Świat
Matki wyrostka robaczkowego przypominającego robaka produkują mleko dla swoich dzieci
Macierzyństwo ma wiele postaci. Większość kręgowców, takich jak ptaki, gady, płazy i ryby, rozmnaża się poprzez składanie jaj wypełnionych pożywnym żółtkiem, które ich potomstwo wykorzystuje jako pierwsze źródło pożywienia przed wykluciem. Ssaki zmieniają zasady gry, rodzą młode i karmią je tłustym, słodkim mlekiem, gdy dorosną.
Ale natura cały czas łamie zasady, a najnowszymi zwierzętami, które mylą układ podwójny żółtka z mlekiem, są wyrostki robaczkowe, składające jaja, beznogie płazy, które wyglądają jak robaki. Opublikowano wyniki badań Czwartkowy dziennik Science sugeruje, że podadzą swoim młodym także substancję przypominającą mleko, ale od tyłu. To zachowanie jest nieznane u płazów.
To zwiększa ciekawość wyrostków robaczkowych, które już słynęły z karmienia młodych zwierząt skórą zerwaną z grzbietu matki jako pożywną przekąskę po urodzeniu.
„Wyglądają, jakby byli z innej planety” – powiedział Carlosa Jareda, badaczka rasy caecilian w Instytucie Butantan w São Paulo w Brazylii i autorka badania. „Dla mnie są jak Marsjanie”.
Zwierzęta jelita ślepego są „jednymi z najmniej poznanych” kręgowców, twierdzi dr. Jareda. Ponieważ większość życia spędzają pod ziemią, trudno je znaleźć, a jeszcze trudniej zbadać.
Jego zespół zajmuje się produkcją mleka z jelita ślepego od 1987 roku. Po kilku podróżach na plantacje kakao w Lesie Atlantyckim w Brazylii jego zespołowi udało się zebrać 16 matek gatunku caecilian Siphonops annulatus i ich liczne młode. Każda matka ma od 4 do 13 dzieci. Po powrocie do laboratorium sfilmowali każdą rodzinę przez dwa miesiące od wyklucia się do usamodzielnienia się robakowatych płazów.
Żadna matka nigdy nie opuszczała swojego ściółki, nawet w celu karmienia, a młode wiły się na jej grzbiecie i przytulały aż do końca jej ciała. Tutaj potomstwo podekscytowane rywalizuje o skubanie białego, lepkiego płynu z kloaki matki, niemal wtykając w niego głowę.
Szczenięta ssą to mleko kilka razy dziennie i w pierwszym tygodniu osiągają ponad dwukrotnie większą wielkość. Kiedy farmakolodzy zbadali substancję wytwarzaną w specjalnych gruczołach jajowodu matki wyrostka robaczkowego, odkryli, że jest ona tłusta i bogata w węglowodany, podobnie jak mleko ssaków.
Co najważniejsze, filmy pokazują, jak dzieci z wyrostkiem robaczkowym energicznie podkradają się do matki, a następnie wydają wysokie, klikające dźwięki, jakby prosząc o tę mlecznopodobną substancję.
„Płaczą, wydają dźwięki, klikają, klikają, klikają, klikają, to jak błaganie” – powiedział Pedro L. Mailho Fontana także z Instytutu Butantan, który godzinami oglądał wideo.
U innych płazów nie zaobserwowano karmienia mlekiem i tego rodzaju komunikacji rodziców z młodymi.
„To bardzo wyjątkowe” – powiedział dr. Mailho Fontany. Karmienie mlekiem może wzmocnić mikrobiom i układ odpornościowy młodego zwierzęcia, podobnie jak u ludzi. Ponieważ nie wszystkie z setek gatunków wyrostków robaczkowych składają jaja – niektóre rodzą żywe młode, które już w łonie podrapały skórę matki swoimi małymi, haczykowatymi zębami – przypuszcza on, że to dziwne połączenie składania jaj i produkcji mleka jest ewolucyjny jeden krok, aby przejść od jednej metody porodu do drugiej.
„Ewolucja zachodzi na różne i nieliniowe sposoby” – powiedział dr. Mailho Fontany.
A może matki rasy ślepej są po prostu kochającymi rodzicami, którzy stosują różne techniki karmienia, mówią Marvale PrzebudzenieProfesor biologii integracyjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który nie brał udziału w badaniach.
Jednak te wyniki to tylko punkt wyjścia: nadal nie jest jasne, czy inne gatunki jelita ślepego tak robią oraz jak, dlaczego, kiedy i skąd ewolucyjnie wzięło się mleko płazów, powiedział dr. Budzić.
Powiedział, że w świecie płazów istnieje wiele „całkowicie dziwnych” technik reprodukcji i historii życiowych Davida Blackburna, kurator herpetologii w Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie, który nie był zaangażowany w badanie. Czasami jednak są one tak dziwne, że nauka zajmuje dużo czasu, aby je w pełni poskładać. Dodał, że gatunek ten został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1822 roku. „A więc odkrycie tego zajęło nam tylko 200 lat, prawda, ponad 200 lat” – powiedział dr. Blackburna. „Caecilians nadal zaskakują.”
Zastanawia się nad pozostałymi około 200 gatunkami wyrostków robaczkowych, które istnieją.
„OK, teraz mamy karmienie przez skórę i mleko kloakowe” – powiedział dr. Blackburna. „Co jeszcze tu jest?”
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”