Connect with us

Gospodarka

Minister narzeka na osłabienie współpracy V4

Published

on

Minister narzeka na osłabienie współpracy V4
Minister narzeka na osłabienie współpracy V4

Największym sukcesem minionego roku było to, że mimo bardzo trudnej światowej sytuacji gospodarczej nie musieliśmy rezygnować z żadnego z naszych podstawowych celów społeczno-politycznych i udało nam się utrzymać bezpieczeństwo kraju, zwany minister kierujący Kancelarią Prezesa Rady Ministrów podczas panelu dyskusyjnego na Wolnej Uczelni Rakoczego.

Gergely Gulyás przypomniał, że od ostatnich wyborów w 2018 r. w światowej polityce i gospodarce zaszło wiele zmian, a rząd wybrany w 2022 r. stoi przed zupełnie innymi wyzwaniami niż cztery lata wcześniej.

Przypomniał, że pozytywny trend w polityce zagranicznej Węgier, zapoczątkowany w 2016 r., został wzmocniony w 2017 r. przez wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA oraz znakomitą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Polska, Czechy, Słowacja) oraz doskonałą stosunki z większymi krajami UE, zwłaszcza z Niemcami. Dodał to

Poprzedni przywódcy tych krajów byli ideologicznie bliżsi Węgrom niż obecne rządy.

Sytuacja zmieniła się zasadniczo w 2020 r. wraz z Covidem, a potem wojną na Ukrainie, ze wszystkimi jej implikacjami gospodarczymi i niepewnością – powiedział minister, dodając, że miało to znaczący wpływ na „codzienne zadania” rządzenia i napięcia kraj musiał wytrzymać.

fakt

Drugi Wolny Uniwersytet Rakoczego odbył się w dniach 6-9 lipca w obozie Rakoczego w Sátoraljaújhely we wschodnich Węgrzech. Hasłem przewodnim wydarzenia była wolność, wspólnota, działanie. W programie znalazły się wykłady na temat kryzysu energetycznego, kwestii demograficznych i narodowych oraz węgierskiej polityki gospodarczej. Obóz jest zrzeszony w Stowarzyszeniu Rákóczi, którego celem jest służenie Węgrom z Zagłębia Karpackiego i świata poprzez wykorzystanie swojego potencjału do promocji kultury, języka i społeczności węgierskiej. Swoją działalność kieruje do młodych Węgrów.

Gergely Gulyás zwrócił uwagę, że w ostatnich latach w polityce europejskiej i światowej zaszły niekorzystne dla Węgrów zmiany.

Zaczęło się od wyborów prezydenckich w USA, które przyniosły zwycięstwo Joe Bidena, potem nowe kierownictwo Czech i Słowacji osłabiło współpracę Grupy Wyszehradzkiej, a potem przyszło postrzeganie wojny rosyjsko-ukraińskiej, która podzieliła partie i sojusze partyjne Minister podkreślił że te same wartości są reprezentowane po prawej stronie.

Łączny efekt tego wszystkiego jest taki, że mamy dziś mniej sojuszników niż pięć czy sześć lat temu”.

wyjaśnił Gergely Gulyás. Dodał, że ten trend może się odwrócić. Dobrym przykładem są Włochy, gdzie zmiana rządu przyniosła zwycięstwo partii konserwatywnych.

READ  Opinia: Unia Europejska powinna obnażyć blef energetyczny Rosji

Powiązany artykuł

Czeski premier wściekły na Węgry i Polskę z powodu straconych pieniędzy dla ukraińskich uchodźców

Czeski premier wściekły na Węgry i Polskę z powodu straconych pieniędzy dla ukraińskich uchodźców

Petr Fiala wkroczył na nowy poziom swoją ostrą krytyką swoich partnerów z Grupy Wyszehradzkiej 4.Czytaj więcej

Podkreślił, że tegoroczne wybory w Polsce są dla Węgier kwestią kluczową, której znaczenie można porównać jedynie z wyborami w Polsce.

Dla nas dużo ważniejszy jest wynik obecnych wyborów w Polsce niż np. wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech”

Gergely Gulyás dodał, że ma nadzieję, że Węgry z czasem zyskają więcej sojuszników w ramach Unii Europejskiej.

Powiązany artykuł

Polska rozważa referendum w sprawie kwot uchodźców

Polska rozważa referendum w sprawie kwot uchodźców

Wybrane zdjęcie za pośrednictwem MTI/Vajda János

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *