Gospodarka
Kto nadal kupuje rosyjską ropę?
Australia, Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone zakazały kupowania rosyjskiej ropy po inwazji Moskwy na Ukrainę, ale 27 członków Unii Europejskiej pozostaje podzielonych.
Polska i kraje bałtyckie popierają ograniczenia, ale Niemcy ostrzegają przed decyzjami, które mogą jeszcze bardziej podnieść ceny energii i spowodować recesję gospodarczą, podczas gdy Węgry się im sprzeciwiają.
Embargo UE wymagałoby jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich.
Ponieważ debaty polityczne trwają, wielu nabywców w Europie dobrowolnie unika rosyjskiej ropy, aby uniknąć uszczerbku na reputacji lub ewentualnych problemów prawnych.
Niemcy już zmniejszyły swoją zależność od rosyjskich dostaw energii, a rosyjska ropa stanowi 25% całkowitego importu, w porównaniu z 35% przed inwazją, powiedział w piątek 25 marca minister gospodarki Robert Habeck.
Federalne Ministerstwo Gospodarki chce do lata zmniejszyć o połowę zależność kraju od rosyjskiej ropy. Lustro Magazyn podał w piątek.
Jednak Indie i Chiny, które odmówiły potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mogą zwiększyć produkcję produktów rafineryjnych i importować więcej rosyjskich beczek w perspektywie krótko- i średnioterminowej, twierdzą analitycy.
Głównymi odbiorcami rosyjskiej ropy naftowej są:
Neftokhim Burgas
Bułgarska rafineria należąca do rosyjskiego koncernu Łukoil, w której rosyjska ropa naftowa stanowi około 60% całkowitych przychodów, kontynuuje rafinację rosyjskiej ropy naftowej.
Miro
W największej niemieckiej rafinerii Miro, która w 24% należy do Rosnieftu, rosyjska ropa nadal stanowi około 14% zapotrzebowania.
PCK Schwedt
Niemiecka rafineria, w 54% należąca do Rosnieftu, odbiera ropę ropociągiem „Przyjaźń”.
Leuna
Rafineria śródlądowa Leuna we wschodnich Niemczech, będąca w większości własnością TotalEnergies, jest również zaopatrywana w rosyjską ropę rurociągiem Drużba.
Grecka ropa naftowa
Największa rafineria ropy naftowej w Grecji jest uzależniona od rosyjskiej ropy naftowej w około 15% zużycia. Firma zabezpieczyła dodatkowe przesyłki z Arabii Saudyjskiej na początku tego miesiąca.
ISAB
Największa włoska rafineria, należąca do kontrolowanej przez Łukoil spółki Litasco SA z siedzibą w Szwajcarii, przetwarza ropę rosyjską i nierosyjską.
MOL
Węgierski koncern naftowy, który eksploatuje trzy rafinerie w Chorwacji, na Węgrzech i na Słowacji, będzie nadal zaopatrywany przez rurociąg Drużba. Węgry sprzeciwiają się sankcjom na rosyjską ropę i gaz.
Rafineria Zelandia
Holenderska rafineria, w 45% należąca do Łukoilu, odmówiła komentarza, czy używa rosyjskiej ropy.
Rafineria Rotterdam
Exxon Mobil odmówił komentarza na temat tego, czy jego holenderska rafineria w Rotterdamie wykorzystuje rosyjską ropę.
Ropa naftowa Hindustanu
Według źródeł handlowych, państwowa rafineria w Indiach w zeszłym tygodniu kupiła 2 miliony baryłek rosyjskiego Uralu do wysyłki w maju.
Indyjska Korporacja Naftowa
Największa indyjska rafineria kupiła 23 marca od Vitolu 3 miliony baryłek Uralu z dostawą w maju, podają źródła handlowe. To drugi zakup Uralu przez MKOl od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.
Energia Nayary
Prywatna indyjska rafineria, częściowo należąca do rosyjskiej Rosniefti, po rocznej przerwie kupiła rosyjską ropę, kupując około 1,8 miliona baryłek Uralu od firmy Trafigura.
Poniżej wymieniono tych, którzy przestali kupować rosyjską ropę:
bp
Brytyjski koncern naftowy, który pozbywa się swoich udziałów w Rosniefti, nie będzie zawierał nowych umów z rosyjskimi firmami na załadunek w rosyjskich portach, chyba że jest to „niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw”.
Eneos
Największa japońska rafineria przestała kupować ropę z Rosji, a niektóre dostawy podpisane w ramach wcześniejszych umów dotrą do Japonii około kwietnia.
Eni
Koncern energetyczny, 30,3% należący do włoskiego rządu, wstrzymuje zakupy rosyjskiej ropy.
W niemieckiej rafinerii Bayernoil, w której udziały mają Eni i Rosnieft, nie jest wykorzystywana rosyjska ropa.
równoznaczny
Norweska firma energetyczna, będąca większościowym państwem, wstrzymała handel rosyjską ropą, zmniejszając działalność w tym kraju.
GALP
Portugalski koncern naftowo-gazowy zawiesił wszelkie nowe zakupy produktów naftowych od Rosji lub rosyjskich firm.
gniazdo
Fińska rafineria ma kontrakty na ropę z Rosją do końca roku, ale nie podpisuje nowych kontraktów na dostawy.
PCN Orlen
Największa polska rafineria nie kupiła na rynku spotowym ropy Ural od początku wojny na Ukrainie, poinformowała w piątek firma, a ostatnio kupiła część dostaw z Norwegii.
Jednak firma, która prowadzi rafinerie na Litwie, w Polsce iw Czechach, kupuje ropę na podstawie wcześniej podpisanych długoterminowych umów dostawczych z rosyjskimi firmami Rosnieft’ i Tatnieft’.
preem
Największa szwedzka rafineria, należąca do saudyjskiego miliardera Mohammeda Husseina al-Amoudiego, „wstrzymała” nowe zamówienia na rosyjską ropę, które stanowiły około 7% jej zakupów, zastępując je beczkami z Morza Północnego.
Repsol
Hiszpańska firma przestała kupować rosyjską ropę na rynku spot.
rękaw
Największy na świecie handlarz ropą przestanie kupować rosyjską ropę i stopniowo wycofuje swoje udziały we wszystkich rosyjskich węglowodorach.
Suma energii
Francuski koncern naftowy nie podpisze żadnych nowych umów i obiecuje zaprzestać kupowania rosyjskiej ropy i produktów naftowych do końca tego roku.
Energia Varo
Szwajcarska rafineria, która jest właścicielem 51,4% niemieckiej rafinerii Bayernoil, poinformowała, że nie planuje żadnych nowych umów na zakup rosyjskiej ropy.
– Rappler.com
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”