Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ludzie nie korzystają z klucza do zrównoważonego wzrostu gospodarczego – mówi szef Polskiego Banku Rozwoju

Published

on

Ludzie nie korzystają z klucza do zrównoważonego wzrostu gospodarczego – mówi szef Polskiego Banku Rozwoju

Tylko poprzez „otwarty dialog” i „wzajemne zrozumienie” rządy i firmy mogą mieć niezbędny wpływ na dobrostan i jakość życia ludzi, aby odbudować utracony w ostatnich latach kapitał społeczny i zaufanie – powiedział szef polskiego państwowego banku rozwoju.

Ekskluzywna rozmowa z Narodowy Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, podkreśliła przesunięcie priorytetów w kierunku zrównoważonego wzrostu gospodarczego i rozwoju, co dotknie ludzi i ludzi po kryzysie finansowym i pandemii Covid-19, przed Dniem Polski na Expo 2020 w Dubaju we wtorek nie nastawiony na zysk.

„Wszystko, co robimy, jest związane z ludźmi, z jakością życia, a my jako instytucja finansowa, jako firma, jako przedsiębiorcy jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy, ponieważ ma to ogromny wpływ” – powiedziała.

BGK skupia się na zachęcaniu do tego typu myślenia firm, z którymi jest związany i wspieraniu tworzenia szans dla ludzi, zwłaszcza młodych. Działa również na rzecz pomocy polskim eksporterom w ekspansji na nowe rynki i przyciąganiu inwestycji do kraju. Zrównoważony rozwój to trzeci ważny obszar dla banku.

„My jako instytut finansowy, jako instytut rozwoju, będziemy musieli wiedzieć, w jaki sposób jesteśmy przygotowani na zrównoważony rozwój naszych procesów w naszych produktach i jak możemy zachęcić naszych klientów, nie tylko gospodarkę, ale także instytucję finansową i bankowość sektora … aby im pomóc Pomóż w przejściu na zrównoważony rozwój ”- powiedziała.

Pani Daszyńska-Muzyczka podała przykład Inicjatywa trzech mórz Fundusz i jego koncentracja na wypełnieniu luki infrastrukturalnej o wartości 600 mld EUR (676,51 mld USD) w 12 krajach UE między Morzem Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym.

Jest to region zamieszkiwany przez jedną czwartą ludności Europy i jedną trzecią masy lądowej kontynentalnej, ale jego produkt krajowy brutto i wzrost gospodarczy pozostają w tyle.

READ  Polska wzywa NATO do wysłania większej liczby żołnierzy w odpowiedzi na obawy o Rosję

Fundusz powstał w celu wspierania Inicjatywy Trójmorza zapoczątkowanej w 2015 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Prezydenta Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Działa również w celu pokazania firmom możliwości, które istnieją w regionie, a nie tradycyjnych rynków na wschodzie i zachodzie 12 krajów.

Historia funduszu, która do tej pory wyniosła około 1 miliarda dolarów

„Czy możesz sobie wyobrazić 12 krajów, 12 języków… 12 różnych wymogów prawnych… odwiedziliśmy wszystkich naszych kolegów w tym regionie indywidualnie… w wielu przypadkach było to nasze pierwsze spotkanie… potem regularnie prowadzimy warsztaty i przedyskutuj najlepszy scenariusz”. Jaka będzie strategia, jakie są główne aspekty prawne, które musimy wziąć pod uwagę. Dziś… znamy się lepiej. Znamy nasze braki w infrastrukturze i lepiej się dogadujemy” – powiedziała p. Daszyńska-Muzyczka.

W związku z rosnącymi napięciami politycznymi na granicy Polski z Białorusią, między USA a Rosją przez Ukrainę oraz z sąsiednimi Czechami poprzez dalszą eksploatację polskiej kopalni węgla, pytanie jak przebić się przez hałas, aby kontynuować inwestowanie to trudna odpowiedź, przyznała.

Wszystko to jest częścią „nowej normalności” w polityce.

„Jest pytanie, jak ten region jest postrzegany przez zachodnią część świata… oczywiście będziemy mieć również znaki zapytania… dlaczego Nord Stream II [gas pipeline] otaczają nas? Dlaczego jest jedyne połączenie [for the pipeline] między wschodem a zachodem? Jak możemy przetrwać jako centralna, wschodnia część UE bez tej współpracy między sobą, a także poza naszym regionem?”

Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja energetyczna to również kluczowe obszary, w których region może prosperować w przyszłości.

„Dziś energia to niezależność. Dziś energia to sposób gospodarowania ziemią ”- powiedziała. „Rozmawiałem z moimi kolegami z Niemiec, instytucji finansowych, Francji, Włoch, ponieważ mamy regularne spotkania i pytają: „Czy możesz sobie wyobrazić, że można dostarczać energię? [transition] ponieważ zużycie energii stale rośnie? Czy możliwe jest dostarczenie ogromnej ilości energii tylko poprzez systemy fotowoltaiczne i farmy wiatrowe? Jaka będzie przyszłość? Jądrowy?’ Nie wiem, czy nie chcemy zaakceptować elektrowni jądrowej [or] paliwa kopalne, w tym gaz. Więc jakie będzie rozwiązanie?”

READ  Łukasz Supergan kończy zimową przeprawę Polski »Explorersweb

Powiedziała, że ​​to tworzy „mieszane uczucia”.

Fundusz Three Seas zainwestował w trzy sektory: transport i logistykę, cyfrowe z centrami danych oraz odnawialne źródła energii. Kiedy mówiła o tym, jakie inwestycje energetyczne należy poczynić, powiedziała, że ​​gaz ziemny nie jest opłacalny, ale „przy tym musieliśmy pogodzić się z istnieniem Nord Stream II”.

„Być może wodór to paliwo przyszłości i inwestowanie w nowe technologie, jak przechowywać wodór… autobusy dla transportu publicznego… to pewnie przyszłość, ale czy każdy ekspert może odpowiedzieć? [for certain the question of] „Jaka kombinacja źródeł energii jest najlepszym wyborem?”. Nikt nie wie [for sure]”.

Zaktualizowano: 6 grudnia 2021, 16:39

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *