Connect with us

Nauka

lekarz Jitendra otwiera największy w Azji „International Liquid Mirror Telescope”, nazywając go światowym punktem orientacyjnym – Dżammu Kashmir Najnowsze wiadomości | Turystyka

Published

on

lekarz  Jitendra otwiera największy w Azji „International Liquid Mirror Telescope”, nazywając go światowym punktem orientacyjnym – Dżammu Kashmir Najnowsze wiadomości |  Turystyka
Minister Unii dr. Jitendra Singh, przemawiający po otwarciu największego w Azji „International Liquid Mirror Telescope” (ILMT) w Devasthal, niedaleko Nainital, Uttarakhand, we wtorek.

Korespondent Excelsiora
NAINITAL (UTTARAKHAND), 21 marca: minister stanu Unii (niezależne stanowisko) ds. nauki i technologii; Minister Stanu (Poczta Niezależna) Nauk o Ziemi; MoS PMO, personel, skargi publiczne, emerytury, energia atomowa i przestrzeń kosmiczna, dr. Jitendra Singh otworzył dziś największy w Azji 4-metrowy „International Liquid Mirror Telescope” niedaleko tutaj, w Devasthal w stanie Uttarakhand.
Przemawiając po premierze, dr. Jitendra Singh powiedział, że to głównie patronat, promocja i priorytetyzacja premiera Narendry Modi umożliwiły i zachęciły społeczność naukową do pomyślnego wypróbowania nowych inicjatyw, jedna po drugiej, w dziedzinie nauki, technologii i innowacji, które są klasyfikowane jak klasa światowa. PM Modi nie tylko dał nam motywację do pójścia naprzód, ale także dał nam swobodę eksploracji dotychczas mniej zbadanych obszarów, takich jak Kosmos, który został otwarty dla prywatnych graczy, czy oceany Indii, których ogromne zasoby czekają na wykorzystanie.
Opisując to jako globalny kamień milowy, powiedział minister, dzisiejsze wydarzenie stawia Indie na innym i znacznie wyższym poziomie możliwości badania tajemnic nieba i astronomii oraz dzielenia się tym samym z resztą świata.
Aryabhatta Research Institute of Observational Sciences (ARIES) ogłosił, że światowej klasy 4-metrowy International Liquid Mirror Telescope (ILMT) jest teraz gotowy do badania głębokiego nieba niebieskiego. Pierwsze światło osiągnął w drugim tygodniu maja 2022 roku. Teleskop znajduje się na wysokości 2450 metrów na terenie kampusu ARIES Devasthal Observatory, autonomicznego instytutu Departamentu Nauki i Technologii (DST), Govt. z Indii w dystrykcie Nainital w stanie Uttarakhand.
Doktor. Jitendra Singh poinformował, że współpraca ILMT obejmuje badaczy z ARIES w Indiach, Uniwersytetu w Liege i Królewskiego Obserwatorium Belgii w Belgii, Obserwatorium Poznańskiego w Polsce, Instytutu Astronomicznego im. Ulugha Bega Uzbekistańskiej Akademii Nauk oraz Narodowego Uniwersytetu Uzbekistanu w Uzbekistanie, University of British Columbia, Laval University, University of Montreal, University of Toronto, York University i University of Victoria w Kanadzie. Teleskop został zaprojektowany i zbudowany przez Advanced Mechanical and Optical Systems Corporation (AMOS) Corporation oraz Centre Spatial de Lie?ge w Belgii.
Doktor. Jitendra Singh powiedział, że ILMT wykorzystuje obracające się lustro o średnicy 4 metrów wykonane z cienkiej warstwy ciekłej rtęci do zbierania i skupiania światła. Powiedział, że metaliczna rtęć ma postać płynną w temperaturze pokojowej i jednocześnie silnie odbija światło, a zatem idealnie nadaje się do formowania tego lustra. ILMT został zaprojektowany do badania pasma nieba, które przechodzi nad nim każdej nocy, umożliwiając wykrywanie przejściowych lub zmiennych obiektów niebieskich, takich jak supernowe, soczewkowanie grawitacyjne, śmieci kosmiczne i asteroidy, dodał minister.
Doktor. Jitendra Singh powiedział, że ILMT jest pierwszym teleskopem z płynnym zwierciadłem przeznaczonym wyłącznie do obserwacji astronomicznych i jest to obecnie największy teleskop z aperturą dostępny w kraju, a także pierwszy optyczny teleskop badawczy w Indiach. Skanując niebo każdej nocy, teleskop wygeneruje około 10-15 gigabajtów danych, a bogactwo danych generowanych przez ILMT pozwoli na zastosowanie algorytmów Big Data i sztucznej inteligencji/uczenia maszynowego (AI/ML), które będą zostać zaimplementowane w celu sklasyfikowania obserwowanych obiektów za pomocą ILMT.

READ  GRL wchodzi do Polski w Prologis Poznań

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *