Connect with us

Świat

Książę Karol spotyka ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie

Published

on

Książę Karol spotyka ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie
W 1994 r. wkroczyli ekstremiści Hutu Rwanda Mniejszości etniczne Tutsi i umiarkowani Hutu padli ofiarą trzymiesięcznego szału zabijania, w którym zginęło około 800 000 osób, chociaż lokalne szacunki są wyższe.

W piwnicy pod kościołem, który teraz jest pomnikiem ludobójstwa z 1994 roku, nad trumną kobiety z tej samej grupy etnicznej, która zmarła po akcie barbarzyńskiej przemocy seksualnej, wiszą czaszki nieznanych mężczyzn Tutsi.

Atakujący wzięli na cel kościoły takie jak ten na obrzeżach stolicy, Kigali. Według dyrektora miejsca pamięci Rachel Murekatete w ciągu dwóch dni zginęło tu ponad 10 000 osób. Masowy grób za budynkiem jest miejscem ostatniego spoczynku ponad 45 000 mieszkańców, którzy zginęli w wyniku przemocy.

Książę Karol był wyraźnie poruszony, gdy oprowadzono go po terenie kościoła, gdzie ciała znalezione gdzie indziej są nadal zabierane, podczas gdy byli napastnicy identyfikują inne miejsca pochówku w ramach procesu pojednania, który rozpoczął się w 1999 roku.

Brytyjski następca tronu jest w Rwandzie jeszcze w tym tygodniu na szczycie Wspólnoty Narodów.

Po pokazaniu grobu 73-letni król złożył wieniec ku czci pochowanych tu ofiar. Na jego karcie notatka króla w miejscowym języku Kinyarwanda: „Zawsze będziemy pamiętać niewinne dusze zabite w ludobójstwie Tutsi w kwietniu 1994 roku. Bądź silna Rwandzie. Karola.

Następnie król odwiedził wioskę pojednania Mbyo, jedną z ośmiu podobnych wiosek w Rwandzie, gdzie obok siebie żyją ocaleni z ludobójstwa i sprawcy. Sprawcy publicznie przepraszają za swoje zbrodnie, a ci, którzy przeżyli, wyznają przebaczenie.

Książę Karol patrzy na czaszki ofiar masakry.
Książę Karol spotyka ocalałego z ludobójstwa w Wiosce Pojednania Mybo.

Pierwszy dzień jego wizyty w Rwandzie był mocno skupiony na dowiedzeniu się więcej o masakrach sprzed prawie trzech dekad. Rwandyjski piłkarz i ocalały z ludobójstwa Eric Murangwa zachęcał księcia do włączenia Nyamaty podczas jego trzydniowej wizyty w kraju.

„Obecnie żyjemy w tym, co nazywamy „końcową fazą ludobójstwa”, która jest zaprzeczeniem. A dla kogoś takiego jak książę Karol, aby odwiedzić Rwandę i odwiedzić pomnik… pokazuje, jak kraj zdołał podnieść się z tej przerażającej przeszłości” – powiedział CNN na początku tego miesiąca podczas przyjęcia w Pałacu Buckingham, w którym wzięli udział ludzie z całego świata. obchodzono Rzeczpospolitą.

READ  Prokurator twierdzi, że mężczyzna aresztowany we Francji pod zarzutem morderstwa żony i czwórki dzieci | Wiadomości kryminalne

Wcześniej w środę książę Karol i Camilla, księżna Kornwalii, spotkali się z prezydentem Rwandy Kagame i pierwszą damą Jeannette Kagame oraz odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Ludobójstwa Kigali w Gisozi, gdzie pochowanych jest ćwierć miliona osób.

„Ten pomnik jest miejscem pamięci, miejscem, w którym ocaleni i odwiedzający składają hołd ofiarom ludobójstwa Tutsi” – mówi Freddy Mutanguha, dyrektor miejsca i sam ocalały z ludobójstwa. „Pod tym pomnikiem pochowano ponad 250 000 ofiar, a ich ciała zebrano w różnych miejscach… i w tym miejscu [has] stać się miejscem docelowym dla naszych bliskich, naszych rodzin.”

Freddy Mutanguha, ocalony z ludobójstwa, dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Ludobójstwa w Kigali.

