Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
WILNO, 11 lipca (Reuters) – Litwa w poniedziałek rozszerzyła ograniczenia handlowe przez jej terytorium do rosyjskiej eksklawy bałtyckiej Kaliningradu, ponieważ kolejne sankcje Unii Europejskiej weszły w życie przeciwko Moskwie w związku z jej inwazją na Ukrainę.
Inne towary zablokowane od poniedziałku rano to beton, drewno, alkohol i chemikalia przemysłowe na bazie alkoholu, powiedział rzecznik litewskich służb celnych.
Koleje Litewskie oszacowały, że ograniczenia będą dotyczyły około 15% z 3,7 mln ton ładunków, które przetransportowały z Rosji do Kaliningradu w pierwszej połowie 2022 roku. Obejmują one rozszerzenie zakazu na metale żelazne, który rozpoczął się w zeszłym miesiącu.
Kaliningrad, port bałtycki i okolice z około 1 milionem mieszkańców, został po II wojnie światowej zaanektowany przez Związek Radziecki z Niemiec i jest połączony z resztą Rosji tylko przez terytorium UE, głównie koleją przez Białoruś przez Litwę.
Moskwa twierdzi, że zakaz tranzytu lądowego niektórych towarów jest równoznaczny z nielegalną blokadą; Litwa twierdzi, że nie ma innego wyjścia, jak egzekwować sankcje nałożone przez Brukselę.
Rosja ostrzegła w piątek Litwę i Unię Europejską, że może podjąć wobec nich „twarde kroki”, jeśli tranzyt niektórych towarów do iz Kaliningradu nie zostanie wznowiony „w ciągu najbliższych dni”. Kontynuuj czytanie
W poniedziałek gubernator obwodu kaliningradzkiego zaproponował zakaz przepływu towarów między Rosją a trzema bałtyckimi państwami członkowskimi UE: Litwą, Łotwą i Estonią, z wyjątkiem tranzytu do Kaliningradu. To mogłoby skierować rosyjskie ładunki z ich portów. Kontynuuj czytanie
„Zapewni to aktywność (naszym) firmom zajmującym się frachtem morskim i da pracę portom Kaliningradu, które mocno ucierpiały z powodu ograniczeń UE” – powiedział w Telegramie gubernator Anton Alichanow.
Prezydent Rosji Władimir Putin i jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenko, bliski sojusznik, rozmawiali podczas rozmowy telefonicznej o możliwej reakcji na działania Litwy, jak podają ich konta w Telegramie.
Prezydenci omówili „pewne możliwe wspólne kroki… związane z nielegalnymi ograniczeniami nałożonymi przez Litwę na tranzyt towarów do obwodu kaliningradzkiego” – poinformował Kreml w krótkim oświadczeniu w Telegramie.
Ograniczenia handlowe UE zostały zaostrzone, ponieważ rządy, rynki i firmy obawiają się, że Rosja może przedłużyć zamknięcie największego pojedynczego gazociągu transportującego rosyjski gaz do Niemiec poza planowany 10-dniowy okres konserwacji. Kontynuuj czytanie
Spór o izolację Kaliningradu testuje determinację Europy do egzekwowania sankcji. Kontynuuj czytanie
Pod koniec czerwca urzędnicy UE, przy wsparciu Niemiec, szukali kompromisu w celu rozwiązania impasu. Źródła poinformowały jednak Reutersa, że Litwa ma obawy co do ustępstwa wobec Kremla, które można uznać za ustępstwo.
Towary należące do kategorii humanitarnych lub podstawowych, takie jak żywność, są zwolnione z sankcji. Transport pasażerski nie jest zabroniony, a Kaliningrad jest nadal dostępny drogą lotniczą lub morską.
Reportaż Andriusa Sytasa w Wilnie, pod redakcją Anny Ringstrom i Marka Heinricha
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”