Najważniejsze wiadomości
Minister edukacji oskarża „nieodpowiedzialnych” dyrektorów szkół za wprowadzenie Dnia LGBT w polskich szkołach
Polski minister edukacji skrytykował dyrektorów szkół, którzy byli na tyle „nieodpowiedzialni”, że zezwolili na coroczne wydarzenie wspierające osoby LGBT w ich szkołach. Ostrzega, że „genderowi rewolucjoniści” próbują zaszczepić w dzieciach niebezpieczne idee.
Od 2016 roku Kampania Organizacji Pozarządowych Przeciw Homofobii (KPH) organizuje ogólnopolski „Tęczowy Piątek” (Tęczowy Piątek) w październiku, gdzie uczniowie mogą okazać solidarność ze swoimi rówieśnikami LGBT, nosząc ubrania w kolorach tęczy i organizując wydarzenia, takie jak warsztaty i pokazy filmowe.
„Chcemy, aby młodzi ludzie ze społeczności LGBT+ wiedzieli, że mają się dobrze, że mają wsparcie i że nie są sami – że przy nich stoi wiele osób, zarówno dorosłych, jak i rówieśników” – powiedziała Joanna Skonieczna z KPH agencja informacyjna Noizz.
Pozdrowienia dla wszystkich dzielnych osób, które organizują dzisiaj #TęczowyPiatek! pic.twitter.com/43BQVKR9S
— Maciej Sawiński (@M_Sawinski) 28 października 2022
Władze szkolne mogą zdecydować, czy oficjalnie zezwolić na takie działania. KPH nie zbiera danych o tym, jakie instytucje są zaangażowane, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, ale Cecylia Jakubczak z organizacji powiedziała OKO.press, że wydarzenia „odbywają się w całej Polsce”.
Szkołą, która w tym roku wzięła udział było Gimnazjum Akademickie w Toruniu, które regularnie zaliczane jest do najlepszych szkół średnich w Polsce. Wraz z Tęczowym Piątkiem odbył się szerszy dzień tolerancji, podczas którego uczniowie byli zachęcani do okazywania szacunku wszystkim, bez względu na płeć, rasę, religię czy kolor skóry.
Inicjatywę poparło również wiele celebrytów, w tym grupa postaci ze sportu, muzyki, filmu, sztuki, mediów społecznościowych i mody, które stworzyły w tym roku specjalny film – Jesteś w porządku! – z okazji.
Dane z rządzącej w Polsce konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która ma długą metę Kampania przeciwko tzw. „ideologii LGBT” – od dawna krytykują Tęczowy Piątek.
2019 Wicepremier Jacek Sasin ostrzeżony że taka „indoktrynacja nie powinna być dozwolona” i proponowała „wprowadzenie regulacji”, aby temu zapobiec. Chcąc zniechęcić szkoły do uczęszczania na Tęczowy Piątek, Departament Edukacji zaproponował zorganizowanie „wycieczek patriotycznych” tego samego dnia.
Zapytany wczoraj o Tęczowy Piątek przez polską Agencję Prasową (PAP) minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że uważa, że dzieje się to tylko „w marginalnej liczbie instytucji, gdzie są nieodpowiedzialni dyrektorzy, którym nie zależy na właściwej edukacji i wychowaniu dzieci”.
Czarnek był jednym z najgłośniejszych przeciwników „ideologii LGBT”, którą rząd mówi „pochodzi z tych samych korzeni co narodowy socjalizm” i których zwolennicy są „dewiantami”. którzy „nie powinni mieć takich samych praw publicznych” jak „zwykli ludzie”.
Minister próbował to zrobić wprowadzić prawo Umożliwiłoby to wyznaczonym przez rząd urzędnikom uniemożliwienie organizacjom pozarządowym prowadzenia działalności w szkołach. Rachunek był? złożono odwołanie Wcześniej w tym roku, ale podobny został niedawno ponownie przesłany i zatwierdzony przez Sejmową Komisję Edukacji.
Przemawiając w tym tygodniu na temat proponowanej ustawy, Czarnek powiedział TV Republika, że pomogłoby to odwieść „płciowych rewolucjonistów, którzy chcą wprowadzać w błąd dzieci” od przekonania, że istnieje „około pięćdziesiąt płci” i że „możliwe jest wybranie płci kulturowej”. Ostrzegł, że prowadzi to do „problemów z tożsamością”.
Jednak organizacje walczące o prawa LGBT twierdzą, że język sprzeciwiający się LGBT, zwłaszcza ze strony osób publicznych, przyczynia się do problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci.
Badanie opublikowane w 2021 r. przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego wykazało, że prawie 70% osób LGBT w Polsce doświadczyło co najmniej jednego rodzaju przemocy ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową – informuje Onet.
Zastępca prezydenta Warszawy – będącej pod kontrolą opozycji – powiedział w tym tygodniu, że „nie ma zgody na jakąkolwiek formę homofobii w naszych szkołach”. Miasto wspiera Schronisko dla bezdomnej młodzieży LGBT. Kraków też w zeszłym roku uruchomił program wspierania młodzieży LGBT.
Z okazji tegorocznego Tęczowego Piątku Włodzimierz Czarzasty, jeden z liderów Lewicy (Lewica) i wicemarszałek Sejmu, zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym na sali plenarnej trzyma flagę LGBT. „TAK dla równości, NIE dla dyskryminacji, bo każdy ma prawo kochać i być kochanym” – napisał.
TAK dla równych, NIE dla dyskryminacji, bo każdy ma prawo kochać i być kochanym. Dobrego tęczowego piątku! 🏳️🌈 #TęczowyPiątek pic.twitter.com/Ygdsjl68oE
— WłodzimierzCzarzasty 📚📖 #Lewica (@wlodekczarzasty) 28 października 2022
Źródło: Agnieszka Sadowska/ Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, Obserwator UE oraz Dzennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.