Jedna z tych rodzin jest jego własna, która kiedyś mieszkała w mieście Kibuye w zachodniej prowincji kraju.

Mutanguha powiedział CNN, że słyszał, jak napastnicy mordowali jego rodziców i rodzeństwo podczas ludobójstwa, mówiąc: „Ukryłem się, ale rzeczywiście słyszałem ich głosy, dopóki nie skończyli”. Przeżyłam z siostrą, ale straciłam też cztery siostry”.

Clarence House nie kwestionuje raportu, że książę Karol uważa brytyjski plan wysłania migrantów do Rwandy za „przerażający”.

Utrzymanie jej żywej pamięci jest teraz głównym motywem jego misji pod pomnikiem.

„To bardzo ważne miejsce dla mnie jako ocalałego, ponieważ oprócz pochowania naszej rodziny, moja matka jest tutaj w jednym z masowych grobów, jest to dla mnie dom, ale także [it’s] miejsce, w którym pracuję i czuję tę odpowiedzialność. Jako ocalały muszę podnieść głos, muszę powiedzieć prawdę o tym, co stało się z moją rodziną, moim krajem i Tutsi” – kontynuuje.

Groby w Kigali Memorial ofiar ludobójstwa w Rwandzie z 1994 roku.
Camilla, księżna Kornwalii, odwiedza Miejsce Pamięci o Ludobójstwie w Kigali.

Mutanguha chciał powitać księcia Karola, aby dowiedzieć się więcej o tym, co się tutaj wydarzyło, i pomóc przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu w Internecie ze strony osób zaprzeczających ludobójstwu, które porównuje do negacji Holokaustu.

Hostel, w którym mieszkali ocaleni z ludobójstwa w Rwandzie, przygotowuje się do przyjęcia osób deportowanych z Wielkiej Brytanii

„To mnie naprawdę martwi, bo kiedy doszło do Holokaustu, ludzie nie wyciągnęli wniosków z przeszłości. Kiedy doszło do ludobójstwa na Tutsi, widać negujących ludobójstwo… głównie tych, którzy popełnili ludobójstwo – myślą, że mogą to powtórzyć, ponieważ nie ukończyli pracy. Jeśli więc opowiem tę historię, pracuję tutaj i przyjmę gości, prawdopodobnie możemy sprawić, że „nigdy więcej” stanie się rzeczywistością”.

"Hotel Rwanda"  Bohater filmu Paul Rusesabagina aresztowany

Rzecznik Clarence House powiedział, że para królewska była pod wrażeniem tego, jak ważne jest, aby nigdy nie zapominać o okropnościach przeszłości. „Ale byli też głęboko poruszeni, gdy słuchali ludzi, którzy znaleźli sposób na życie, a nawet wybaczenie najbardziej przerażających zbrodni” – dodali.

READ  Rosyjski następca McDonalda, Uncle Vanya, ma bardzo znane logo

Książę Karol przybył do Rwandy we wtorek wieczorem – pierwszy członek rodziny królewskiej, który odwiedził kraj. Jest w Kigali, reprezentując królową na spotkaniu szefów rządów Wspólnoty Narodów (CHOGM).

Spotkanie odbywa się zwykle co dwa lata, ale zostało dwukrotnie przełożone z powodu pandemii. To pierwszy CHOGM, w którym uczestniczył, odkąd został wybrany kolejnym liderem organizacji na spotkaniu w 2018 roku.

Królewska wyprawa do Kigali nadchodzi jednak w nieco niezręcznym momencie, gdy w domu wybuchło oburzenie z powodu radykalnego planu rządu brytyjskiego, by wysłać azylantów do Rwandy.

Rząd brytyjski ogłosił porozumienie z krajem Afryki Wschodniej w kwietniu, ale pierwszy lot tydzień temu został uziemiony po 11-godzinnej interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson również weźmie udział w Szczycie Przywódców Wspólnoty Narodów i ma spotkać się z księciem Karolem w piątek rano.

Subskrybuj królewskie wiadomości CNNcotygodniowy program, w którym poznasz rodzinę królewską, co knują w oczach opinii publicznej i co dzieje się za murami pałacu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *