Sport
Miasta Europy witają ukraińskich uchodźców, od loży VIP na stadionach po opiekę nad zwierzętami
Mieszkańcy miast w całej Europie, od spania w loży VIP na dawnym stadionie piłkarskim, po bezpłatną opiekę nad swoimi pupilami, w niesamowity sposób powitali miliony Ukraińców uciekających przed wojną, jednocześnie dając im nowe poczucie celu i cel znalazł jedność.
Dario Nardella, Prezydent euromiastapowiedział, że Europa okazała „najbardziej imponującą” solidarność od czasów II wojny światowej, a wojna na Ukrainie otworzyła „oczy Europy” na rozpaczliwą sytuację uchodźców.
Ponad 5,7 mln osób przybyło do Unii Europejskiej (UE) od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, I przyjrzeli się, jak miasta już dotknięte kryzysem Covid-19 jeszcze bardziej zwiększyły swoje budżety, aby uruchomić nadzwyczajne inicjatywy na rzecz ukraińskich uchodźców.
Rzeszów, miasto w Polsce położone zaledwie 100 km od Ukrainy, jest liderem w reagowaniu na kryzys, z całodobowym punktem pomocy obsługującym Ukraińców świeżo po rozdartym wojną kraju dostarczanych napojów i żywności. Stworzyli również wielojęzyczną broszurę, w której znajdują się ważne kontakty i zwroty zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim.
Według Kathariny Bamberg, doradcy ds. polityki migracji i integracji w Eurocities – 200-osobowej sieci miast UE w 38 krajach – miasto oferuje również bezpłatną pomoc zwierzętom domowym uchodźców, ponieważ uważa się, że „mogą być podobne do rodziny”. .
Chwaląc „paneuropejski” wyraz solidarności z Ukraińcami, pani Bamberg zwróciła uwagę na kraje sąsiadujące z Ukrainą, których reakcja była „imponująca”, ponieważ przejęły one lwią część uchodźców.
W Kraków Łącznie 177 500 osób, w tym 42 000 dzieci, przybyło do jednego miasta w południowej Polsce, graniczącej z Czechami, pod koniec zeszłego miesiąca. Dawne budynki medyczne, centra handlowe i kompleksy sportowe zostały przekształcone w akademiki, aby pomieścić uchodźców, a mieszkańcy również dobrowolnie przyjmują ludzi do domu. Część nowo przybyłych jest już zatrudniona, a 6400 dzieci zostało już umieszczonych w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich.
Opowiada Emilia Król, urzędnik ds. komunikacji Urzędu Miasta Krakowa Iże zajęłoby 12 zupełnie nowych szkół, aby pomieścić tę liczbę, ale nie było czasu i istniejące szkoły musiały przygotować się „na noc”, aby zrobić miejsce. Wprowadzono również zajęcia przygotowawcze, które miały pomóc w zaaklimatyzowaniu się studentów nie mówiących po polsku.
Specjalne infolinie dla osób po traumie wojennej oferują porady dla uczniów i rodziców.
Kraków też się zaprzyjaźnił Światowa kuchnia centralna Dostarczanie ciepłych posiłków uchodźcom w różnych punktach miasta. Jest też bezpłatny sklep odzieżowy Szafa Dobra lub Dobra Szafa, a dla Ukraińców transport publiczny jest bezpłatny.
W Krakowie działa również Miejska Agencja Pracy, której celem jest przyspieszenie procedur prawnych dla cudzoziemców do pracy w Polsce, a działające od marca 2021 r. Centrum Wielokulturowe zapewnia wsparcie prawne, psychologiczne i praktyczne.
„To bardzo orzeźwiające widzieć, jak administracja lokalna współpracuje ze społeczeństwem obywatelskim i wolontariuszami, aby umożliwić to przyjęcie. To był piękny ruch i strzał” – powiedziała pani Bamberg.
Ponieważ Rumunia Ponieważ dzieli najdłuższą granicę z Ukrainą, każdego dnia od wybuchu wojny 24 lutego do kraju przybywają tysiące uchodźców.
Pani Bamberg pochwaliła starania miasta Timisoara który stał się węzłem komunikacyjnym dzięki połączeniom lotniczym i kolejowym. Jak czytamy w poście na portalu Eurocities, „każdy, kto zdecyduje się zostać, otrzyma pomoc”.
Miasto odpowiada na potrzeby uchodźców poprzez: Timisoara dla Ukrainy Kampania – sieć 30 organizacji i ponad 300 wolontariuszy, którzy pomagają w mieszkaniu, wyżywieniu, bonach socjalnych, wsparciu szkoleniowym lub poszukiwaniu pracy.
Timisoara dla Ukrainy współpracuje z hotelami i dużymi budynkami, takimi jak uniwersytety, aby przekształcić je w akademiki, aby ludzie mieli bezpieczne miejsce do spania. Inne działania obejmują zespoły złożone z pracownika socjalnego i psychologa przeprowadzających kontrole w domu obywateli, którzy zaoferowali przyjęcie kogoś, aby zapewnić im bezpieczeństwo i ciepło.
