Gospodarka
Last Energy realizuje plany budowy 10 małych modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, aby wzmocnić długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski
Amerykańska firma jądrowa chce współpracować z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną przy rozbudowie energetyki jądrowej w Polsce
WASZYNGTON, 29 lipca 2022 (GLOBE NEWSWIRE) — ostatnia energia, która projektuje, produkuje i sprzedaje nowy, w pełni modułowy Mały Reaktor Jądrowy (SMR), ogłosił dziś porozumienie z Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) w sprawie zwiększenia energetyki jądrowej w Polsce. Last Energy opracuje 10 małych reaktorów modułowych w LSSE, aby zasilić dynamicznie rozwijającą się działalność przemysłową w regionie.
Porozumienie między Last Energy i LSSE oznacza znaczący krok w kierunku powszechnego wdrożenia SMR, co stanowi ponad 1 miliard USD inwestycji i ponad 5 miliardów USD sprzedaży energii. LSSE to ośrodek przemysłowy w jednym z najszybciej rozwijających się regionów Polski. W specjalnej strefie ekonomicznej działa ponad 75 firm i ponad 16 000 miejsc pracy. 10 elektrowni dostarczy 200 MW mocy do regionu, zapewniając stabilną, tanią i zeroemisyjną energię firmom w specjalnej strefie ekonomicznej.
Porozumienie to oznacza nieustanną dynamikę Last Energy w regionie. W czerwcu podczas 590. Kongresu Ostatnia Energia ogłoszony Porozumienie z Grupą Enea, liderem polskiej energetyki, mające na celu przyspieszenie rozwoju SMR Last Energy w Polsce i zwiększenie dostępu do czystej, przystępnej cenowo energii. Podczas tego wydarzenia Last Energy spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, kiedy obaj uzgodnili wkład energetyki jądrowej w polskie cele energetyczne i klimatyczne.
„Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których Last Energy planuje wdrożyć naszą technologię SMR” – powiedział Damian Jamroz, Dyrektor Generalny Last Energy Polska. „Cieszymy się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wyraziła zainteresowanie ulokowaniem na swoim terenie jednej z planowanych inwestycji oraz zamiar podpisania długoterminowej umowy na produkowaną energię. Teraz zacznijmy identyfikować potencjalne lokalizacje. Naszym celem jest wspieranie procesu dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego polskiemu przemysłowi i społeczeństwu.”
Model biznesowy Last Energy ma na celu uczynienie energii jądrowej bardziej dostępnej, przystępnej cenowo i szybszej do wdrożenia. W tym celu firma oferuje swoim klientom pełny cykl rozwoju projektów jądrowych, obejmujący projektowanie, budowę, finansowanie, serwis i likwidację. Elektrownia Spółki wykorzystuje sprawdzony ciśnieniowy reaktor wodny oraz w pełni modułową konstrukcję elektrowni, unikalne podejście, które radykalnie skraca czas i koszty budowy elektrowni jądrowych, zapewniając jednocześnie czystą moc przy obciążeniu podstawowym.
– Dużo mówi się o globalnych problemach z niedoborami energii – powiedział Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. „Potencjalni inwestorzy coraz częściej stają w obliczu braku dostępności energii i gazu w wymaganych ilościach. Projekt ten umożliwiłby bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk w strefie. Nie tylko robimy kolejny krok w kierunku zielonej energii, ale także w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego”.
SMR mają ogromny potencjał, aby pomóc polskiemu sektorowi energetycznemu osiągnąć cele związane z niezawodnością i bezpieczeństwem energetycznym. Cele te stały się jeszcze pilniejsze ze względu na wysokie ceny energii, ograniczony dostęp do paliw kopalnych i ograniczoną dostępność energii elektrycznej w sieci energetycznej. Reaktory Last Energy zapewnią czystą, niezawodną moc przy obciążeniu podstawowym do zasilania sektora przemysłowego w LSSE. Last Energy będzie również współpracować z DB Energy, wiodącą firmą świadczącą usługi energetyczne, w celu rozwoju tej infrastruktury. Wspólnie obie firmy dostarczą klientom kompleksowy produkt, który pozwoli osiągnąć zerową emisję i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne.
„Na całym świecie stoimy w obliczu pilnej potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego bez narażania naszych postępów w działaniach na rzecz klimatu” – powiedział Bret Kugelmass, założyciel i dyrektor generalny Last Energy. „Energetyka jądrowa oferuje krajom potężną strategię osiągnięcia obu. Dzisiejsze porozumienie jest kluczowym krokiem w dostarczaniu stabilnej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii do Polski oraz tworzeniu bardzo potrzebnego modelu pogodzenia celów bezpieczeństwa energetycznego z celami klimatycznymi dla sektora przemysłowego.
O ostatniej energii
Last Energy tworzy nowy system rozwoju i dostaw małych modułowych elektrowni jądrowych. Łącząc sprawdzoną technologię reaktora z unikalnym modelem dostawy i w pełni modułową konstrukcją zakładu, Last Energy ma na celu dekarbonizację wytwarzania energii i poprawę dostępu do czystej, przystępnej cenowo energii.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”