Connect with us

Nauka

Meksyk dołącza do Artemis Accords – SpaceNews

Published

on

Meksyk dołącza do Artemis Accords – SpaceNews

WASZYNGTON – Rząd Meksyku ogłosił 9 grudnia, że ​​podpisuje kierowane przez Stany Zjednoczone porozumienia Artemis, określające najlepsze praktyki w zakresie eksploracji kosmosu.

Marcelo Ebrard Casaubon, minister spraw zagranicznych Meksyku, ogłosił, że Meksyk będzie czternastym krajem, który podpisze Porozumienie Artemidy, dokument dotyczący różnych kwestii związanych z bezpieczną i zrównoważoną eksploracją kosmosu, z których wiele jest bezpośrednio związanych z Traktatem o Przestrzeni Kosmicznej i innymi umowy.

W oświadczeniu Ebrard powiedział, że Meksyk jest chętny do udziału w programie eksploracji Księżyca Artemis NASA, ale nie ujawnił szczegółów na temat roli, jaką jego zdaniem kraj odegra w tym wysiłku. Powiedział, że podczas programu Apollo pół wieku temu „byliśmy widzami, teraz będziemy uczestnikami. To duży krok dla Meksyku. ”

Ebrard ogłosił przestrzeganie porozumień przez Meksyk podczas wydarzenia, w którym wzięło udział kilku innych meksykańskich urzędników rządowych, a także ambasador USA w Meksyku Ken Salazar i José Hernández, były astronauta NASA. Hernández powiedział w oświadczeniu, że decyzja Meksyku o przystąpieniu do Porozumienia Artemis była dowodem na to, że w celu powrotu na Księżyc „zrobimy to jako społeczność”.

„Jak podkreślono na naszym inauguracyjnym spotkaniu Narodowej Rady Kosmicznej, porozumienia Artemis wyznaczają jasne standardy cywilnej eksploracji kosmosu” – wiceprezes Kamala Harris tweetował 9 grudnia. „Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Meksyku o przystąpieniu do porozumień Artemis i prowadzeniu eksploracji kosmosu w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

„Szanujemy przywództwo Meksyku w podpisaniu umów i współpracy z nami w celu odpowiedzialnego eksplorowania przestrzeni z korzyścią dla wszystkich” powiedział Bill Nelson, administrator NASA.

Na spotkaniu National Space Council 1 grudnia Harris opisał Porozumienia Artemis jako mechanizm opracowywania norm i zasad zachowania w kosmosie, priorytet dla administracji. „Z tego miejsca musimy pracować nad zwiększeniem liczby sygnatariuszy porozumień z Artemidy” – powiedziała, zauważając, że Francja i Meksyk wyraziły zainteresowanie przestrzeganiem porozumień.

READ  PPG przyznaje nagrody edukacyjne STEM uczniom szkół w Polsce

NASA ogłosiła Artemis Accords w październiku 2020 r. z początkową grupą ośmiu sygnatariuszy. Pięć kolejnych dołączyło przed Meksykiem, ostatnio Polska 26 października. Wśród krajów, które podpisały umowę, znajdują się zarówno tradycyjni partnerzy USA w kosmosie, jak Kanada, Japonia i kilka krajów europejskich, jak również wschodzące kraje kosmiczne, takie jak Brazylia, Korea Południowa i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

„Są stosunkowo proste, ale stanowią ważny początek”, powiedziała asystentka administratora NASA Pam Melroy o Artemis Accords podczas dyskusji panelowej, która odbyła się 9 grudnia na konferencji internetowej The Global Boardroom, której gospodarzem był Financial Times. Zauważyła, że ​​ich zamiarem jest uniknięcie niektórych problemów napotykanych podczas lotów kosmicznych na orbicie okołoziemskiej, takich jak zatłoczone orbity i tworzenie odłamków.

„Posuwając się naprzód w Układzie Słonecznym, spróbujemy wyprzedzić to” – powiedziała. „Próbujemy wymyślić jakieś ruchy szachowe do przodu, ponieważ nie jesteśmy w tej chwili w dobrej sytuacji”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *