Najważniejsze wiadomości
Legendarni władcy Piastów zamienili się w gwiazdy rocka, by wzbudzić zainteresowanie polską historią – Pierwsze wiadomości
Legendarni polscy władcy Piastów zamieniają się w gwiazdy rocka w serii teledysków, które mają wzbudzić zainteresowanie opinii publicznej najwcześniejszym okresem polskiej historii.
Rockowe teledyski w stylu MTV są częścią projektu Piast Superstars z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Każdy film opowiada historię władców dynastii Piastów we wczesnym średniowieczu.
Dr. Marcin Walkowiak z muzeum powiedział TFN: „Zdecydowaliśmy się wykorzystać muzykę rockową i gatunek teledysków do popularyzacji najwcześniejszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem życia i dokonań jej pierwszych władców”.
„Klipy to nie tylko seria dat i wydarzeń, pokazują wyzwania, przed którymi stanęli każdy z władców” – dodał.
Do tej pory nakręcono dwa teledyski. Pierwsza, „Do Kołobrzegu!”, opowiada historię ekspansji Polski na wybrzeże Bałtyku za panowania księcia Bolesława III.
W teledysku Bolesław śpiewa, scharakteryzowany przez Marka Piekarczyka: „Naszym przodkom podano słone i śmierdzące ryby, my przychodzimy po świeże, pluskające się w morzu!”
„Zaczęliśmy od ostatniego władcy wczesnych Piastów, Bolesława III, bo wiemy o nim i jego wyczynach więcej niż ktokolwiek inny” – powiedział dr. Walkowiaka.
Bolesława III. był ostatnim władcą przed, jak to nazywają historycy, rozdrobnieniem Polski, kiedy to kraj został podzielony na księstwa i podzielony między synów Bolesława, aby bracia nie zabijali się nawzajem o pierwsze miejsce.
Strategia zawiodła spektakularnie i Polska musiała poczekać do XIV wieku, kiedy Władysław Łokietek zjednoczył niektóre księstwa w zrewitalizowane państwo.
Film miał swoją premierę na YouTube i Facebooku w ten czwartek.
Tymczasem drugi film z legendarnym pierwszym władcą Polski Mieszkiem I zostanie wyemitowany w sobotni wieczór.
Akcja „Czy powinienem wejść do wody” rozgrywa się przed słynnym chrztem Mieszka w 966 r., który poprowadził Polskę na drogę rzymskiego chrześcijaństwa, z którego nigdy nie opuściła.
Mieszko walczy w nim z decyzją nie tylko osobistą, ale i bardzo ważną dla Polski.
Dr. Walkowiak powiedział: „Czasy się zmieniają, ale wyzwania i wybory, przed którymi stają ludzie, są zawsze takie same. Widać to wyraźnie w decyzjach, jakie musieli podjąć wcześni Piastowie. Bolesław i czy powinien poszerzyć to, co już miał, a Mieszko czy powinien zostać chrześcijaninem.”
Muzeum planuje teledyski do wszystkich władców Polski, w tym książąt i niektórych królów, aż do Bolesława III.
Jak dotąd reakcja użytkowników mediów społecznościowych była pozytywna. Użytkownik YouTube Aleksandra Gross-mikolajczyk napisała: „Świetna robota 🙂 Nie mogę się już doczekać następnego.” Natomiast GolemMolem po prostu napisał: „Kozak!!!”
Muzykę i tekst dwóch pierwszych pieśni napisali Tomasz Citak i Michał Pilas z Muzeum Gnieźnieńskiego.
Jednak niektóre słowa pochodzą od Galla Anonimowego, pierwszego kronikarza wczesnej Polski na dworze Bolesława III.
W projekt zaangażowani są wybitni polscy muzycy, m.in. Dariusz Malejonek z Maleo Reggae Rockers, wokalista i autor tekstów Marek Piekarczyk oraz Ewa Pitura z folkowo-rockowego zespołu Percival Schuttenbach.
Zdjęcia miały miejsce na plaży w Kolbergu do filmu o Bolesławie III oraz w Teatrze Fredry w Gnieźnie do filmu o Mieszka I.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.