Nauka
Mikroplastik znaleziony we krwi po raz pierwszy: co to może oznaczać
- Naukowcy od wielu lat martwią się możliwymi szkodami powodowanymi przez mikrodrobiny plastiku.
- W nowym badaniu naukowcy opracowali metodę wykrywania mikrodrobin plastiku w ludzkiej krwi.
- Naukowcy znaleźli mikrocząsteczki czterech popularnych tworzyw sztucznych w próbkach krwi od 17 z 22 zdrowych osób dorosłych.
- Więcej badań może ustalić, czy mikrodrobiny plastiku we krwi wpłyną na zdrowie.
Tworzywa sztuczne są wszędzie. Chociaż teoretycznie wiele z nich można poddać recyklingowi, wiele z nich trafia na wysypiska śmieci lub, co gorsza, do dróg wodnych i ekosystemów morskich.
Wiele osób zbyt dobrze zna niepokojące obrazy żółwi i delfinów uwięzionych w plastikowych torbach lub sieciach rybackich. Ale jest mniej widoczny efekt – mikroplastikmałe cząstki plastiku powstające podczas rozpadu plastiku i podczas wytwarzania produktów handlowych.
W kilku badaniach znaleziono dowody na obecność tworzyw sztucznych w ludzkim ciele. Rewelacja przyszła po tym, jak naukowcy wykryli dodatki do tworzyw sztucznych, takie jak bisfenol A (BPA) oraz
Na nowe badanie opublikowane w czasopiśmie międzynarodowe środowisko, naukowcy z Holandii opracowali metodę analizy ludzkiej krwi pod kątem wykrywania mikrodrobin plastiku. Następnie wykorzystali tę metodę do analizy krwi 22 zdrowych ochotników.
Mikroplastiki to cząstki plastiku. Zgodnie z definicją, mają mniej niż 5 mm w dowolnym wymiarze, ale wiele z nich jest niewidocznych gołym okiem. Istnieją dwa rodzaje mikrodrobin plastiku: mikrodrobiny pierwotne i mikrodrobiny wtórne. Te pierwsze to cząsteczki używane w niektórych kosmetykach, a te drugie pochodzą z produktów rozpadu większych plastikowych przedmiotów.
Wiele obaw związanych z mikrodrobinami plastiku skupiało się wcześniej na ich wpływie na środowisko morskie, ponieważ występują w oceanach na całym świecie. Odkryto wiele organizmów morskich, takich jak ryby i skorupiaki
„Jest bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę występowanie mikrodrobin plastiku w powietrzu, wodzie, dzikiej przyrodzie, w łańcuchu pokarmowym, że dostają się one również do ludzkiego ciała, ale trudności techniczne z pomiarem cząstek mikroplastiku w ludzkim ciele utrudniły to potwierdzać. ”
– Profesor Tamara Gallowaykatedra ekotoksykologii na Uniwersytecie w Exeter, Wielka Brytania
W ramach tego badania naukowcy szukali cząstek, które mogłyby zostać wchłonięte przez błony ludzkiego ciała. Przefiltrowali krew, aby zebrać wszelkie cząstki plastiku w zakresie od 700 nanometrów (nm) do 500 000 nm. Aby uniknąć zanieczyszczenia plastikiem, naukowcy zastosowali filtry z włókna szklanego.
Naukowcy szukali pięciu popularnych tworzyw sztucznych:
Próbki filtrów zostały przetworzone przez Piroliza dwustrzałowa do produktu chromatogramy z którego naukowcy mogli zidentyfikować treść.
„Metody biomonitoringu człowieka służącego do pomiaru dodatków do tworzyw sztucznych są dostępne od kilku lat. […] Ale pomiar mikroplastików, zwłaszcza tych małych rozmiarów, które prawdopodobnie krążą w naczyniach krwionośnych (Medical News Today.
„Ten artykuł to dobra wiadomość, ponieważ opisuje metodę, która jest wystarczająco czuła, aby to zrobić w próbkach krwi i łączy frakcjonowanie wielkości i pomiary masy” – dodał.
Ponad trzy czwarte próbek krwi zawierało mierzalną masę cząstek plastiku.
Naukowcy stwierdzili, że PET – z którego wykonana jest większość butelek po napojach – we krwi ponad połowy badanych. W żadnej z próbek nie wykryli PP.
W niektórych próbkach krwi naukowcy znaleźli co najmniej 3 różne rodzaje plastiku.
prof. Galloway nie był zaskoczony odkryciami:
„Fakt, że prawie każdy ma mikroplastik we krwi, nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę, że prawie każdy ma w swoim ciele dodatki z tworzyw sztucznych”.
Naukowcy sugerują, że tworzywa sztuczne mogły przedostać się do krwiobiegu na kilka sposobów – poprzez powietrze, żywność, wodę, produkty higieny osobistej, takie jak pasta do zębów i błyszczyk do ust, polimery dentystyczne i pozostałości tuszu do tatuażu. Nie jest jasne, co dzieje się z mikrodrobinami plastiku, gdy dostają się do krwiobiegu.
Badania in vitro wykazały wpływ mikroplastików na komórki. Niedawny badanie w Niemczech odkryli, że mikrodrobiny plastiku mogą destabilizować błony lipidowe — bariery otaczające wszystkie komórki — które mogą wpływać na ich funkcjonowanie. Inny badanie odkryli, że mikroplastik ma wiele skutków dla komórek, w tym śmierć komórki.
Obecne badanie opierało się na próbie liczącej zaledwie 22 osoby, dlatego autorzy podkreślają potrzebę dalszych badań:
„Należy ustalić, czy cząstki plastiku są obecne w plazmie, czy są przenoszone przez określone typy komórek”.
Wierzą jednak, że „[i]Jest naukowo prawdopodobne, że cząstki plastiku mogą być transportowane do narządów za pośrednictwem krwioobiegu”.
Jaki wpływ mogą mieć na narządy, wciąż nie jest znany.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”