Zabawa
Miłośników filmu zapraszamy na pierwszy polski festiwal filmowy online
Po raz pierwszy w swojej historii Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się online i bezpłatnie dla Cinephiles w całej Australii. Ponad 30 filmów zostanie pokazanych od 22 do 31 stycznia na VIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Lato 2021.
Polskie kino, jedna z najstarszych branż filmowych w Europie, ma spuściznę sięgającą 1902 roku. W 2012 roku w Australii odbył się pierwszy zorganizowany festiwal upamiętniający polski wkład w kino.
Tegoroczny program festiwalu obejmuje szereg gatunków. Najważniejsze to szereg filmów wydanych w 2019 roku, takich jak: Legiony, Czarny Mercedes;; Posłaniec, i Sługa wojenny.
Film wysokobudżetowy LegionyWyreżyserowany przez Dariusza Gajewskiego, w obsadzie znajdują się czołowi polscy aktorzy. Film opowiada o romansie na tle I wojny światowej.
Czarny Mercedes to historia kryminalna rozgrywająca się w okupowanej Warszawie w 1941 roku. Reżyserem filmu był także autor książki, która zainspirowała film, Janusz Majewski.
Film Władysława Pasikowskiego Posłaniec opowiada historię bohatera wojennego Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który został wysłany na tajną misję przez polski rząd na uchodźstwie z instrukcjami generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, który pomógł zorganizować polski ruch oporu.
Film akcji Sługa wojennyWyreżyserowany przez Mariusza Gawrysia to kolejny film, na który warto zwrócić uwagę w różnorodnym programie festiwalu, obejmującym komedie, dramaty, romanse i filmy akcji.
Po raz pierwszy w swojej historii na festiwalu pojawią się także filmy dla młodszej widowni, np. Pełnometrażowa przygoda Podwój kłopoty oraz 30-minutowa animacja Piotr i Wilk.
W ramach festiwalu nie zabraknie również filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zgłoszenia filmowe są już otwarte na Pontyjski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Krytyk, socjolog kultury i ambasador festiwalu dr hab. Andrzej Fogler (nauki humanistyczne) powiedział, że o ile pierwszy polski film powstał prawie 120 lat temu, tak naprawdę branża rozwinęła się dopiero w 1956 roku, kiedy to pokazano pierwsze polskie filmy szkolne. Filmy przyciągnęły międzynarodową uwagę.
Potem nastąpiły inne ruchy, w tym Nouvelle Vague i Cinema of Moral Unrest.
Era solidarności – ruchu związkowego, który otwarcie sprzeciwiał się Partii Komunistycznej w okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 – zapoczątkowała krótki okres euforii w polskim kinie.
Siły wolnorynkowe zdominowały polską produkcję filmową od czasu pojawienia się kraju w cieniu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w 1991 roku.
♦ Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie Strona ósmego polskiego festiwalu lato 2021.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.