Zabawa
Łukasz Grzegorzek • reżyser Moje cudowne życie
– Le réalisateur polonais detaille pour nous sa nouvelle comedie dramatique, qui lui a value un prix na Festival du film polonais de Gdynia i sortira sur Netflix partout dans le monde le 28 fevrier
Ten artykuł jest dostępny w języku niemieckim.
Cineuropa usiadła z polskim reżyserem Łukasz Grzegorzekjego ostatni dramat, moje cudowne życie [+lire aussi :
interview : Łukasz Grzegorzek
fiche film], zostanie udostępniona na całym świecie w serwisie Netflix 28 lutego. Niedawno Grzegorzek zdobył za ten film nagrodę dla najlepszego reżysera Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (patrz aktualności). Ma niepowtarzalny styl i głos, a jego prace często określane są mianem „polskich indiesów Sundance” ze względu na ich niezależnego ducha i specyficzne, czasem dziwaczne poczucie humoru oraz sposób, w jaki podchodzi do swoich bohaterów – z empatią i zrozumieniem. W wywiadzie wyjaśnia dlaczego.
Cineuropa: moje cudowne życie został nakręcony w Nysie, małym miasteczku w Skoniec-wpolska wschodnia Dlaczego wybrałeś tę lokalizację?
Łukasz Grzegorzek: Wierzę w kręcenie uczciwych filmów, więc akcję rozgrywam w mieście, w którym dorastałem. Poszedłem do szkoły w szkole, którą widać na filmie i mieszkałem w okolicy, w której bohaterka Jo uczy angielskiego. Drugi powód był, że tak powiem, geograficzny. Opowieść o kobiecie osądzonej przez społeczność małego miasteczka i próbującej żyć według własnych zasad. Nysa leży na tzw. Ziemiach Odzyskanych, które po II wojnie światowej zostały przyłączone do Polski. Region ten jest zróżnicowany pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym. W Nysie jest wielu Polaków; niektórzy z nich są pochodzenia ukraińskiego, tak jak ja. Jest znaczna mniejszość niemiecka i wielu Czechów. Dorastanie w takich okolicznościach ukształtowało mój charakter. I podczas gdy szuka moralnego kompasu, nie ma żadnych sztywnych norm społecznych, do których mogłaby się odnieść. Musi tego szukać w sobie.
Pomyśl, że te okoliczności w kształcie Ty także?
TAk. Wieloetniczne środowisko sprawia, że wiele osób mieszkających w Nysie czuje się bez korzeni. Jako nastolatek byłem też zawodowym tenisistą, co oznaczało, że praktycznie mieszkałem w trasie. I szczerze, nie czuję się nigdzie zakorzeniona. I pewnie dlatego łagodnie podchodzę do poglądów i opinii innych ludzi.
Czy powiedziałbyś, że twoi bohaterowie dzielą ten brak korzeni, że tak powiem?
Są w stanie zawieszenia, ale wolę pozostawić to do zastanowienia krytykom i publiczności. Osobiście nie jestem przywiązany do miejsc.
Ale wydaje się, że przywiązujesz się do ludzi. Ona mieć Wszystkie swoje filmy nakręciłeś z producentką Natalią Grzegorzek, która jest również Twoją żoną, oraz operatorką Weroniką Bilską. Aktorzy Jacek Braciak i Agata Buzek Nawet zagrała w Twoim poprzednim filmie, Córka trenera [+lire aussi :
bande-annonce
fiche film].
Jestem przywiązany do ludzi. I tak, pracowałam z Weroniką i Natalią od pierwszego szkicu scenariusza. To wspaniała przygoda intelektualna i lekcja świadomości i zrozumienia, że istnieje więcej niż jeden sposób patrzenia na rzeczy. Każdy z nas ma inną perspektywę i razem mamy dostęp do szerszego spektrum emocjonalnego. Mam nadzieję, że przeniesie się to na ekran. A co do aktorów, czuję, że z każdym nowym projektem, który wspólnie robimy, dostaję od nich coś wyjątkowego. To dlatego, że już się znamy i wiemy, jak się komunikować, więc proces przebiega szybciej. Ponieważ wiem już, do czego zdolni są aktorzy, mogę nieco głębiej zgłębić ich talenty i dusze.
Mówiąc o od Aktor, czeski muzyk i poeta Jaromir Nohavica odgrywa niewielką, ale dobrą rolę w moje cudowne życie. Jak ten występowanie?
Podoba mi się jego muzyka i występy w Piotr Selenka’S rok diabła. Ciekawe, że Jaromír jest obcokrajowcem, ale mieszka bliżej Nysy niż Pragi… Urok wieloetniczności Nysy! Zamierzaliśmy moje cudowne życie jako koprodukcja międzynarodowa, więc złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z zagranicy, ale dotarliśmy dopiero do finału. I mieliśmy już wcześniej zarezerwowane artystów – jak Jaromír – z krajów, dla których staraliśmy się o dofinansowanie. Ale pieniądze nie były jedyną rzeczą, którą chcieliśmy osiągnąć na arenie międzynarodowej; Liczyliśmy na wprowadzenie nieco innej perspektywy, poczucia humoru i wrażliwości.
Rzeczywiście, jaw twoich filmach a poczucie humoruorazr jest ważne. Jakbyś to opisał?
Cóż, bez humoru świat byłby szary, a my chcemy robić kolorowe, soczyste filmy. Ale równie ważna, jeśli nie bardziej, jest melancholia, która dopełnia lżejsze partie. Co do mojego poczucia humoru, no cóż… to z oglądania Monty Pythona, Sobotnia noc na żywo oraz seriale telewizyjne z lat 90. z USA, takie jak skrzydło. Jest też bardzo polski, to znaczy surowy, autotematyczny i ma w sobie nutkę absurdu.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.