Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Mała aktywność biurowa w całej Polsce

Published

on

Mała aktywność biurowa w całej Polsce

Transakcje najmu powierzchni biurowej pozostają w depresji ze względu na wprowadzenie hybrydowych modeli pracy, podczas gdy sektor technologiczny jest najbardziej aktywny w wynajmie powierzchni biurowej, według JLL.

Łącznie w pierwszych trzech kwartałach podpisano umowy najmu 778 000 m², w tym 380 000 m² w dużych miastach regionalnych.

Rośnie świadomość, że wyzwania rzucone przez pandemię będą z nami dłużej niż początkowo zakładano. Z tego powodu wiele firm odczuwających negatywne skutki pracy zdalnej opracowuje nowe modele operacyjne i wraca do biur z pracą hybrydową. Ważne jest wzmacnianie poczucia wspólnoty, pogłębianie zaufania i integracja zespołów firmowych. Wielu pracownikom praca w biurze pomaga również łączyć pracę z życiem prywatnym. Jednak przygotowanie szczegółowych analiz potrzeb i długoterminowych strategii wymaga czasu i doprowadziło do niższych wolumenów transakcji.
Maciej Traczyk, Starszy Konsultant ds. Reprezentacji Najemcy w JLL

Wiodące firmy technologiczne wynajęły od początku roku prawie 130 000 m² poza Warszawą, co odpowiada około jednej trzeciej całkowitego wolumenu. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu również staje się coraz bardziej aktywny, co widać chociażby w umowach najmu takich jak Wella w Bramie Miasta w Łodzi, Boehringer Ingelheim w Centrum Południe we Wrocławiu, Grass Valley w High5ive w Krakowie czy Hyland Software w Global Office Park w Katowicach. Najwyższe wolumeny po raz kolejny odnotowały Kraków, Trójmiasto i Wrocław z ponad 70 proc. umów najmu w regionie. Największe umowy najmu to Rockwell Automation o łącznej powierzchni 19 500 m² w A4 Business Park w Krakowie, 15 600 m² renegocjowane przez nieujawnionego klienta usług biznesowych w budynku Kapelanka 42 w Krakowie oraz 12 300 m², które 3M w MidPoint 71 we Wrocławiu zostały wynajęte. Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Polsce wynoszą obecnie 12,1 mln m², z czego niecałe 6 mln m² przypada na miasta regionalne. Około jedna trzecia nowej oferty trafia na rynki regionalne, gdzie sprzedano 145 800 metrów kwadratowych z 436 000 metrów kwadratowych w całym kraju. Obecnie w budowie znajduje się 1,12 miliona m², co oznacza spadek o 14 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, najniższy od ośmiu lat. Z tego 700 000 m² przypada na rynki regionalne. Od początku roku w Polsce zawarto ponad 1,2 mld euro transakcji inwestycyjnych, co oznacza spadek o 19 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ważną transakcją w tym okresie było przejęcie portfela Grupy BUMA przez Grupę Partners za ponad 200 mln EUR. Średnia stopa pustostanów w Polsce wynosi obecnie 13 proc. W Warszawie i 13,5 proc. w regionach. Najwyższe miesięczne czynsze poza Warszawą notowane są obecnie w Krakowie (14-15,5/m²) i Wrocławiu (13,5-15,5/m²), najniższe w Lublinie (10,5-11,5/m²).

READ  Green Genius widzi 154 MW nowych parków słonecznych w Polsce

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *