Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Liban: Wybuch w Bejrucie. Ofiary, przyczyna, reakcje. Co wiemy do tej pory?

Published

on

Liban: Wybuch w Bejrucie.  Ofiary, przyczyna, reakcje.  Co wiemy do tej pory?

  • Eksplozja uszkodziła budynki w promieniu wielu kilometrów, w tym siedzibę premiera kraju
  • W magazynie, w którym nastąpiła eksplozja, od 2014 roku znajdują się materiały niebezpieczne.
  • Premier Libanu obiecał, że osoby odpowiedzialne za eksplozję „zapłacą cenę”
  • Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jego generałowie uważają, że doszło do zamachu bombowego. Przedstawiciele administracji USA w rozmowie z Reuterem nie potwierdzają tej informacji
  • Wiele krajów zobowiązało się do pomocy Libanowi. Prezydent Andrzej Duda wyraził solidarność z rodzinami ofiar

Jak wyglądała eksplozja?

Według AFP w porcie w Bejrucie miały miejsce dwie eksplozje. Pierwsza, mniejsza, spowodowała pożar, w wyniku którego pojawił się drugi, znacznie bardziej niszczycielski.

Eksplozja uszkodziła budynki w promieniu wielu kilometrów, w tym te położone około 1,6 km od portu siedziba premiera kraju. Według świadków słyszano go nawet na oddalonym o ponad 200 km Cyprze.

Nagrania z masowej eksplozji zostały natychmiast opublikowane w mediach społecznościowych.

Kolejny film pokazuje moment eksplozji widziany z morza.

Dramatyczne skutki eksplozji mogli zobaczyć widzowie oglądający na żywo transmisję mszy świętej w Bejrucie.

Wybuch w Bejrucie. Ofiary śmiertelne i tysiące rannych

Według libańskiego Ministerstwa Zdrowia w wyniku eksplozji zginęło co najmniej 78 osób, a prawie 4000 zostało rannych. Wielu mieszkańców Bejrutu jest uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków.

READ  Poznaj finalistów futsalu do lat 19: Hiszpania vs Portugalia

W szpitalach nie ma krwi. Lekarze potrzebują również generatorów prądu do wykonywania operacji. Pacjentów, którzy nie wymagali ratowania życia, proszono o opuszczenie miasta.

Zaginęły setki ludzi. Poszukiwanie ich trwa w mediach społecznościowych, radiu i telewizji.

Wybuch w Bejrucie. Jaka była przyczyna?

Premier Libanu Hassan Diab ogłosił to we wtorek wieczorem źródłem wybuchu było 2750 ton saletry amonowej (azotan amonu) uprzednio skonfiskowany przez władze i przechowywany w porcie.

„Fakty dotyczące tego niebezpiecznego magazynu, który istnieje od 2014 roku, zostaną ujawnione, ale nie będę przewidywał dochodzenia” – powiedział Diab, dodając, że „odpowiedzialni zapłacą cenę”.

Źródło libańskiej telewizji, Al Jadid, powiedział, że eksplozja nastąpiła podczas spawania otworu magazynu, aby zapobiec kradzieży.

Na późniejszej konferencji prasowej Prezydent USA Donald Trump powiedziałże według jego generałów doszło do ataku w Bejrucie przy użyciu „jakiejś bomby”. W wywiadzie dla agencji Reuters dwóch urzędników administracji amerykańskiej stwierdziło, że „nie jest jasne”, skąd prezydent uzyskał te informacje. Według nich wstępne ustalenia rządu USA wskazują na wersję podaną przez libańskiego premiera.

Wybuch w Bejrucie. A co z powietrzem w mieście?

W tej chwili nie ma jasnych informacji, czy powietrze w Bejrucie może być zanieczyszczone w stopniu niebezpiecznym dla życia i zdrowia. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Libanie wydała komunikat zalecający noszenie masek i pozostawanie w domu.

Wielu mieszkańców miasta ma wybite okna w swoich domach, uniemożliwiając im ucieczkę przed możliwym zanieczyszczeniem.

READ  Korea i Polska zgadzają się na współpracę obronną

Według pomiarów Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie powietrze w mieście wróciło do dobrego stanu we wtorek wieczorem.

Wybuch w Bejrucie. Prezydent chce stanu wyjątkowego

Na środę zapowiedziano nadzwyczajne posiedzenie rządu libańskiego w celu omówienia sytuacji i podjęcia środków zaradczych.

Najwyższa Rada Obrony Libanu zaleciła rządowi ogłoszenie Bejrutu miastem katastrofy i ogłoszenie w mieście stanu wyjątkowego. Wojsko ma być skierowane do utrzymania porządku na ulicach.

Według prezydenta kraju Michała Aouna stan wyjątkowy powinien trwać co najmniej dwa tygodnie. Prezydent zapowiedział trzydniową żałobę narodową i zapowiedział, że 100 miliardów funtów libańskich (nieco ponad 50 milionów euro) zostanie przeznaczonych na usuwanie skutków katastrofy.

Wybuch w Bejrucie. Cudzoziemcy wśród ofiar

Wśród ofiar śmiertelnych eksplozji znalazł się jeden Australijczyk. Obrażenia odniosły siły pokojowe ONZ stacjonujące w Bejrucie. Poszkodowani zostali również pracownicy niemieckiej ambasady.

Nie ma doniesień, że wśród ofiar wybuchu byli Polacy.

Wybuch w Bejrucie. Reakcje świata

Krótko po wybuchu anonimowy przedstawiciel izraelskiej administracji stwierdził, że jego kraj nie ma nic wspólnego z wybuchem. Zostało to potwierdzone w libańskiej telewizji przez źródła bliskie Hezbollahowi, organizacji uważanej za terrorystę, stacjonującej głównie w Libanie i będącej w ostrym konflikcie z Izraelem.

Światowi przywódcy zobowiązali się pomóc Libanowi. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w nocy z wtorku na środę, że wysłał do kraju siły cywilne i „tony materiałów sanitarnych”. Do Bejrutu mają także udać się francuscy lekarze.

READ  Holcim finalizuje błyskawiczne przejęcia w USA i Polsce

Chęć udzielenia pomocy zgłosiły także m.in. USA, Wielka Brytania, Turcja, Izrael, Kanada, Australia i Katar.

Wielu przywódców zagranicznych wyraziło solidarność z Libańczykami. Wśród nich był prezydent Andrzej Duda, który napisał, że „cierpi z rodzinami ofiar”.

Wybuch w Bejrucie. Dramatyczna sytuacja w Libanie

Wybuch w stolicy Libanu to kolejna katastrofa w tym kraju brutalnie uderzona historią. W latach 1975-1990 trwała tam krwawa wojna domowa, która pochłonęła ponad 120 tys. Osób. ofiary i pozostawiały państwo w stanie ciągłego napięcia między zamieszkującymi je grupami religijnymi (głównie szyitami, sunnitami i chrześcijanami).

Wojna domowa w Syrii od 2011 roku spowodowała masową ucieczkę uchodźców do małego, sąsiedniego Libanu. Szacuje się, że przybyło ich tam około 1,5 mln, czyli nawet około 30 proc. całej populacji kraju.

Dodatkowo Liban boryka się z kryzysem gospodarczym i spowodowanym przez niego ogromnym bezrobociem sięgającym ponad 45%. W wielu częściach kraju występują problemy z zaopatrzeniem w wodę i prąd. W październiku 2019 r. Wybuchły masowe protesty związane z planowanymi podwyżkami podatków, które przerodziły się w trwające demonstracje przeciwko korupcji i nieskuteczności kolejnych rządów.

Do tej pory w Libanie zarejestrowano ponad 5000 miejsc pracy. przypadki koronawirusa. W ostatnich tygodniach ich liczba gwałtownie wzrosła.

(mt)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *