Świat
Malezyjski Anwar idzie do pracy i obiecuje inkluzywny rząd | Wiadomości o wyborach
Kuala Lumpur, Malezja – Anwar Ibrahim objął stanowisko premiera Malezji po tym, jak zobowiązał się przewodzić rządowi obejmującemu wszystkich w wieloetnicznym i wieloreligijnym kraju Azji Południowo-Wschodniej.
Anwar pojawił się w gabinecie premiera w Putrajaya, administracyjnej stolicy kraju, w piątek o godzinie 9:00 (01:00 GMT), po zaprzysiężeniu przez króla poprzedniego dnia.
Na swojej pierwszej konferencji prasowej w czwartek wieczorem 75-letni weteran polityki przedstawił swoje plany wobec kraju.
Powiedział, że nie otrzyma wynagrodzenia i że jego rząd „zagwarantuje i ochroni prawa wszystkich Malezyjczyków, zwłaszcza marginalizowanych i zubożałych, niezależnie od rasy czy religii”.
Podkreślił również znaczenie reformy.
„Nigdy nie pójdziemy na kompromis w sprawie dobrych rządów, kampanii antykorupcyjnych, niezawisłości sądownictwa i dobrobytu zwykłych Malezyjczyków” – powiedział podczas wieczornego wydarzenia.
Anwar został mianowany przez króla premierem po nierozstrzygniętych wyborach w ubiegłą sobotę, w których jego koalicja Pakatan Harapan (PH) zdobyła większość mandatów, ale nie uzyskała większości potrzebnej do kierowania rządem. PH będzie rządził krajem w koalicji z Gabungan Parti Sarawak (GPS), główną partią w stanie Sarawak na malezyjskim Borneo, oraz Barisan Nasional (BN), sojuszem, który dominował w malezyjskiej polityce do 2018 roku, kiedy to po raz pierwszy stracił władzę, rządząc wśród wielomiliardowy skandal państwowego funduszu majątkowego 1MDB.
Wcześniej podczas czwartkowej konferencji prasowej Anwar odebrał telefon z gratulacjami od prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana po tym, jak udostępnił w mediach społecznościowych wideo, w którym pogratulował prezydentowi Indonezji Joko Widodo, pierwszej zagranicznej głowie państwa. Anwar opisał Indonezję jako „prawdziwego przyjaciela” Malezji i powiedział, że skupi się na wzmocnieniu więzi między dwoma krajami.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken również pogratulował Anwarowi i narodowi Malezji, zwracając uwagę na rekordową liczbę głosów oddanych w wyborach.
„Z niecierpliwością czekamy na pogłębienie naszej przyjaźni i współpracy w oparciu o wspólne zasady demokratyczne oraz poszanowanie praw człowieka i praworządności” – powiedział Blinken. „Pozostajemy zaangażowani we współpracę z Malezją w celu rozwoju wolnego i otwartego, połączonego, zamożnego, bezpiecznego i odpornego regionu Indo-Pacyfiku”.
„Przekonująca większość”
Nominacja Anwara na stanowisko premiera jest zwieńczeniem doniosłej politycznej podróży człowieka, który urodził się w 1947 roku w północnym stanie Penang. Po zdobyciu sławy zapalonego działacza studenckiego, młody Anwar został zwabiony do Narodowej Organizacji Malajów (UMNO), dominującej partii rządzącego wówczas sojuszu BN, gdzie szybko awansował.
Jego niespodziewane uwolnienie w 1998 r., a następnie uwięzienie pod zarzutem korupcji i sodomii, podsyciło polityczną opozycję w Malezji, podsyciło wezwania do reform – znanych jako „reformasi” – i przyczyniło się do stopniowej zmiany polityki kraju. Anwar przeszedł drugi proces i wyrok skazujący za sodomię, zanim został ułaskawiony i zwolniony z więzienia w 2018 roku.
„Tylko człowiek taki jak Anwar mógł ucieleśnić sprzeczności Malezji i poprowadzić kraj na nową stronę w historii” – powiedział James Chai, członek wizytujący Malezyjskiego Programu Studiów w Instytucie ISEAS-Yusof Ishak w Singapurze. „Wielu twierdzi, że jest dokładnie tym, czego potrzebuje naród. Pokolenie Reformasi może odetchnąć z ulgą po latach rozpaczy”.
