Nauka
Książę William zachwyca fanów, jedząc w restauracji „queer space” w Polsce: „Kochamy sojusznika”
książę William zaskoczył niczego niepodejrzewających klientów Butero Bistro w Polska kiedy zatrzymał się na coś do jedzenia w środę wieczorem.
O książę Walii jadł w warszawskiej restauracji, która określana jest jako „queerowa przestrzeń z komfortowym jedzeniem” wraz z pracownikami Pałacu Kensington podczas podróży do Polski, gdzie spotkał się z wojska brytyjskie i polskie zaparkowany w pobliżu granicy z Ukrainą.
Zdjęcia zrobione w Butero pokazało księcia ubranego swobodnie w zapinaną na guziki koszulę, gdy siedział przy stole z urzędnikami pałacowymi, gdy pracownik restauracji pochylił się, by przyjąć zamówienie Williama. Według codzienna poczta, król zamówił kanapkę w chałce za 7,5 funta (9,22 dolara), czyli polską kanapkę z szarpaną wieprzowiną, podawaną z frytkami i majonezem czosnkowym.
Źródło powiedziało gazecie, że książę William poprosił personel Pałacu Kensington na kolację w lokalnej restauracji, którą zarezerwowali w pobliżu. rozmawiając z codzienna poczta, właściciel restauracji Paweł Zasim powiedział, że „absolutnie nie mieli pojęcia”, że książę przyjedzie.
„Mieliśmy zarezerwowany stolik dla 12 osób na nazwisko Daisy” – powiedział Zasim. „Ale wtedy wyszedł ochroniarz i powiedział, że to nie będzie przyjęcie urodzinowe Daisy, a potem wszedł książę William.
„Mówili, że dobrze się bawili, spędzili tu trzy godziny z innymi gośćmi, którzy już tu byli” – dodał Zasim. „Zjadł naszą kanapkę w plecionej bułce z szarpaną wieprzowiną. I zjadł to wszystko, więc chyba mu smakowało.
Butero Bistro jest reklamowane w Internecie jako „queerowa przestrzeń z wygodnym jedzeniem”. Od otwarcia w listopadzie ubiegłego roku warszawska restauracja organizuje wieczory karaoke dla lokalnych drag queens i promuje się jako LGBTQ+-przyjazny obiekt. Na zewnątrz restauracji wisi tęczowy neon, a jej logo składa się z kolorów tęczy.
Konserwatywny rząd Polski uczynił z tego wschodnioeuropejskiego kraju jeden z najmniej przyjaznych LGBTQIA krajów w Unii Europejskiej. według 2022 ILGA-Europa Według raportu Polska nie uznaje małżeństw osób tej samej płci, a raport ostrzega, że „coraz więcej polskich osób LGBTQ opuszcza kraj w miarę pogarszania się sytuacji politycznej”.
Źródło powiedziało Codzienna poczta: „To cenne, że wspierał społeczność tak maltretowaną przez obecne władze w Polsce”.
Chociaż rodzina królewska nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w sprawie wizyty księcia Williama w restauracji dla queer, wielu fanów uznało ten moment zarówno za miły gest, jak i subtelne oświadczenie przeciwko polskiej ideologii anty-LGBTQ+.
„Kochamy sojusznika” – napisała jedna osoba na Twitterze.
„Składa oświadczenie przeciwko polskim ustawom anty-LGBTQ” – powiedziała inna osoba.
Warszawska restauracja, w której książę William jadł obiad w środę wieczorem, została przekształcona w nieoficjalne sanktuarium z okazji królewskiej wizyty. W filmie opublikowanym na Butero’s Instagram page w czwartek, widać pracownika przyklejającego tabliczkę z napisem „Prince William” na oparciu krzesła, na którym siedział niecały dzień temu.
„My też jesteśmy zaskoczeni, ale gdzie indziej czułby się dobrze i bezpiecznie, jak nie w naszej queerowej i pełnej miłości przestrzeni?” restauracja podpisała swój post na Instagramie, tłumacząc. „Robiliśmy to, co potrafimy najlepiej – karmiliśmy. A reszta to historia”.
Przez lata książę William często wyrażał swoje poparcie dla społeczności LGBTQ+. W 2016 roku obecnie książę Walii przeszedł do historii jako pierwszy członek rodziny królewskiej bycie fotografowanym na okładkę gejowskiego magazynu. Pozując do okładki z lipca 2016 r Postawajeden z wiodących brytyjskich magazynów gejowskich, Prince William wykorzystał ten artykuł do zwrócenia uwagi na kwestie homofobicznego, bifobicznego i transfobicznego zastraszania oraz trwałych konsekwencji dla zdrowia psychicznego wypowiedzi LGBTQfobicznych.
Na Brytyjskie nagrody LGBT 2017, książę William został sprzymierzeńcem roku w kategorii heteroseksualnych celebrytów i wykorzystał swoje przemówienie, aby ponownie potępić homofobiczne zastraszanie. „W ciągu ostatnich kilku lat współczułem temu, co możemy zrobić, aby chronić ludzi przed zastraszaniem, szczególnie w Internecie” – powiedział w nagranym wcześniej filmie. „Dzięki tej pracy natknąłem się na wiele tragicznych historii o młodych osobach LGBT, które niestety czuły, że nie są w stanie poradzić sobie z nadużyciami i dyskryminacją, z jakimi spotykają się w życiu”.
Ówczesny książę Cambridge rozszerzył nawet swoje wsparcie dla społeczności LGBTQ+ na swoje dzieci, po tym jak powiedział Albert Kennedy Trust w 2019 roku, że będzie w pełni wspierać swoje dzieci gdyby mieli ujawnić się jako geje. Zapytany przez organizację charytatywną, jak zareagowałby na to, że jego dzieci są LGBTQ+, odpowiedział: „Myślę, że tak naprawdę nie zaczynasz o tym myśleć, dopóki nie zostaniesz rodzicem i myślę – oczywiście, absolutnie w porządku”.
„Jedyną rzeczą, która mnie niepokoi, jest to, jak oni, a zwłaszcza role, które odgrywają moje dzieci, to jak to będzie interpretowane i postrzegane” – dodał. „Martwię się, jak wszyscy inni zareagują i odbiorą to, a wtedy będzie na nich wywierana presja”.
Książę Walii przybył do Polski w środę, aby pokazać wsparcie Wielkiej Brytanii dla wysiłków tego kraju na pierwszej linii pomocy uchodźcom wysiedlonym przez wojnę rosyjską na Ukrainie. Książę spotkał się z żołnierzami brytyjskimi w Rzeszowie, mieście w południowo-wschodniej Polsce, gdzie dziękowali żołnierzom za „obronę naszych wolności” i „pilnowanie” ukraińskiego kryzysu uchodźczego.
Przemawiając do brytyjskich i polskich żołnierzy, William powiedział: „Chciałem tylko przybyć tutaj osobiście, aby podziękować za wszystko, co robicie, zapewnianie wszystkim bezpieczeństwa tutaj i pilnowanie tego, co się dzieje.
„Więc wielkie dzięki za to, co robicie na co dzień” – dodał. „Wykonujecie tutaj bardzo ważną pracę, a obrona naszych wolności jest bardzo ważna, a wszyscy w domu w pełni was popierają”.
W czwartek książę złożył wieniec na pl Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, oddając jednocześnie hołd poległym w minionych wojnach. Zmarła królowa Elżbieta II i książę Edynburga złożyli wieniec na grobie podczas swojej wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.
Książę William spotkał się także z polskim prezydentem Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim i odwiedził lokalną jadłodajnię, aby porozmawiać z ukraińskimi uchodźcami. To pierwsza podróż Williama do Polski od czasu jego wizyty w 2017 roku wraz z żoną, księżną Walii.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”