Nauka
Księżyc „rdzewieje”, a naukowcy są oszołomieni
W nowo opublikowanym badaniu zauważono, że księżyc rdzewieje, pozostawiając ekspertów zdziwionych odkryciem.
Badania opublikowane w Postęp naukowyzauważa, że rdza może być skutkiem wody odkrytej na Księżycu, ale nadal jest szokująca, biorąc pod uwagę brak tlenu i wody na ziemskim satelicie.
„To bardzo zagadkowe” – powiedział główny autor badania, Shuai Li z University of Hawaii komunikat. „Księżyc to straszne środowisko, w którym tworzy się hematyt”.
MASYWNE LAWY NA MARSIE I KSIĘŻYCU MOGĄ BYĆ DOMEM ŻYCIA, NAUKOWCY ZNAJDUJĄ
Li przyglądał się danym z JPL Moon Mineralogy Mapper, gdy badacz zdał sobie sprawę, że instrument wykrył „widma – lub światło odbijające się od powierzchni – które ujawniły, że bieguny Księżyca mają zupełnie inny skład niż reszta” – dodaje oświadczenie.
Powierzchnie polarne pokazały widma, które pasowały do mineralnego hematytu (Fe2O3), zgodnie z abstraktem badania.
„Chociaż spekulowano, że procesy utleniania zachodzą na powierzchni Księżyca i tworzą minerały zawierające żelazo żelazo, jednoznaczne wykrycie minerałów żelazowych tworzących się w warunkach silnie redukujących na Księżycu pozostaje nieuchwytne” – napisali naukowcy w streszczeniu badania. „Nasze analizy danych Moon Mineralogy Mapper pokazują, że hematyt, minerał żelazowy, jest obecny na dużych szerokościach geograficznych na Księżycu, głównie związany ze szczytami topograficznymi skierowanymi na wschód i równik, i jest bardziej rozpowszechniony w pobliżu niż na dalekiej stronie ”.
Rdza, znana również jako tlenek żelaza, nadaje Marsowi czerwonawy kolor.
„Na początku całkowicie w to nie wierzyłam. Nie powinno to istnieć, biorąc pod uwagę warunki panujące na Księżycu” – dodała współautorka badania, planetolożka NASA JPL, Abigail Fraeman. „Ale odkąd odkryliśmy wodę na Księżycu, ludzie spekulowali, że może istnieć większa różnorodność minerałów, niż nam się wydaje, gdyby ta woda zareagowała ze skałami”.
Ponieważ na Księżycu nie ma atmosfery, a na Księżycu nie ma wiatru słonecznego, który dostarcza wodór – który powinien działać jako „reduktor” zapobiegający utlenianiu – naukowcy są zaskoczeni tym, skąd pochodzi rdza. Uważają jednak, że może pochodzić z Ziemi, biorąc pod uwagę, że Księżyc ma „śladowe ilości tlenu” dzięki ziemskiemu polu magnetycznemu.
Odkryty hematyt nie znajduje się w pobliżu żadnego z lodu wodnego odkrytego do tej pory na Księżycu, co dodatkowo komplikuje odkrycia. Naukowcy zasugerowali, że cząsteczki pyłu uderzające w Księżyc mogą uwolnić cząsteczki wody do interakcji z hematytem, ale potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy to prawda.
„Możliwe, że małe kawałki wody i cząsteczki pyłu powodują rdzewienie żelaza w tych ciałach” – wyjaśnił Fraeman.
„To odkrycie zmieni naszą wiedzę o polarnych regionach Księżyca” – dodał Li w innym komunikat. „Ziemia mogła odegrać ważną rolę w ewolucji powierzchni Księżyca”.
KSIĘŻYC JEST O WIELE MŁODSZY, NIŻ W PIERWSZYM WIERZYKU, MÓWI NOWE BADANIE
Księżyc był źródłem fascynacji ludzkości przez eony i od czasów Apollo misjach kosmicznych w połowie XX wieku wiedza ludzkości o naszym niebiańskim satelicie znacznie wzrosła.
Naukowcy dowiedzieli się niedawno, że księżyc traci wodę kiedy meteoroidy uderzają w jego powierzchnię, według badania opublikowanego w marcu 2019 roku.
Misja NASA ARTEMIS ujawniła również, że wiatry słoneczne silnie wpływają na powierzchnię Księżyca i wystawiają ją na promieniowanie słoneczne, pozostawiając blizny na powierzchni, podobne do „oparzenia słonecznego”, ze względu na słabe pole magnetyczne Księżyca.
Odrębne badanie opublikowane w sierpniu 2019 r zasugerował Księżyc był o 100 milionów lat starszy niż wcześniej sądzono, opierając swoje odkrycia na analizie księżycowych skał zrobionych przez astronautów Apollo.
Badanie opublikowane w styczniu 2019 r zasugerował że 4,1 miliarda lat kawałek Ziemi mógł zostać znaleziony i wykopany na księżyc przez astronautów Apollo.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”