Rząd PH Anwara jest drugim rządem reformistycznej koalicji po tym, jak ich ostatni rząd upadł po zaledwie 22 miesiącach pod presją etnicznych konserwatystów z Malajów. Od tego czasu kraj jest w stanie niestabilności z dwoma premierami przez tyle lat.
Anwar wydaje się być chętny do wytyczenia granicy w ramach manewru politycznego i mówi, że wotum zaufania, aby pokazać siłę nowej koalicji, będzie pierwszym punktem porządku obrad, kiedy Parlament zbiera się po głosowaniu 19 grudnia po raz pierwszy.
„Mamy naprawdę przekonującą większość” – powiedział, dodając na piątkowej konferencji prasowej, że to dwie trzecie wszystkich 222 miejsc w parlamencie. Tak duża większość dałaby koalicji władzę zmiany konstytucji.
Były premier Muhyiddin Yassin, który przewodził koalicji Perikatan Nasional (PN), która również próbowała utworzyć rząd po zawieszeniu parlamentu, pogratulował Anwarowi w piątek nominacji.
W oświadczeniu powiedział, że PN będzie odgrywać „rolę kontroli i równowagi” w Parlamencie.
Sojusz konserwatywny otrzymał w wyborach drugie miejsce pod względem liczby głosów wraz z PAS, Islamską Partią Malezji, zdobył najwięcej mandatów wśród swoich członków i okazał się największą partią w parlamencie.
Szef PN poprosił w czwartek Anwara o „udowodnienie”, że jest pełnoletni.
Jednak sam Muhyiddin nie wziął udziału w głosowaniu parlamentarnym po tym, jak został mianowany przez króla premierem w 2020 r., kiedy walka o władzę w sojuszu PH doprowadziła do jego upadku.
Muhyiddin był członkiem rządu PH, ale uciekł z innymi politykami. Przeżył zaledwie 17 miesięcy na stanowisku, zanim on również został obalony przez politykę – i zastąpiony przez Ismaila Sabri Yaakoba z UMNO.
Ismail Sabri piastował to stanowisko przez nieco ponad rok, zanim rozpisał wybory w listopadzie, również pod presją frakcji w swojej partii.
budować zaufanie
Aby zapewnić długowieczność swojego rządu, analitycy stwierdzili, że niezwykle ważne jest, aby Anwar wyciągnął wnioski z pierwszego rządu PH i zbudował zaufanie.
„Wiele będzie zależeć od tego, kogo powoła do swojego gabinetu i czy będą mogli ze sobą współpracować” – powiedziała Bridget Welsh. „Wiele lekcji można wyciągnąć z pierwszego rządu Pakatan Harapan w zakresie budowania zaufania, zarządzania oczekiwaniami i komunikacji. To są rzeczy, które będą wyzwaniem na przyszłość”.
Na piątkowej konferencji prasowej ponownie podkreślił, że zmniejszy skład gabinetu, który w ostatnich latach powiększył się do prawie 70 ministrów i wiceministrów. Welsh powiedział, że niezwykle ważne jest, aby nominowani mieli kompetencje i doświadczenie, biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi Malezja, oraz aby odzwierciedlało to również realia społeczno-gospodarcze Malezji i jej młodej populacji.
Kraj jest głównie etnicznie malezyjsko-muzułmański, a islam jest oficjalną religią, ale istnieją znaczne mniejszości etnicznych Chińczyków i Hindusów, a także ludy tubylcze.
Rasa i religia od dawna są drażliwymi kwestiami w kraju, a napięcia wybuchły podczas dwutygodniowej kampanii wyborczej, a policja w tym tygodniu ostrzegała Malezyjczyków przed publikowaniem „prowokacyjnych” treści.
Jerald Joseph, do początku tego roku malezyjski komisarz ds. praw człowieka i długoletni działacz na rzecz demokracji, powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje potencjał Malezji do rozpoczęcia nowego rozdziału, zauważając, że wiele z ostatnich reform, takich jak obniżenie wieku uprawniającego do głosowania i automatyczna rejestracja wyborców , rozpoczęła się pod PH w 2018 roku.
Dodał, że nowy premier powinien skupić się na reformie parlamentu, w tym na zapewnieniu powołania neutralnego marszałka i wzmocnieniu wyspecjalizowanych komisji.
„Anwar, jak każdy inny premier, musi się wykazać” – powiedział Joseph Al Jazeerze. „Musi przeprowadzić reformę. Musi sprawić, by rządzenie działało”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”