Sport
Książę William składa niespodziewaną wizytę wojskom brytyjskim w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą
The książę Walii powiedział dziękuję brytyjski Wojska stacjonujące około godziny jazdy od granicy z Ukrainą, aby „bronić naszych wolności”, gdy rozpoczął niespodziewaną podróż do Polski Polska.
William powiedział żołnierzom w bazie wojskowej obrony powietrznej w Rzeszowie na południowym wschodzie Polski, że ich zadaniem jest „pilnowanie” sytuacji Ukraina jest „naprawdę ważny”.
Po przybyciu do bazy w środę po południu, królowi – ubranemu niedbale w czarną puchową kurtkę i spodnie – pokazano wyrzutnię rakiet.
40-letni William powiedział, że dwudniowa wycieczka pozwoli mu osobiście podziękować żołnierzom i złożyć hołd „inspirującemu człowieczeństwu Polaków”, którzy pomagają ukraińskim uchodźcom.
Powiedział do żołnierzy: „Chciałem tylko przyjść tutaj osobiście, aby podziękować wam za wszystko, co robicie, zapewniając wszystkim bezpieczeństwo tutaj i pilnując, co się dzieje.
„Więc wielkie dzięki za to, co robisz każdego dnia”.
Pierwszy w kolejce do tronu dodał: „Wykonujecie tutaj naprawdę ważną pracę, a obrona naszych wolności jest naprawdę ważna i wszyscy w domu naprawdę was wspierają”.
Baza, złożona z koalicji wojsk brytyjskich, polskich i amerykańskich, pomaga wspierać Ukrainę.
Major Richard Kaye, witając księcia, powiedział: „Jesteśmy tutaj, aby chronić krytyczną infrastrukturę narodową w regionie.
„Jesteśmy absolutnie zaszczyceni, że możemy gościć Jego Królewską Wysokość Księcia Walii i jesteśmy zaszczyceni, że został wybrany, aby nas odwiedzić”.
Wilhelm odwiedził także polskich żołnierzy stacjonujących w 3 Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.
Po przybyciu księcia powitał minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak.
Błaszczak podziękował za współpracę wojsk brytyjskich i polskich.
Następnie Williamowi pokazano polski samobieżny system artyleryjski haubic z brytyjską wieżą.
Major Przemysław Garema, lat 35, zawodowy żołnierz brygady, powiedział: „To bardzo ważny sprzęt, który Polska przekazała Ukrainie na początku wojny, dostarczyliśmy wtedy kilka baterii.
„Wyszkoliliśmy ukraińskich żołnierzy, aby nauczyli ich, jak go używać”.
William uda się później do ośrodka recepcyjnego w Warszawie, aby spotkać się z ukraińskimi uchodźcami, którzy uciekli i znaleźli schronienie w polskiej stolicy.
Po wylądowaniu w Warszawie powiedział: „Wspaniale jest być z powrotem w Polsce.
„Nasze narody mają silne więzi. W miarę jak będziemy wspólnie pracować na rzecz narodu ukraińskiego i jego wolności, które są także wolnościami naszymi i waszymi, więzi te zostaną jeszcze bardziej wzmocnione.
„Jestem tutaj, ponieważ chcę osobiście podziękować polskim i brytyjskim żołnierzom współpracującym w ścisłym i żywotnym partnerstwie.
„Chcę też oddać hołd inspirującemu człowieczeństwu Polaków. Otworzyliście wasze serca i domy.
„Odwiedziłem więc Rzeszów dzisiejszego popołudnia, aby poznać stacjonujące tam wojska, wysłuchać ich historii i rozpoznać ich obowiązek.
„Uderzyła mnie ich pasja i wspólna determinacja w obronie naszych wspólnych wolności”.
Ośrodek przyjmuje około 300 niedawno przybyłych do kraju kobiet i dzieci, zapewnia mieszkańcom dwa posiłki dziennie, oferuje lekcje języka polskiego, pomoc w znalezieniu zatrudnienia, plac zabaw dla dzieci, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z kickboxingu.
William usłyszy od mieszkańców o ich doświadczeniach przed spotkaniem z wolontariuszami.
Mówił, że chce „podkreślić” swoje nieustające wsparcie i wdzięczność dla narodu polskiego.
W czwartek książę spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim i odwiedzi lokalną halę gastronomiczną, aby porozmawiać z uchodźcami z Ukrainy.
Złoży też wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza, pomnikiem poświęconym polskim żołnierzom poległym w konfliktach zbrojnych.
Królowa Elżbieta II i książę Edynburga złożyli wieniec podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.
To pierwsza podróż Williama do Polski od czasu, gdy był tam z żoną, księżną Walii, w 2017 roku.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”