Connect with us

Gospodarka

Międzynarodowa reforma podatkowa: wielostronne porozumienie w sprawie wdrożenia pierwszego filaru na dobrej drodze

Published

on

Międzynarodowa reforma podatkowa: wielostronne porozumienie w sprawie wdrożenia pierwszego filaru na dobrej drodze

Bank Światowy zatwierdził pożyczkę w wysokości 500 mln USD, aby pomóc Bangladeszowi w poprawie gotowości na wypadek katastrofy śródlądowej w 14 dzielnicach zagrożonych powodziami, z której skorzystało ponad 1,25 mln ludzi.

To Odporna infrastruktura do adaptacji i redukcji podatności (RIVER) Projekt pomoże Bangladeszowi zmniejszyć podatność na powodzie rzeczne i gwałtowne poprzez budowę ponad 500 wielofunkcyjnych schronów przeciwpowodziowych, dróg dojazdowych i odpornej na zmiany klimatu infrastruktury miejskiej. W normalnych czasach schrony przeciwpowodziowe działają jako szkoły podstawowe i są wyposażone w systemy energii słonecznej, wodę, urządzenia sanitarne i higieniczne, które zaspokajają potrzeby kobiet i słabszych grup społecznych. Projekt przyczyni się również do wzmocnienia zdolności społeczności i agencji rządowych do przygotowania się na powodzie i reagowania na nie oraz wdrażania interwencji w zakresie zmiany zachowania.

Rozdzierająca serce sytuacja powodziowa w regionie Sylhet wyraźnie przypomina o rosnącym zagrożeniu dla rozwoju zmian klimatycznych – częstszych, nieprzewidywalnych i intensywnych klęskach żywiołowych.” powiedział Mercy Tembon, dyrektor Banku Światowego na Bangladesz i Bhutan. „Opierając się na naszym pięcioletnim partnerstwie na rzecz poprawy zarządzania ryzykiem katastrof przybrzeżnych, ten projekt pomoże Bangladeszowi poprawić redukcję ryzyka katastrof w obszarach powodziowych innych niż przybrzeżne. Będzie również wspierać przejście kraju od gotowości na wypadek klęsk żywiołowych do podejścia do zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi.

Bangladesz, nisko położona delta, jest bardzo podatny na skutki klęsk żywiołowych związanych ze zmianą klimatu, w tym powodzi i cyklonów. Wraz ze zmianą klimatu zwiększa się zasięg i intensywność powodzi. Każdego roku około miliona ludzi jest dotkniętych powodziami i erozją brzegów rzek, ale w niektórych latach liczby te mogą być znacznie wyższe. Projekt pomoże ratować życie i mienie na obszarach zagrożonych powodzią w dorzeczach rzek Teesta-Brahmaputra-Jamuna, Padma i Surma-Meghna: Nilpamari, Lalmonirhat, Kurigram, Rangpur, Gaibandha, Bogura, Pabna, Sirajganj, Rajbari, Faridpur, Gopalganj, Madaripur i Sunamganj, Habiganj.

„Nieodpowiednie urządzenia do ewakuacji ludzi i ich zwierząt gospodarskich na obszarach zagrożonych powodzią nie tylko powodują utratę życia i środków do życia, ale także utrudniają możliwość udzielenia odpowiedniej pomocy” powiedział Ignacio Urrutii, Lider zespołu Banku Światowego w projekcie. „Ten projekt pomoże w opracowaniu urządzeń ewakuacyjnych, które zapewniają MYCIE, wykorzystują projekty uwzględniające płeć i zapewniają odpowiednią przestrzeń dla członków społeczności i zwierząt gospodarskich, zapewniając jednocześnie regularne korzyści dla społeczności”.

W ramach projektu powstanie również baza danych o dostępności i stanie schronów przeciwpowodziowych, które będą miały kluczowe znaczenie dla przygotowania na wypadek katastrof i przyszłego planowania inwestycji.

Projekt będzie wspierał Bangladesz Delta Plan 2100, długoterminowy plan osiągnięcia bezpiecznej, odpornej na zmiany klimatu i dostatniej delty, a także plan działań Grupy Banku Światowego w sprawie zmian klimatu na lata 2021-2025.

Pożyczka pochodzi od Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA) Banku Światowego, które zapewnia finansowanie preferencyjne i ma 30-letni okres spłaty, w tym pięcioletni okres karencji. Bank Światowy był jednym z pierwszych partnerów rozwojowych wspierających Bangladesz i od czasu uzyskania niepodległości obiecał temu krajowi 37 miliardów dolarów w postaci dotacji, nieoprocentowanych i preferencyjnych pożyczek. Obecnie Bangladesz ma największy trwający program IDA na świecie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *