Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kryzys na granicy białorusko-polskiej sprawia, że ​​tysiące ludzi są uwięzione w „katastroficznych” warunkach

Published

on

Kryzys na granicy białorusko-polskiej sprawia, że ​​tysiące ludzi są uwięzione w „katastroficznych” warunkach
Na tym zdjęciu, z nagrania wideo opublikowanego w piątek przez służbę prasową białoruskiego MON, rosyjscy spadochroniarze wyskakują z helikopterów podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.
Na tym zdjęciu, z nagrania wideo opublikowanego w piątek przez służbę prasową białoruskiego MON, rosyjscy spadochroniarze wyskakują z helikopterów podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. (Służba prasowa Ministerstwa Obrony Białorusi/AP)

Rosja i Białoruś w tym tygodniu po raz trzeci zademonstrowały swoją potęgę militarną w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, gdzie tysiące ludzi zostało unieruchomionych w przerażających warunkach i uwięzionych w centrum nasilenie kryzysu humanitarnego i geopolitycznego.

W piątek Rosja i Białoruś przeprowadziły wspólne ćwiczenia spadochroniarzy w pobliżu Polski, ćwiczenia białoruskiego Ministerstwa Obrony, które według białoruskiego Ministerstwa Obrony, były „związane z nasileniem działań wojskowych w pobliżu granicy państwowej Republiki Białorusi”.

Około 15 000 polskich żołnierzy zostało rozmieszczonych w ostatnich dniach w odpowiedzi na napięty impas na granicy polsko-białoruskiej, który według Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i NATO jest dziełem białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki.

Przywódcy zachodni, w tym premierzy sąsiedniej Polski, Łotwy i Litwy, oskarżyli reżim Łukaszenki o podżeganie do kryzysu uchodźczego na wschodniej granicy UE w odwecie za sankcje za łamanie praw człowieka.

Rząd Łukaszenki wielokrotnie zaprzeczał takim twierdzeniom, zamiast tego obwiniając Zachód za przekraczanie granic i traktowanie migrantów.

W krzyżowym ogniu znalazło się ponad 2000 osób, które utknęły między Polską a Białorusią, teraz w warunkach, które Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła jako „katastrofalne”, z rozpaczliwymi scenami głodu i hipotermii, które mają miejsce w lodowatych lasach i w prowizorycznych obozach grających na granicy.

Rosja, największy (i najważniejszy) partner polityczny i gospodarczy Białorusi, nie przestaje bronić postępowania Mińska w kryzysie granicznym, ale też odmawia jakiegokolwiek zaangażowania w ten kryzys.

Przeczytaj więcej o kryzysie tutaj:

Rosja i Białoruś przeprowadzają ćwiczenia wojskowe jako kryzys migracyjny na szczytach granic UE
READ  Polski parlament głosuje za uchyleniem immunitetu skrajnie prawicowego parlamentarzysty, który zgasił świece chanukowe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *