Connect with us

Gospodarka

Minister spraw zagranicznych Polski nie wyklucza ograniczenia świadczeń socjalnych dla Ukraińców w wieku poborowym w Polsce — online.ua

Published

on

Minister spraw zagranicznych Polski nie wyklucza ograniczenia świadczeń socjalnych dla Ukraińców w wieku poborowym w Polsce — online.ua

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski opowiedział się za ograniczeniem świadczeń dla Ukraińców odbywających służbę wojskową na terytorium swojego kraju.

Sikorski nie wyklucza ograniczeń świadczeń socjalnych dla Ukraińców zobowiązanych do służby w Polsce

Zdaniem szefa polskiego MSZ w tej kwestii potrzebny jest system ogólnoeuropejski.

Jednocześnie Sikorski podkreślił, że Ukraina ma decydujący głos w sprawie działań wobec Ukraińców odbywających służbę wojskową na terytorium Polski i innych krajów UE.

Ukraina musi powiedzieć, co powinniśmy zrobić ze swoimi obywatelami. Z całą pewnością nie sądzę, że komukolwiek przysługują świadczenia, jeśli unikną poboru. Ludzie walczący na froncie też mają prawa człowieka – podkreślił Sikorski.


Dodał, że wszelkie podejście do ograniczania świadczeń socjalnych musi mieć zastosowanie w całej Europie. W przeciwnym razie ci, którzy unikają poboru do wojska, zaczęliby „kupować opiekę społeczną” w całej Europie.

Dlaczego Polsce nie opłaca się odsyłać do ojczyzny Ukraińców odbywających służbę wojskową?

Polska utraciłaby część swojego wzrostu gospodarczego, gdyby zostały podjęte działania mające na celu powrót ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym na Ukrainę.

Decyzja ta może znacząco wpłynąć na wskaźniki gospodarcze Polski. W Polsce żyje obecnie ponad milion obywateli Ukrainy, z czego 371 tys. to mężczyźni w wieku poborowym.

Według raportu Deloitte uchodźcy z Ukrainy w 2023 roku wnieśli od 0,7 do 1,1 proc. wzrostu PKB Polski.

Jednocześnie efekt ekonomiczny w dłuższej perspektywie prawdopodobnie wzrośnie do 0,9-1,35 proc.

Zaznacza się, że wzrost kosztów wynagrodzeń, wzrost spożycia prywatnego oraz napływ kapitału zagranicznego przyczyniają się do wzrostu polskiej gospodarki o 10,1-13,7 mld zł (2,525-3,425 mld dolarów) w 2022 r. i o około 14,7-19,9 miliarda złotych (3,675-4,975 miliarda dolarów) w 2023 roku, co zwiększy wydatki rządu na uchodźców do 15 miliardów złotych (3,75 miliarda dolarów) w 2022 roku i 5 miliardów złotych (1,25 miliarda dolarów) w 2023 roku.

Podkreśla się, że większość Ukraińców w Polsce pracuje w produkcji przemysłowej, zajmuje się transportem i budownictwem.

Dodaje się, że prawie połowa Ukraińców wykonuje pracę nieodpowiadającą ich kwalifikacjom.

Poza tym prawie 10 proc. nowych prywatnych firm w Polsce w zeszłym roku zostało założonych przez Ukraińców, głównie z branży budownictwa, informacji i komunikacji oraz pozostałych usług.

READ  Do Polski przybywają pierwsi filipińscy ewakuowani z Ukrainy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *