CNN
—
Niemcy ogłosiły w środę, że zaostrzają kontrole graniczne z sąsiadującą Polską i Czechami, co według tego kraju „ogranicza handel ludźmi”. stoi w obliczu gorącej debaty kontynuuje swoją politykę migracyjną, podczas gdy liczba wniosków o azyl rośnie.
Policja przeprowadzi „dodatkowe kontrole elastyczne i mobilne na szlakach przemytniczych na granicach z Polską i Czechami” – powiedział minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedział prasie.
Dodała, że rozwiązanie wejdzie w życie natychmiast przy wsparciu władz Polski i Czech.
„Musimy całkowicie położyć kres okrutnej działalności przemytników, ponieważ dla maksymalnego zysku narażają życie ludzkie” – powiedział minister.
Oświadczenie nastąpiło po tym, jak minister spraw wewnętrznych podniósł możliwość wprowadzenia w tym tygodniu stanowczych kontroli na granicach z dwoma wschodnimi sąsiadami. Zgodnie z przepisami strefy Schengen środek taki może mieć jedynie charakter tymczasowy i wyjątkowy.
Do tej pory południowy stan Bawaria na granicy z Austrią był jedyną częścią Niemiec ze stacjonarnymi kontrolami granicznymi, co jest pozostałością kryzysu migracyjnego z lat 2015–2016, kiedy wiodąca gospodarka Europy przyjęła ponad milion uchodźców.
Lisi Niesner/Reuters
Policja aresztowała podejrzanych na granicy niemiecko-polskiej w pobliżu niemieckiego miasta Forst 20 września 2023 r.
W ostatnich tygodniach imigracja ponownie stała się gorącym tematem w niemieckiej polityce. Niecałe dwa tygodnie pozostały do wyborów stanowych w tradycyjnie konserwatywnej bastionie Bawarii i centralnego regionu Hesji, które być może się już skończą Kanclerz Olaf ScholzKoalicja centrolewicowa zostaje wystawiona na próbę.
Na początku tego miesiąca ministerstwo spraw wewnętrznych kraju oświadczyło, że odroczy przyjmowanie migrantów przybywających przez Włochy „do odwołania” w ramach europejskiego dobrowolnego planu solidarności.
Berlin twierdzi, że wniósł największy wkład i obwinia decyzję Rzymu o wycofaniu się ze zobowiązań dotyczących przyjmowania z powrotem osób ubiegających się o azyl odrzuconych w innych krajach.
Podczas swojego środowego przemówienia Faeser, który kandyduje w Hesji jako kandydat Partii Socjaldemokratycznej Scholza, wezwał kraje położone na granicach Europy – w tym Włochy – do „lepszej ochrony” tych granic i „stosowania procedur określonych przez Brukselę”.
„Walczymy o to, aby kontrole na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej pozostały otwarte. Potrzebujemy jednak tego europejskiego rozwiązania” – powiedziała. „W przeciwnym razie Schengen będzie w niebezpieczeństwie” – dodała.
W okresie od sierpnia do stycznia 2023 r. Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców zarejestrował ponad 204 tys. wniosków o azyl, co oznacza wzrost o 77 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ponadto szacuje się, że około miliona uchodźców przybyło do Niemiec przed wojną na Ukrainę i nie musiało ubiegać się o azyl.
Tymczasem niemiecka policja federalna odnotowała w tym samym okresie 70 753 nielegalnych wjazdów do kraju, co stanowi wzrost o prawie 60 procent w porównaniu z danymi z poprzedniego roku.
Lisi Niesner/Reuters
Niemiecka policja oznaczyła bransoletami podejrzanych o nielegalnych imigrantów, którzy zostali zatrzymani podczas patrolu na granicy niemiecko-polskiej 20 września 2023 r.
Wiele gmin i gmin twierdzi, że jest przytłoczonych napływem imigrantów, co zmusza centrolewicową koalicję w Berlinie do reakcji.
„Nie można zrzucać kosztów na gminy, bo byłoby to fatalne w skutkach” – powiedział w środę CNN Alexander Handschuh, rzecznik Niemieckiego Związku Miast i Gmin.
„Ci nielegalni uchodźcy zajmują miejsca, które są pilnie potrzebne osobom mającym prawo pobytu” – dodał.
Handschuh stwierdziła również, że lokalnej ludności coraz trudniej jest zapewnić zakwaterowanie migrantom, którzy często przebywali w salach gimnastycznych, co ogranicza możliwości uprawiania sportów, które ucierpiały już podczas pandemii.
W miarę pogłębiania się kryzysu migracyjnego na granicach Europy na okładce tygodnika Der Spiegel pojawia się pytanie: „Czy możemy to zrobić jeszcze raz?” – nawiązanie do Była kanclerz Angela MerkelSłynne hasło „Damy radę” z 2015 roku jest symbolem otwartości ich rządu na migrantów.