Magda Wierzycka nie ma hobby. Jako jeden z liderów biznesowych odnoszących największe sukcesy w RPA i dyrektor generalny notowanego na giełdzie JSE giganta usług finansowych Sygnia Limited – z pracownikami w RPA i Wielkiej Brytanii – jej uwaga jest zawsze skupiona na swoim kolejnym wspaniałym projekcie. Autorka niedawno wydanej biografii Magda: My Journey, Saturday Citizen dogoniła Wierzycką tuż po samolocie z Nowego Jorku, gdzie była na balu maturalnym swojego najstarszego syna Aleksandra. Ukończył informatykę i sztuczną inteligencję na Columbia University. Pomimo bycia zamożną matką,…
Magda Wierzycka nie ma hobby. Jako jeden z liderów biznesowych odnoszących największe sukcesy w RPA i dyrektor generalny notowanego na giełdzie JSE giganta usług finansowych Sygnia Limited – z pracownikami w RPA i Wielkiej Brytanii – jej uwaga jest zawsze skupiona na swoim kolejnym wspaniałym projekcie.
Autor niedawno opublikowanej biografii, Magda: Moja podróżThe Sobotni obywatel dogoniła Wierzycką tuż po samolocie z Nowego Jorku, gdzie była na balu maturalnym swojego najstarszego syna Aleksandra. Ukończył informatykę i sztuczną inteligencję na Columbia University.
Wierzycka, mimo że była zamożną matką, wychowywała swoje dzieci w podobny sposób, jak socjalizował ją ojciec – „pracuj dalej”.
„Wiedzą, że muszą ciężko pracować, aby odnieść sukces w życiu. Dostali się na uczelnie Ivy League, bo ciężko pracują” – powiedziała Wierzycka. „Nicholas jest na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie zajmuje się filozofią polityczną i ekonomią. Potem chce zostać aktorem teatralnym – śmieje się Wierzycka.
Spędzając połowę swojego czasu w Wielkiej Brytanii i połowę swojego czasu w Afryce Południowej, złapanie samolotu stało się jak wsiadanie do autobusu. „Problem z SA polega na tym, że jesteśmy wystawieni tylko na pewne okazje inwestycyjne. Rozwija się tam, gdzie można inwestować w rzeczy, które nie są dostępne w SA – dużo na rynku prywatnym.
„Natknąłem się na tę niesamowicie interesującą firmę z wyłącznymi prawami do komercjalizacji wszelkich patentów zgłoszonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Oksfordzkiego – takich jak IP [intellectual property] w rozwoju szczepionki AstraZeneca.
„Własnością własności intelektualnej jest firma składająca się z naukowców z Oksfordu i finansowana przez Oxford Science Company. W ten sposób AstraZeneca pojawiła się na rynku.
„Przyglądanie się tym możliwościom, niedostępnym w RPA, skłoniło mnie do otwarcia innej firmy w Londynie, która inwestuje w spółki nienotowane na giełdzie. Pojechałem więc do Wielkiej Brytanii, aby założyć te firmy, które odniosły spory sukces”.
Nuda to kolejne zjawisko, którego Wierzycka nie doświadczyła.
„Prowadzę życie biznesowe i towarzyskie, działam, piszę artykuły i wykładam na zagranicznych uczelniach. Kiedy byłem wychowany, ojciec kazał mi pracować, a kiedy rodzina przyjechała do RPA, powiedział to samo do mnie.
„Na tym etapie mojego życia mogę wybrać, na czym skoncentruję swoją energię, rzeczy, na których można uzyskać wewnętrzną walidację – dobre samopoczucie. Oddawanie jest źródłem aktywizmu”.
CZYTAJ TEŻ: Magda Wierzycka zmuszona do ucieczki z SA na kilka tygodni przed wyciekiem Gupty – Raport
Praca stała się jego hobby. „Czytam i piszę – uwielbiam studiować skrzyżowanie historii, makroekonomii i polityki. Wszystko, co widzimy dzisiaj, wydarzyło się już w przeszłości”.
Ma żywe wspomnienia dorastania w komunistycznej Polsce, a później osiedlenia się w RPA.
„Wyraźnie pamiętam dzień, kiedy przybyliśmy do obozu dla uchodźców w RPA i musieliśmy tu chodzić do szkoły, ponieważ było to tak szokujące. Kiedy wracam do lat polskich, wszyscy mieli to samo. jeśli obejrzałeś film Czarnobylwidzisz te bloki mieszkalne – podobne do Ukrainy.
„Kiedy wszyscy mieszkali w dokładnie tym samym mieszkaniu, tak właśnie żyliśmy – 60 metrów kwadratowych, w zależności od wielkości rodziny. Uczęszczaliśmy do tych samych szkół za darmo, z dobrą edukacją – wszyscy zarabiali tyle samo – z wyjątkiem członków partii komunistycznej. Korzystamy również z bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej. Nie wiedziałem, że to nie jest trwałe – co doprowadziło do upadku reżimu”.
Kiedy była w Liceum dla dziewcząt w Pretorii w 1987 roku, pamiętała, „kiedy ktoś przyszedł krzycząc, że ustawa o mieszanych małżeństwach została uchylona”.
„Ktoś musiał mi wyjaśnić, że czarni i biali nie mogą zawierać małżeństw zgodnie z prawem apartheidu.
„Kiedy zacząłem pracować w 1994 roku, po ukończeniu studiów, wielu moich przyjaciół zaczęło wyjeżdżać z RPA, z powodu narracji, że SA się pogorszyło. Ale nie miałem ochoty znowu emigrować ani się przeprowadzać. Kochałem SA”
Jego inspiracją był dziadek Gucio i babcia Helunia Wierzycki, ocaleni z Zagłady Żydzi.
„Moja babcia była najsilniejszą kobietą, kiedy dorosłam. Brała mnie za rękę i mówiła, że możesz być kim chcesz. Polska jest bardzo antysemicka, a Żydów nazywa się „takimi ludźmi”. Moja babcia zawsze mi mówiła, że jestem tak dobry jak każdy i mogę osiągnąć wszystko.
„Kolejną postacią, która była źródłem politycznego przebudzenia i inspiracji, był biznesmen Mzi Khumalo. Mimo spędzenia 13 lat na Robben Island jako członek uMkhonto we Sizwe, wyszedł z więzienia bez goryczy.
„Kiedy opuściłem Coronation, kupił firmę o nazwie African Harvest – nakłonił do kupowania upadłego biznesu, który uważał za uzasadniony.
„Podszedł do mnie, żeby pobiec afrykańskie żniwa. Był pierwszą osobą, która naprawdę wyjaśniła mi dynamikę RPA, apartheidu i Partii Narodowej po drugiej stronie”.
CZYTAJ TAKŻE: Prezes Sygnia Magda Wierzycka rezygnuje
Następnie od podstaw zbudowała giganta usług finansowych. „Przyjrzeliśmy się branży usług finansowych i dyskutowaliśmy o tym, jak możemy odnieść sukces. Widziałem chciwość w branży – niektórzy ludzie niezasłużenie zarabiający ogromne sumy pieniędzy, miliony zarobione przez zarządzających portfelami.
„To, co robi branża, nie jest skomplikowane. Ale żeby usprawiedliwić wysokie opłaty, wszystko owiane jest żargonem. Jeśli chodzi o zakłócenia w branży, postanowiliśmy obniżyć opłaty, zapewnić pełną przejrzystość.
„Uznaliśmy również znaczenie technologii, ponieważ było nas tylko sześciu. Bardzo szybko zbudowaliśmy unikalne systemy, dostaliśmy zobowiązania administracyjne, które dały nam platformę. Duże fundusze emerytalne dały nam szansę, co dało nam platformę do oszczędzania i inwestowania na rynku po niskich kosztach.
„Jednym z naszych kamieni milowych było wejście na JSE. Zaczęliśmy również oferować produkty osobom prywatnym”.
Firma ma teraz tysiące inwestorów, a po zwycięstwie nad wszelkimi przeciwnościami dla Wierzyckiej niebo jest limitem.