technologia
Kryzys ukraińsko-rosyjski: jako ostrzeżenia o narastaniu wojny strach odczuwany jest również w sąsiedniej Polsce wiadomości ze świata
Ostrzeżenia przed wojną na Ukrainie stają się coraz głośniejsze, a strach i napięcie odczuwane w Kijowie, Charkowie i Lwowie można odczuć także w sąsiedniej Polsce – oba kraje mają bowiem znacznie więcej wspólnego niż granica.
Około dwóch milionów ludzi uciekło ze swoich domów na Ukrainie w poszukiwaniu pracy i możliwości u swojego zachodniego sąsiada.
Ta masowa migracja do Polski, która nie cieszyła się zbytnią uwagą na świecie, nasiliła się po wybuchu walk na wschodniej Ukrainie w 2014 roku. Ofert pracy było mnóstwo, ponieważ emigracja z Polski do Wielkiej Brytanii i Irlandii spowodowała rozpaczliwe braki siły roboczej w całym kraju.
Czytaj więcej: Rosja „planuje największą wojnę w Europie od 1945 roku”, ostrzega premier
„Ukraińcy zasługują na podejmowanie własnych decyzji”
Ponieważ Ukraińcom oferuje się obecnie bezwizowy wjazd, Polska stała się czymś w rodzaju automatycznego wyboru, ponieważ wiele tysięcy Ukraińców studiuje na polskich uczelniach.
Spotkaliśmy trzech Ukraińców, którzy studiowali w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, oddalonym zaledwie 100 km od granicy z Ukrainą.
Zapytałem grupę, która biegle władała językiem rosyjskim, dlaczego nie zdecydowali się na wyjazd do Rosji na studia.
„To bzdura”, śmieje się studentka dziennikarstwa Yaryna Kysil. „Pytasz mnie, czy są dwa sposoby? Nie, jest tylko jeden sposób. Mogę podróżować po całej Europie, tutaj widzę więcej możliwości. Nikt by o tym nie pomyślał [Russian] Możliwość.”
Obejrzyj: Biden „przekonany” Rosja dokona inwazji
„Czy to jest główna przyczyna kryzysu na Ukrainie?” Zapytałam. „Że wierzysz, że twoja przyszłość leży w Europie”.
Angielska studentka Mariia Kravets odpowiedziała z nutą pogardy.
„Prawdziwym problemem jest to, że Rosji nie podoba się nasz wybór, ale myślę, że Ukraińcy zasługują na podejmowanie własnych decyzji, na własne przemyślenia, ponieważ Ukraina jest niepodległym krajem i Putin powinien o tym wiedzieć”.
Rosja „państwo wrogie”
Chociaż Moskwa nadal zaprzecza, że planuje inwazję na Ukrainę, to zrobiła to zgromadziło ponad 100 000 żołnierzy, a także czołgi, artylerię i samoloty na granicy państwowej.
Putin, który był szpiegiem KGB podczas zimnej wojny, postrzega ekspansję NATO w Europie Wschodniej jako egzystencjalne zagrożenie, a ewentualne członkostwo Ukrainy w organizacji jest postrzegane jako nie do przyjęcia.
Co być może ważniejsze, wyraził również pogląd, że Ukraińcy i Rosjanie to „jeden naród”, czerpiący ze wspólnych więzi historycznych, politycznych i kulturowych.
Ale Ukraińcy stopniowo się wycofują, a sondaże pokazują, że ogromna większość postrzega Rosję jako „państwo wrogie”. Najnowsze badanie wpisuje się w wyraźny trend, który rozwijał się w ciągu ostatniej dekady.
Dla Yaryny Kysil ten nieprzewidywalny konflikt jest sprawą osobistą, ponieważ jej ojciec zgłasza się na ochotnika do ukraińskiego wojska.
„Oczywiście się martwię, bo to moja ojczyzna i mam też ojca w wojsku. Staram się filtrować informacje i staram się nie wpadać w panikę, jak większość”.
Kontynuuj czytanie:
Putin mówi, że ćwiczenia wojskowe są „czysto obronne”
Ministerstwo Obrony wskazuje siedem możliwych tras inwazji Putina
Co zrobią, jeśli Rosja dokona inwazji?
Ta zbiorowa troska jest po części podsycana przez pytanie, które zadaje sobie każdy mieszkaniec Polski Ukraińca: co zrobią, jeśli Rosja przeniesie swoje wojska na Ukrainę?
Maria nie miała wątpliwości co do swoich działań.
„Osobiście zabiorę ze sobą mamę z Ukrainy. Wiem, że jest wiele ruchów, które mówią, że chcą zostać na Ukrainie, cokolwiek się stanie, ale na pewno zabiorę mamę do Polski”.
Słysząc to, Yaryna rozpłakała się i zajęła kilka minut, aby się uspokoić. Nagle niebezpieczeństwo wojny wydawało się realne, a student dziennikarstwa widzi, że Ukraińcy mają obowiązek trzymać się razem.
„Szczerze mówiąc, moją pierwszą myślą było to, że wracam do domu. Nie wiem, dlaczego ludzie uciekają, chcę wrócić… Kocham swój kraj.”
„Trudno jest teraz odejść” – zasugerowałem.
Śledź codzienny podcast na Podcasty Apple, podcasty google, spotyfikować, głośnik
„Po prostu wierzę w ludzi, mogą być zjednoczeni, mogą wierzyć w dobro”.
Gdy świat czeka na kolejny ruch Putina, niewielu wątpi w jego zdolność do inwazji i utrzymania Ukrainy. Ale groźba okupacji wojskowej jeszcze bardziej zatruwa ideę „jednego narodu”, popychając Ukraińców – a zwłaszcza młodych Ukraińców – w powitalne ramiona ich zachodnich sąsiadów.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”