Najważniejsze wiadomości
Lider polskiej opozycji Donald Tusk ogłasza zwycięstwo wyborcze | Wiadomości ze świata
Lider opozycji Donald Tusk twierdzi, że koalicja partii opozycyjnych ma wystarczającą liczbę głosów, aby wygrać wybory – ostateczne wyniki zostaną ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą we wtorek.
Poniedziałek 16 października 2023, 12:20, Wielka Brytania
Lider polskiej opozycji Donald Tusk wita początek nowej ery po tym, jak wydawało się, że trzy partie opozycyjne zdobyły wystarczającą liczbę głosów, aby obalić partię rządzącą w niedzielnych wyborach.
Z sondażu wyjściowego Ipsos wynika, że opozycja jako koalicja prawdopodobnie zdobyła 248 mandatów w 460-osobowym Sejmie, podczas gdy PiS – 198 mandatów.
Aby rząd mógł uchwalać ustawy, potrzebuje co najmniej 231 mandatów.
Trzy partie opozycyjne: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica wystartowały z różnymi kandydatami, ale złożyły tę samą obietnicę wyparcia prawa i sprawiedliwości oraz przywrócenia dobrych stosunków z Unią Europejską.
Tusk, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział w niedzielny wieczór swoim zwolennikom: „Jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Demokracja zwyciężyła.” Polska wygrał.”
Dodał: „Jestem politykiem od wielu lat. Jestem sportowcem. Nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z powodu tego, co wydawało się być drugim miejscem w moim życiu. Polska zwyciężyła. Demokracja zwyciężyła. Odsunęliśmy ich od władzy.”
„Ten wynik mógłby być jeszcze lepszy, ale już dziś możemy powiedzieć, że złe czasy minęły, że skończyły się panowania prawa i sprawiedliwości”.
Lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział swoim zwolennikom, że wynik jego partii, która według sondażu exit poll uzyskała prawie 37% głosów, był sukcesem, co czyni ją partią, która zdobyła najwięcej głosów w trzech wyborach parlamentarnych w rząd zdobył głosy.
Głosy są nadal liczone, a stanowa komisja wyborcza ma spodziewać się ostatecznych wyników we wtorek rano.
Według prognoz prawicowa konfederacja ekstremistyczna ma zdobyć dwanaście mandatów.
Prawo i Sprawiedliwość ma lojalną bazę wsparcia w środkowoeuropejskim kraju liczącym 38 milionów ludzi, którzy cenią obronę tradycji katolickich i wydatki socjalne na rzecz emerytów i rodzin z dziećmi.
Jednak poparcie dla partii spadło od ostatnich wyborów w 2019 r. – kiedy zdobyła ona prawie 44% głosów – z powodu wysokiej inflacji, oskarżeń o nepotyzm i sporów z europejskimi sojusznikami.
Dla wielu Polaków są to najważniejsze wybory od 1989 roku, kiedy po dziesięcioleciach komunizmu narodziła się nowa demokracja.
Przeczytaj więcej w Sky News:
Muzułmański chłopiec, lat 6, umiera w wyniku przestępstwa z nienawiści
Biden mówi, że izraelska okupacja Gazy byłaby „błędem”
Uprawnionych do głosowania było około 29 milionów osób, co stanowi rekordową liczbę 600 000 osób zarejestrowanych za granicą.
Sondaże z ostatnich dni wskazywały, że partie opozycyjne mają szansę pozbawić rządzących populistów bezprecedensowej trzeciej kadencji z rzędu.
Jeśli jednak oficjalne wyniki potwierdzą sondaże wyborcze, być może Tusk i jego sojusznicy będą musieli poczekać tygodnie, a nawet miesiące, zanim otrzymają szansę na utworzenie rządu.
Oprócz wyborów parlamentarnych, Polaków poproszono także o oddanie głosu w czterech kwestiach referendalnych, począwszy od przyjmowania imigrantów po podniesienie wieku emerytalnego i sprzedaż majątku narodowego firmom zagranicznym.
Kim jest Donald Tusk?
66-letni lider Koalicji Obywatelskiej był premierem Polski w latach 2007–2014.
W 2011 roku Tusk został pierwszą w Polsce głową państwa wybraną ponownie od upadku komunizmu.
Zaangażowany w politykę od początku lat 90. XX w., a jego nazwisko stanie się lepiej znane obywatelom na całym kontynencie, kiedy będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014–2019.
Już to zasugerował „zewnętrzne siły antyeuropejskie” wpłynął na wynik referendum w sprawie Brexitu i poparł wezwania do wprowadzenia szeregu reform UE w celu ochrony procesów wyborczych w państwach członkowskich.
Pełniąc funkcję prezydenta, Tusk znajdował się w centrum kontrowersyjnych i długich negocjacji Wielkiej Brytanii z UE w sprawie Brexitu.
Ostro wypowiadał się także na temat oddzielenia się Wielkiej Brytanii od bloku europejskiego, twierdząc wcześniej, że dla niektórych czołowych zwolenników Brexitu jest „specjalne miejsce w piekle”.
Tusk powrócił do polskiej polityki, aby tchnąć nowe życie w słabnącą partię i odzyskać władzę.
Dążył do odwrócenia tego, co wielu postrzegało jako pogorszenie praw podstawowych i stosunków z partnerami europejskimi pod rządami rządzącej populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość.
Jego symbolem kampanii było serce w biało-czerwonych barwach narodowych, które miało pokazać, że „wszyscy mamy Polaków w sercach”.
Tusk jest postrzegany jako charyzmatyczny przywódca, który przesunął swój centrowy sojusz na lewicę i złożył szereg obietnic, aby przyciągnąć uwagę kobiet i młodszych wyborców.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.