Nauka
Meksyk dołącza do Artemis Accords – SpaceNews
WASZYNGTON – Rząd Meksyku ogłosił 9 grudnia, że podpisuje kierowane przez Stany Zjednoczone porozumienia Artemis, określające najlepsze praktyki w zakresie eksploracji kosmosu.
Marcelo Ebrard Casaubon, minister spraw zagranicznych Meksyku, ogłosił, że Meksyk będzie czternastym krajem, który podpisze Porozumienie Artemidy, dokument dotyczący różnych kwestii związanych z bezpieczną i zrównoważoną eksploracją kosmosu, z których wiele jest bezpośrednio związanych z Traktatem o Przestrzeni Kosmicznej i innymi umowy.
W oświadczeniu Ebrard powiedział, że Meksyk jest chętny do udziału w programie eksploracji Księżyca Artemis NASA, ale nie ujawnił szczegółów na temat roli, jaką jego zdaniem kraj odegra w tym wysiłku. Powiedział, że podczas programu Apollo pół wieku temu „byliśmy widzami, teraz będziemy uczestnikami. To duży krok dla Meksyku. ”
Ebrard ogłosił przestrzeganie porozumień przez Meksyk podczas wydarzenia, w którym wzięło udział kilku innych meksykańskich urzędników rządowych, a także ambasador USA w Meksyku Ken Salazar i José Hernández, były astronauta NASA. Hernández powiedział w oświadczeniu, że decyzja Meksyku o przystąpieniu do Porozumienia Artemis była dowodem na to, że w celu powrotu na Księżyc „zrobimy to jako społeczność”.
„Jak podkreślono na naszym inauguracyjnym spotkaniu Narodowej Rady Kosmicznej, porozumienia Artemis wyznaczają jasne standardy cywilnej eksploracji kosmosu” – wiceprezes Kamala Harris tweetował 9 grudnia. „Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Meksyku o przystąpieniu do porozumień Artemis i prowadzeniu eksploracji kosmosu w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.
„Szanujemy przywództwo Meksyku w podpisaniu umów i współpracy z nami w celu odpowiedzialnego eksplorowania przestrzeni z korzyścią dla wszystkich” powiedział Bill Nelson, administrator NASA.
Na spotkaniu National Space Council 1 grudnia Harris opisał Porozumienia Artemis jako mechanizm opracowywania norm i zasad zachowania w kosmosie, priorytet dla administracji. „Z tego miejsca musimy pracować nad zwiększeniem liczby sygnatariuszy porozumień z Artemidy” – powiedziała, zauważając, że Francja i Meksyk wyraziły zainteresowanie przestrzeganiem porozumień.
NASA ogłosiła Artemis Accords w październiku 2020 r. z początkową grupą ośmiu sygnatariuszy. Pięć kolejnych dołączyło przed Meksykiem, ostatnio Polska 26 października. Wśród krajów, które podpisały umowę, znajdują się zarówno tradycyjni partnerzy USA w kosmosie, jak Kanada, Japonia i kilka krajów europejskich, jak również wschodzące kraje kosmiczne, takie jak Brazylia, Korea Południowa i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
„Są stosunkowo proste, ale stanowią ważny początek”, powiedziała asystentka administratora NASA Pam Melroy o Artemis Accords podczas dyskusji panelowej, która odbyła się 9 grudnia na konferencji internetowej The Global Boardroom, której gospodarzem był Financial Times. Zauważyła, że ich zamiarem jest uniknięcie niektórych problemów napotykanych podczas lotów kosmicznych na orbicie okołoziemskiej, takich jak zatłoczone orbity i tworzenie odłamków.
„Posuwając się naprzód w Układzie Słonecznym, spróbujemy wyprzedzić to” – powiedziała. „Próbujemy wymyślić jakieś ruchy szachowe do przodu, ponieważ nie jesteśmy w tej chwili w dobrej sytuacji”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”