Miasto Toskanii Florencja, w środkowych Włoszech, według burmistrza przybyło już ponad 2000 uchodźców. Nardella, który jest nie tylko przewodniczącym Eurocities, ale także burmistrzem Florencji, powiedział, że region Toskanii wchłonął 10 000 mieszkańców, podczas gdy we Włoszech łączna liczba sięgnęła 160 000.
Pan Nardella wskazuje na dwie wybitne inicjatywy. Pierwszym z nich było zebranie 200 000 euro (171 000 funtów) dla Kijowskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowanego przez Florencki Czerwony Krzyż.
Nardella zdołał również nakłonić włoskie linie lotnicze Ita Airways do wypożyczenia im samolotu towarowego, który dostarczy 15 ton pomocy na Ukrainę. Następnie dzięki współpracy Save the Children, Czerwonego Krzyża, Unicefu i sierocińca we Florencji, 21 ukraińskich sierot zostało umieszczonych w tym samym samolocie i otrzymało nowy dom we Florencji.
Łącznie 81 dzieci zostało już umieszczonych w szkołach, podczas gdy inne wolą uczyć się w domu, ponieważ wciąż jest nadzieja, że będą mogły wkrótce wrócić na Ukrainę – powiedział burmistrz.
„Nasze miasto ma wielką tradycję międzynarodowej solidarności, zawsze byliśmy bardzo gościnni i zawsze byliśmy bardzo otwarci, także politycznie, zawsze byliśmy bardzo wrażliwi” – powiedział pan Nardella.
„Dla nas pomaganie Ukraińcom oznacza bycie sobą, robienie tego, co zawsze robiliśmy, sprawia, że czujemy się godni dziedzictwa naszego miasta”.
W Leiriaw środkowej Portugalii loże VIP na stadionie piłkarskim, z których korzystano za euro w 2004 r., zostały przekształcone w schroniska, w których obecnie mieści się 50 uchodźców.
Zdjęcia przedstawiają pudełka Estádio Dr. Magalhães Pessoa, wyposażone w łóżka pojedyncze i podwójne, z widokiem na zielony trawnik. Znaczna część sprzętu została podarowana przez lokalne firmy.
Mówiąc o tym, że Leiria była jedną z pierwszych gmin w kraju, która udała się do granicy i pomogła Ukraińcom w przesiedleniu, radna ds. akcji społecznej Ana Valentim powiedziała, że głównym celem było „wyciągnięcie ludzi z kontekstu wojny”, ale fakt że do ich działań przyczyniła się także silna społeczność Ukraińców w mieście.
Dodała: „Staramy się jak najlepiej zintegrować te osoby. Praca, którą rozwija Izba Leiria, jest zasadniczo obroną i realizacją praw człowieka”.
„cienkie rozciągnięte”
Eurocities, które niedawno rozpoczęło współpracę z departamentem spraw wewnętrznych Komisji Europejskiej, wezwało UE do przeznaczenia większych środków na miasta, aby pomóc im zareagować na kryzys humanitarny, ponieważ wiele z nich już teraz będzie musiało zmagać się z przeciążonymi budżetami -19 kryzys.
„To nie wystarczy, trzeba zrobić więcej, przybycie milionów uchodźców następuje w czasie, gdy miasta już zmagają się z napiętymi budżetami wsparcia, zmagają się ze skutkami pandemii, rosnącymi nierównościami i dostawami usług dla wszystkich, ” powiedziała pani Bamberg.
„Więc jesteś w bardzo trudnym momencie i uważamy, że należy zrobić więcej na szczeblu UE”.
Powiedziała, że dodatkowe fundusze muszą być dostępne „natychmiast, bezpośrednio i łatwo”.
Doradca ds. polityki powiedział również, że „bardzo ważne” jest zaangażowanie władz lokalnych w dyskusje z rządami UE i krajowymi na temat przyjmowania uchodźców, ponieważ są one w kontakcie ze społecznościami i wnoszą „wartość” do rozmów.
„Europa Solidarności”
Nardella powiedział, że w przedwojennej UE było wiele podziałów dotyczących tego, kto powinien przyjmować ludzi uciekających przed prześladowaniami, gwałtami i torturami w krajach rozdartych wojną, przy czym Włochy i Grecja odpowiadają za lwią część przybywających z basenu Morza Śródziemnego, podczas gdy kraje północne często „przymyka oko”.
Zwrócił uwagę, że kraje Europy Wschodniej były najbardziej niechętne przyjmowaniu uchodźców, ale teraz stoją na czele reakcji. Nardella nazwał to „paradoksem” i powiedział: „Czy potrzeba wojny, aby zrozumieć wartość solidarności? Czy to musiała być wojna, żeby zrozumieć, że Europa musi mieć wspólną strategię?”
Prezes Eurocities wyraził nadzieję, że to doświadczenie „zostanie docenione, abyśmy mogli zbudować europejską strukturę opartą na solidarności, pozostawiając za sobą podziały przeszłości”.
Mimo to pochwalił zjednoczoną reakcję europejskich miast, mówiąc: „Odpowiedź była miła, Europa na nowo odkryła swoją tożsamość, jedność i zwartość, pomagając Ukrainie w konflikcie militarnym i wprowadzając bardzo surowe sankcje.
„I jest Europa ludzka, Europa solidarności. Nie sądzę, aby solidarność w Europie była tak imponująca od czasów II wojny światowej”.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”