Connect with us

Gospodarka

Lockheed rozpoczyna produkcję F-35 dla Polski | Aktualności

Published

on

Lockheed rozpoczyna produkcję F-35 dla Polski |  Aktualności

Producent lotniczy Lockheed Martin rozpoczął produkcję myśliwców F-35 Advanced Strike Fighter dla Polski.

Gigant zbrojeniowy poinformował 12 kwietnia, że ​​rozpoczął prace nad komponentem do jednego z myśliwców piątej generacji F-35, który Polska zamówi w 2020 roku.

Lockheed_Martin_200th_F_35_Center_Wing_Assembly (1)

„Pierwsze F-35 przeznaczone dla Polski zostaną dostarczone Siłom Powietrznym RP w 2024 roku, a dostawy będą kontynuowane do 2030 roku” – mówi Lockheed. „Pierwsze polskie samoloty F-35 przybędą do kraju w Bazie Lotniczej Łask w 2026 roku”.

Polska podpisała umowę z firmą Lockheed na zakup 32 samolotów F-35A.

Jak podaje Lockheed, środkowe skrzydło kadłuba (CWA) to pierwszy element polskiego F-35, który trafi do produkcji. Firma twierdzi, że ta sekcja stanowi około jednej czwartej całego ostatecznego kadłuba samolotu.

Skrzydła zostaną później dołączone do CWA podczas końcowego montażu w Fort Worth w Teksasie.

Kamieniem milowym jest wizyta polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych – podróż obejmująca postój w fabryce Lockheeda w Marietta w stanie Georgia, gdzie produkuje samoloty F-35 CWA.

Polska jest w trakcie boomu wydatków na obronność, a myśliwce są priorytetem. Oprócz 32 myśliwców F-35 Warszawa planuje pozyskać 48 lekkich myśliwców FA-50 od Korea Aerospace Industries w celu modernizacji swojej floty, która obecnie opiera się na radzieckich myśliwcach MiG-29 i Lockheed F-16.

Warszawa przedstawiła ambitny plan wydatków, którego efektem będzie jedno działanie przewyższać wszystkich innych członków sojuszu wojskowego NATO.

Konsul Generalny polskiego rządu w Nowym Jorku powiedział niedawno FlightGlobal, że Warszawa zamierza do końca 2023 roku zwiększyć wydatki wojskowe do równowartości 4% produktu krajowego brutto (PKB).

Gdyby to się udało, Polska stałaby się członkiem NATO, który wydaje najwięcej na wojsko w stosunku do wielkości swojej gospodarki.

READ  Szef polskiej dyplomacji twierdzi, że Niemcy celowo opóźniały pomoc dla Ukrainy

Nie wiążący wytyczne NATO Należy stwierdzić, że państwa członkowskie powinny dążyć do tego, aby ich wydatki na obronę wynosiły co najmniej 2% ich PKB – przy czym co najmniej 20% wydatków wojskowych powinno być przeznaczone na zakup sprzętu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *