej PiS rząd może.
W oświadczeniu wydanym w środę rano biuro Bodnara stwierdziło, że istnieje „uzasadnione podejrzenie”, że poseł Marcin Romanowski dopuścił się przestępstw, w tym przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej, przestępczych źródeł dochodów i nadużycia władzy.
Bodnar nie tylko chce postawić Romanowskiemu zarzuty, ale także zatrzymać go w areszcie, bo obawia się, że może próbować „bezprawnie utrudniać postępowanie”.
Prokurator Generalny Adam Bodnar złożył dziś do Prezydenta Sejmu RP wniosek o zatwierdzenie przez Sejm odpowiedzialności karnej posła Marcina Romanowskiego oraz jego tymczasowego aresztowania.
Szczegóły: 🔽https://t.co/aucDdC1pF3
— Prokuratura (@PK_GOV_PL) 19 czerwca 2024 r
Zarzuty wynikają ze śledztwa w sprawie rzekomych nadużyć w zarządzaniu funduszem Ministerstwa Sprawiedliwości za rządów PiS. W zeszłym miesiącu Bodnar wezwał także do pozbawienia immunitetu innego byłego ministra sprawiedliwości i obecnego posła opozycji, Michała Wosia, w związku z podobnymi zarzutami.
Zarówno Romanowski, jak i Woś są członkami Suwerennej Polski, partii sprzymierzonej z PiS, której przywódca Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie PiS w latach 2015–2023.
Za kadencji Ziobry powstał tzw. Fundusz Sprawiedliwości, którego zadaniem jest wspieranie ofiar przestępstw, resocjalizacja przestępców i zapobieganie przestępstwom. zamiast tego rzekomo wykorzystywane do celów politycznych z ministerstwa.
Departament Sprawiedliwości opublikował interaktywną mapę pokazującą, jak za poprzedniej administracji pieniądze przeznaczone na wsparcie ofiar przestępstw najwyraźniej zostały wykorzystane na wspieranie kampanii wyborczych kandydatów partii kontrolującej departament. https://t.co/cFvYbqRUYV
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 maja 2024 r
Ziobro i jego partia zaprzeczają tym zarzutom i uważają, że są one częścią politycznego sporu pomiędzy nowym rządem, który w grudniu ubiegłego roku zastąpił u władzy PiS.
Romanowski nie skomentował dzisiejszych wydarzeń. Jednak w marcu, po przeszukaniu jego domu na polecenie prokuratorów w związku z domniemanymi nadużyciami Funduszu Sprawiedliwości, wydał oświadczenie, w którym zarzucił władzom podejmowanie „działań o charakterze politycznym” przeciwko niemu i jego współpracownikom.
Posłowie korzystają z immunitetu od ścigania karnego. Można to jednak uchylić na wniosek prokuratora, jeżeli za przyjęciem uchwały zagłosuje większość parlamentarzystów. Koalicja rządząca ma obecnie większość parlamentarną.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.
Główny obraz kredytu fotograficznego: SM (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z PolskiPisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.