Connect with us

Świat

Międzynarodowy Trybunał Karny wszczyna śledztwo w sprawie możliwych zbrodni wojennych na Ukrainie

Published

on

Międzynarodowy Trybunał Karny wszczyna śledztwo w sprawie możliwych zbrodni wojennych na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął dochodzenie w sprawie możliwych zbrodni wojennych na Ukrainie, co jest wczesnym etapem procesu, który potencjalnie może doprowadzić do postawienia w stan oskarżenia w Hadze prezydenta Rosji Władimira Putina i innych przywódców Kremla.

Prokurator MTK Karim Khan powiedział w tym tygodniu, że wszcząłby śledztwo „jak najszybciej”, które obejmowałoby już odnotowane naruszenia, a także „wszelkie nowe domniemane przestępstwa podlegające jurysdykcji mojego biura i popełnione przez którąkolwiek ze stron konfliktu terytorium.” Ukrainy.”

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja „kategorycznie sprzeciwia się” śledztwu, zauważając, że Rosja nie jest częścią Międzynarodowego Trybunału Karnego, podał serwis informacyjny TASS.

Ukraina poszukuje śledztwa MTK od 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. W 2019 roku prokuratorzy znaleźli uzasadnione podstawy, by sądzić, że zbrodnie wojenne – w tym umyślne ataki na ludność cywilną, tortury i przemoc seksualna – zostały popełnione we wschodnich regionach, gdzie wspierani przez Rosję separatyści walczyli z rządem centralnym. Jednak prokuratorzy, napięci innymi sprawami i napotykający przeszkody, takie jak pandemia Covid-19 w prowadzeniu dochodzeń, wstrzymali śledztwo na Ukrainie.

Inwazja Rosji w lutym zmieniła ten rachunek. Khan, brytyjski prawnik, który w czerwcu rozpoczął dziewięcioletnią kadencję jako trzeci prokurator MTK, powiedział, że wysiłki te będą wymagały dodatkowego wsparcia ze strony światowych rządów. „Będę nadal uważnie śledził rozwój sytuacji na Ukrainie i ponownie będę wzywał do powściągliwości i ścisłego przestrzegania obowiązujących zasad międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział. Zaprosił każdego, kto posiadał istotne informacje, do napisania e-maila do jego biura: [email protected].

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja miały nieregularne stosunki z MTK. Waszyngton pomógł w prowadzeniu negocjacji w latach 90. w celu utworzenia stałego międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych, który miałby zastąpić trybunały ad hoc utworzone przez ONZ w celu ścigania zbrodni humanitarnych w konfliktach w Jugosławii i Rwandzie. Prezydent Bill Clinton podpisał Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego z zastrzeżeniami, ponieważ traktat nie dawał Stanom Zjednoczonym uprawnień do blokowania śledztw dotyczących ich personelu. Prezydent George W. Bush całkiem wycofany o podobnych obawach.

READ  Szef obrony Filipin w słownym sporze z Chinami na rafie

Rosja podpisała również, ale nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, wycofując się całkowicie w 2016 roku po tym, jak MTK uznał aneksję Krymu przez Moskwę za okupację.

USA i Rosja poparły skierowanie dwóch spraw przez Radę Bezpieczeństwa ONZ do Międzynarodowego Trybunału Karnego Region Darfur w Sudaniew 2005 r. i Libii w 2011 r. Międzynarodowy Trybunał Karny ma jurysdykcję w państwach, które ratyfikowały Statut Rzymski lub przyjęły uprawnienia Trybunału w bardziej ograniczonych celach – takich jak Ukraina – lub gdy Rada Bezpieczeństwa skierowała do niego sprawę.

We wrześniu 2020 r., obawiając się ewentualnego śledztwa w sprawie zarzutów amerykańskich zbrodni wojennych w Afganistanie, administracja Trumpa zawiesiła ówczesnego prokuratora MTK i starszego doradcę USA oraz nałożyła inne sankcje. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo nazwał sąd „całkowicie zepsutą i skorumpowaną instytucją” i powiedział, że Stany Zjednoczone „nie będą tolerować bezprawnych prób podporządkowania Amerykanów swojej jurysdykcji”.

Żadne sprawy MTK nie postawiły Amerykanów w stan oskarżenia, a administracja Bidena zniosła sankcje w zeszłym roku.

–William Mauldin przyczynił się do powstania tego postu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *