Connect with us

Świat

Macron udaje się do Nowej Kaledonii, gdy Francja wysyła więcej żołnierzy w obliczu niepokojów | Wiadomości polityczne

Published

on

Macron udaje się do Nowej Kaledonii, gdy Francja wysyła więcej żołnierzy w obliczu niepokojów |  Wiadomości polityczne

Międzynarodowy port lotniczy Noumea pozostaje zamknięty po tym, jak Australia i Nowa Zelandia ogłosiły plany ewakuacji turystów przy użyciu samolotów wojskowych.

Rząd ogłosił, że prezydent Francji Emmanuel Macron udaje się do Nowej Kaledonii. Setki kolejnych sił bezpieczeństwa dołączą do 1500 posiłków już znajdujących się na miejscu po najgorszych niepokojach na francuskim Pacyfiku od ponad 30 lat.

„Uda się tam dziś wieczorem” – powiedziała we wtorek rzeczniczka rządu Prisca Thevenot, ogłaszając podróż Macrona.

Tymczasem Wysoka Komisja Nowej Kaledonii, która reprezentuje państwo francuskie na tym terytorium, oświadczyła, że ​​w nadchodzących godzinach zostanie rozmieszczonych 600 pracowników, którzy uzupełnią pracowników już wysłanych z Francji.

„Powrót do spokoju trwa na całym terytorium” – stwierdziła Wysoka Komisja w oświadczeniu, ale dodała, że ​​lotnisko w stolicy Numei pozostanie zamknięte dla lotów komercyjnych, a sytuacja zostanie zweryfikowana w czwartek.

Według danych rządowych około 3200 osób czekało na wyjazd lub wjazd do Nowej Kaledonii, gdy w zeszłym tygodniu odwołano loty w związku z wybuchem przemocy w związku z francuskimi planami zmiany ordynacji wyborczej, aby umożliwić nowo przybyłym głosowanie w wyborach do prowincji.

Sześć osób zginęło po tymczasowym zablokowaniu ulic Nouméi, podpaleniu samochodów i sklepów oraz splądrowaniu sklepów. Wysoka komisja stwierdziła, że ​​trwają prace nad usunięciem pozostałych barier oraz usunięciem spalonych pojazdów i innych śmieci.

W międzyczasie Australia i Nowa Zelandia wysłały swoje pierwsze samoloty wojskowe do Nowej Kaledonii w celu ewakuacji swoich obywateli.

Agencja informacyjna AFP podała, że ​​australijski samolot C-130 Hercules wylądował we wtorek po południu na lotnisku Magenta w Noumea, które zwykle obsługuje ruch krajowy.

„Pasażerowie będą traktowani priorytetowo w zależności od potrzeb. Kontynuujemy prace nad dodatkowymi lotami” – powiedziała australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong w mediach społecznościowych, początkowo zapowiadając dwa loty.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters powiedział, że pierwszy samolot wojskowy zabierze do Auckland „50 pasażerów mających najpilniejsze potrzeby”. Powiedział, że na nadchodzące dni zaplanowano więcej lotów.

’Przestraszony’

Niepokoje społeczne są najgorsze na terytorium około 270 000 osób od lat 80. XX wieku i odzwierciedlają obawy rdzennej społeczności Kanak, która stanowi około 40 procent populacji, że zmiany w systemie wyborczym osłabią jej prawa wyborcze i wpływy polityczne.

System głosowania w wyborach do prowincji został wprowadzony w Porozumieniach z Noumei w 1998 r. w wyniku wcześniejszych niepokojów i wykluczył późniejszych przybyszów europejskich z Francji. Zgodnie z nową poprawką do konstytucji jeden głos będą mieli osoby, które mieszkają w Nowej Kaledonii co najmniej od dziesięciu lat.

Viro Xulue, członek grupy społecznej zapewniającej pomoc społeczną innym Kanakom w czasie kryzysu, powiedział, że odczuwał powrót do wojny domowej z lat 80. XX wieku i ludzie się bali.

„Bardzo boimy się policji, francuskich żołnierzy i boimy się grupy terrorystycznej milicji przeciwnej Kanakowi” – ​​powiedział Xulue agencji Reuters w wywiadzie wideo.

Trzy z sześciu osób zabitych w zamieszkach to młodzi Kanakowie, którzy zostali zastrzeleni przez uzbrojonych cywilów. Doszło także do starć między demonstrantami w Kanaku a uzbrojonymi grupami samoobrony lub milicjami cywilnymi utworzonymi w celu samoobrony, jak podała wcześniej francuska Wysoka Komisja.

Francuscy urzędnicy poinformowali w weekend, że siły bezpieczeństwa rozebrały 76 barykad wzniesionych wzdłuż 60-kilometrowej drogi z Noumei do międzynarodowego lotniska. Jednak AFP poinformowało, że niektóre zostały odbudowane.

Jeden był obsługiwany przez grupę zamaskowanych Kanaków, niektórzy nieśli domowe katapulty.

Zamaskowany 25-latek w okularach przeciwsłonecznych, który podał tylko swoje imię, Stanley, powiedział AFP, że proponowana reforma systemu wyborczego oznacza „eliminację ludu Kanak”.

„Tego właśnie tam nie rozumieją – w naszym kraju już jesteśmy w mniejszości” – stwierdził.

READ  Książę Filip uważał, że wywiad Harry'ego i Meghan Markle był „szalony”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *